Félmilliárdos pályázati támogatás gyanús körülmények közt történő elégetésére hívta fel a figyelmet az Integritás Hatóság vizsgálata. Az ügyben Süli János volt paksi polgármester családjának cége érintett.
Az Integritás Hatóság vizsgálta nemrégiben a Süli János korábbi paksi polgármester, majd miniszteri biztos családjához köthető tehenészetet, illetve az annak létesítésére elnyert félmilliárd forintos pályázati forrás sorsát. Az eredmények nyomán a hatóság ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a NAV-nál költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt. Ezen túl szabálytalansági eljárás lefolytatására szólította fel az irányító hatóságot (Miniszterelnökség Agrár-vidékfejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkársága, mint EMVA Irányító Hatóság). Az Integritás Hatóság az üggyel kapcsolatos közleményéből kiderül, hogy a vizsgálatot a Biogas Productor Kft. tulajdonában álló, tófalui (Heves vármegye) szarvasmarhatartó telep felújítására irányuló, európai uniós forrásból finanszírozott projekt miatt indította, amely cég ugyanakkor sem korábban, sem jelenleg nem folytat mezőgazdasági tevékenységet. További érdekes körülmény, hogy a Biogas Productor Kft. árbevétellel nem rendelkezik a 2018-as üzleti év óta, tulajdonosa pedig korábban Süli János paksi polgármester volt, aki tárca nélküli miniszterré való kinevezése átadta azt fiának.
A hatóság szabálytalansági gyanút állapított meg a támogatott beruházás valamennyi szakasza – a támogatás kérelmezése, a kivitelező kiválasztása és a projekt végrehajtása – vonatkozásában, attól a 2017-es felhívástól, amely előírta, hogy a pályázó cég bevételének legalább fele mezőgazdasági tevékenységből kellett, hogy származzon. A Biogas Productor Kft. egyetlen, bruttó 50 ezer forintos számlával igazolta. Az egyetlen számla elegendő biztosíték volt a félmilliárdos támogatás elnyerésére, de már a beruházás mélyépítési munkálatainál problémát tárt fel a hatóság, mivel a kivitelező az a Dunareklám Reklámszervező és Szolgáltató Kft., amely csak a szerződés előtt mindössze egy hónappal vette fel tevékenységei közé az építési tevékenységet, ráadásul a cég vezetője a szarvasmarhatelep műszaki tervezőjének és projektmenedzserének házastársa. Mindezen túl a kedvezményezett és a kivitelező vállalkozás könyvelője is azonos volt, aki részt vett a közbeszerzésre beérkezett ajánlatok elbírálásában is. Külön érdekesség, hogy a magasépítési munkálatok kivitelezője szintén a Dunareklám Kft. volt, a hatóság szerint tehát fennáll a gyanúja annak, hogy a Biogas Productor Kft. a közbeszerzési eljárás előkészítését, illetve a beérkezett ajánlatok értékelését, a verseny tisztaságát, az esélyegyenlőséget és egyenlő bánásmód elvét sértő módon és irányítva a Dunareklám Kft. részére kedvező feltételek megteremtése mellett folytatta le. A kedvezményezett az ajánlati ár rögzítésével gyakorlatilag kizárta az árversenyt, és az értékelést az objektivitást nélkülöző szempontokra alapozta.
A projekt zárására adott 2 éves határidőt a kedvezményezett egyelőre 1 év 7 hónappal lépte túl. A telep az Integritás Hatóság vizsgálatának lezárásáig (2024. február) nem rendelkezett jogerős használatbavételi engedéllyel. A hatóság elvárja, hogy az irányító hatóság visszakövetelje a kedvezményezettől a támogatást.
Forrás: telex.hu; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS