
“Higgyük el végre, hogy erős nemzet vagyunk!” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Demokrata című hetilap szerdai számában megjelent interjúban. A miniszter az interjúban elmondta: az ukrajnai háború egyértelművé tette, hogy a béke, a biztonság és az önvédelmi képesség a legfőbb érték.
A mostani háborús időkben Magyarország biztonságának megőrzéséhez erősebb, ütőképesebb, fiatalosabb honvédségre van szükség, aktív, jól képzett és tenni akaró katonákra. Ezt szolgálja minden honvédelmi eszközbeszerzés és minden, a katonákat érintő szervezeti döntés – emelte ki.
A magyar fegyveres erők átalakítása egy teljes korszakváltással ér fel
– hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf. A miniszter arra a kérdésre, Magyarország hogyan tud segíteni Észak-Afrikában, azt felelte: a Krím elfoglalása, a Brexit, a Covid és végül a háború kiszámíthatatlan következményekkel jár. A háború okozta gabonaválság, a szankciók nyomán bekövetkezett globális gazdasági krízis felerősítette a migrációs mozgásokat, az afrikai országokban sorban törnek ki puccsok. Úgy folytatta: egy globalizált világban Magyarország biztonságát nagyon hamar megérinti az, ami Afrikában történik.
Ha a Száhel-övezet, Csád borul, az újabb milliós migrációs és terrorista hullámokat indít el. Meg kell teremteni a lehetőséget a helyben maradáshoz olyan alapvető dolgokkal, mint az egészséges ivóvíz, a megfelelő táplálék és egészségügyi ellátás, valamint a biztonság
– nyilatkozta a miniszter.
Jövőre Sticz László vezérőrnagy vezeti majd parancsnokként az EUFOR szarajevói misszióját
– ismertette.
2021–2022 között a NATO koszovói missziójának volt magyar parancsnoka Kajári Ferenc vezérőrnagy személyében, ami jelzi, hogy a nemzetközi szövetségi rendszereinkben bizalom és szakmai elismerés övezi a magyar katonákat
– tette hozzá. A toborzásról szólva közölte: célzottan, a honvédség új, modern fegyverrendszereivel felszerelt egységeibe toboroznak fiatalokat. Elmondta: a drága csúcstechnológia kezelésére a legjobbakat várják, kiemelt illetményért.
Az első ilyen kampány remekül sikerült
– hangsúlyozta. Az egynaposra tervezett bevonulást a csaknem ötszáz jelentkező miatt kétnapossá kellett átszervezni.
A Petőfi laktanya átnevezése kapcsán a miniszter a katonai hagyományokról beszélt. Mária Terézia katonai szempontból fontos szereplője a magyar történelemnek, neve évszázadokig összefonódott a legmagasabb presztízsű tiszti kitüntetéssel, a katonai Mária Terézia-renddel, amely 1757-es alapításától 1945-ig a nem parancsra végrehajtott, kiemelkedő hősi tettet ismerte el.
A védelmi ipar ma már a magyar gazdaság motorjának új hengere
– válaszolta a miniszter arra a kérdésre, mennyire segíti a magyar hadiipar külpiaci terjeszkedését, hogy a háború miatt számos NATO-tagállam készlete megcsappant. Elmondta: a NATO és sok európai uniós ország döntött úgy, hogy a stratégiai készleteik feláldozása árán is támogatják Ukrajnát. Emiatt folyamatosan ürülnek ki a tartalékok, az európai hadiipar nagyon rossz állapotban van. Magyarország azonban már a háború előtt felismerte az önálló hadiipar megteremtésének jelentőségét. Hozzátette: a biztonságot érintően több közös európai projekt kellene.
Sokan most kapnak a fejükhöz, rengeteg szó esik a kapacitások fejlesztéséről, de már késő, verekedés közben nem lehet izmot növeszteni
– fogalmazott. Beszámolt arról is, hogy Magyarország számos komplexumot felépített vagy épít. Ezek közé sorolta a Lynx gyárat vagy Kiskunfélegyházán a kézifegyverüzemet. Szólt arról is, hogy a várpalotai lőszergyárban új projekt indul kamikaze drónok fejlesztésére és gyártására.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Rémusz.
2023-10-04 at 20:30
Valami rosszat szimatolok, de nagyon!!!!
A nátó össze rogyik a sok dilettáns miatt, de már megint, mi fejlesztünk a nátó kedvéért.
Nem megint arrol van csupán szó, hogy majd a MAGYAROK elintézik a bisztonság megörzését, ahogy történt már nem egyszer a történelem során?????
Bukohill
2023-10-04 at 18:24
Ne feledkezzünk meg Mária Terézia további hőstetteiről sem hazánk felvirágoztatásában, hiszen például megtisztította Bécset az örömlányoktól –
Budára deportálta őket.
Véleményem szerint méltányosabb lett volna egy nemibeteg gondozót elnevezni róla.
Orientál
2023-10-04 at 18:03
Igen. Isten haza család minnbekelőtt.
Orientál
2023-10-04 at 17:59
Drazsen Örüljél neki. – Mária Terézia nem csak a magyar védőnői leánykori nevén a bábaképzést és hálózatot hozatta létre.
Drazsen
2023-10-04 at 17:50
Mária Terézia nevét viseli Bécsújhelyen az osztrák legmenőbb katonai akadémia. Ez rendben is van, de , hogy Magyarországon róla nevezzenek el laktanyát. Miniszter Úr! Ez egy kicsit kiveri a biztosítékot egy magyar állampolgárnál, pártszimpátiától függetlenül.
disznók!
2023-10-04 at 17:20
400 évig nyomorgattak bennünket, majd erőszakkal bevittek minket az I. világháborúba, ahol elveszítettük az ország 2/3-át és a magyar lakosság 1/-át. Erről a családi maffiáról nevezünk el egy magyar laktanyát? Árulás!
K
2023-10-04 at 16:21
–Hát igen, Petrovics (Petőfi) Sándor se magyar származású volt hanem szlovák, de Mária Terézia sem magyar származású, hanem osztrák(német).
Nem kellene idegenekről elnevezni laktanyákat.
–Lehet hogy “Mária Terézia katonai szempontból fontos szereplője a magyar történelemnek” , de semmi sem indokolja hogy egy laktanyát elnevezzenek egy osztrákról.
–Azóta is, de jelenleg is az osztrákok lenézik a magyarokat és úgy tekintenek ránk mint egy gyarmatra, mert azok is voltunk annak idején.
Egy laktanya elnevezése Mária Teréziáról csak erre a szégyenteljes magyar gyarmati vergődésre emlékeztet egy magyar polgárt.
Hengerfej
2023-10-04 at 16:02
Új henger?! Lehetne már kicsit modernebb is valami elektromotoros hasonlattal.