Magyarország számára a magyar-macedón együttműködés három szempontból rendkívül fontos: a migráció, az EU- és NATO-bővítés, valamint a gazdaság aspektusából – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek hétfőn Szkopjéból telefonon adott nyilatkozatában.
ha a nyugat-balkáni útvonalat nem tartják zárva, akkor Magyarország déli határánál nagyon hamar újabb migrációs nyomás jelenhet meg.
A macedón kormány megerősítette, hogy továbbra sem változtat migrációs politikáján, és a déli határukat a jövőben is csak azok léphetik át, akiknek ehhez megvannak a szükséges dokumentumaik, azaz az illegális bevándorlást továbbra sem engedélyezik.
Annak érdekében, hogy ez továbbra is így maradjon, Magyarország fenntartja a támogatását, és 2018 októberéig biztosítja azt, hogy 30 fős magyar rendőri kontingensek szolgáljanak a macedón-görög határon
– húzta alá Szijjártó Péter, kifejtve, hogy a magyar rendőrök részt vesznek a macedón határ menti járőrözésben, az embercsempész-bandák elleni küzdelemben, valamint a határon esetleg átjutó migránsok feltartóztatásában. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a következő magyar rendőri kontingens január 10-én érkezik meg Macedóniába. Az emberállomány mellett a technikai segítséget is fenntartja Budapest. Korábban már 100 kilométernyi pengésdrótot, számítógépeket, ujjlenyomatvevő-készülékeket biztosítottak a macedónok számára.
A biztonsági kérdéseknél maradva Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország számára nagyon fontos az Európai Unió és a NATO bővítése.
Európa nyugati felében még most sem mindig értik annak a fontosságát, hogy a Nyugat-Balkánon béke és nyugalom legyen”
– magyarázta. Kifejtette, szerinte a nyugat-balkáni feszültségeket úgy lehet a legkönnyebben feloldani, ha az euroatlanti integrációt felgyorsítják. Magyarország – a saját és Közép-Európa biztonsági érdekéből fakadóan – továbbra is azt szorgalmazza, hogy a macedónok integrációs folyamatát gyorsítsák fel, ennek érdekében pedig Budapest azt szorgalmazza, hogy a júliusi NATO-csúcs napirendjén mindenképpen szerepeljen a bővítés,
és az Európai Unió februári bővítési munkaprogramjában végre nevezzék meg a macedón csatlakozási tárgyalások kezdetének időpontját.
Szijjártó Péter a gazdasági kapcsolatokról szólva kiemelte, hogy a két ország közötti kereskedelmi áruforgalom tavaly 45 százalékkal nőtt, az idei év első kilenc hónapjában pedig már 47 százalékkal bővült, tehát már szeptemberig meghaladta a tavalyi egész éves adatot. Emellett a magyar gazdaság zászlóshajói továbbra is intenzíven érdeklődnek a macedón piaci lehetőségek iránt.
A magyar diplomácia irányítója példaként említette, hogy az MVM OVIT Zrt. hétfőn együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a macedón Kruna Drill Doo.-val arról, hogy közösen indulnak az egyik legnagyobb macedón villamos távvezeték építési tenderén, amely összeköti a macedón és az albán távvezeték-rendszereket. Emellett a Fővárosi Vízművek Ohrid után Szkopjében is szeretne részt venni a vízipari projektekben, és Szijjártó Péter a reményét fejezte ki, hogy az elkövetkezendő időszakban a bankpiacon is kialakul valamilyen együttműködés a két ország között.
Az MTI kérdésére a magyar tárcavezető elmondta, hogy tárgyalópartnereivel szót ejtett Macedónia nevének megváltoztatásáról, amelyre Szkopje az euroatlanti integráció érdekében hajlandó lenne. A macedón politikusok elmondták, nagyon nehéz, nagyon bonyolult folyamatról van szó, ugyanakkor látják az esélyt arra, hogy megoldják az előttük álló feladatokat. Macedónia azért változtatná meg a nevét, hogy feloldódjon a Görögországgal évtizedek óta fennálló névvita, és Athén ne akadályozza tovább Szkopje EU- és NATO-csatlakozását.
Szijjártó Péter hétfőn Szkopjéban a macedón külügyminiszterrel, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel, az EU-integrációért felelős miniszterelnök-helyettessel, a Nemzeti Integrációs Tanács elnökével, valamint Nikola Gruevszki volt miniszterelnökkel tárgyalt, illetve udvariassági látogatást tett Zoran Zaev miniszterelnöknél, Gjorge Ivanov államfőnél és Talat Xhaferi házelnöknél.
Forrás: MTI; fotó: KKM
Facebook
Twitter
YouTube
RSS