
Minden eddiginél jelentősebb és széleskörűbb energetikai megállapodást írt alá Magyarország és Szerbia, amely biztonságot ad mindkét ország energiaellátása szempontjából – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken, Belgrádban.
A Sinisa Mali szerb pénzügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján a külgazdasági és külügyminiszter kiemelte:
az egész világon elképesztő bizonytalanság uralkodik, átalakul a világgazdaság, a háború és a szankciók alapvető igazságokat rengetnek meg.
A tárcavezető szerint senki nem gondolt arra pár éve, hogy az energiabeszerzésről folytatott tárgyalások során nem az ár lesz a fő kérdés, hanem az, hogy egyáltalán lehet-e vásárolni elég energiahordozót. Hozzátette: azt sem gondolta volna senki, hogy az energiaellátás biztonsága ilyen kritikus és életbevágó jelentőségű kérdés lesz. Szerbia a két aláírt szerződéssel arra kötött szövetséget, hogy
minden körülmények között garantáljuk országaink számára a biztonságos és kiszámítható energiaellátást.
Az egyik szerződés értelmében arról állapodtak meg, hogy Szerbia Magyarországon keresztül szerez be és Magyarországon tárol 500 millió köbméternyi földgázt a most következő téli szezonban. Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a földgáz terén történő együttműködés eddig is kiváló volt Szerbia és Magyarország között, hiszen a Magyarországra érkező földgázszállítás egy jelentős része délről, Szerbián keresztül érkezik, az idén például több mint 1,7 milliárd köbméter.
Az új megállapodás most biztosítja Szerbia hiánytalan földgázellátását a következő téli szezonban, egyúttal pedig megerősíti Magyarország szerepét a regionális energiaellátás biztonsága terén
– húzta alá Szijjártó Péter. A szerződés értelmében július elsejétől elkezdik magyarországi tározókban tárolni a Szerbia által megvásárolt földgázt, október elsejétől pedig napi 3–6 millió köbmétereres adagokban juttatják el Szerbiába. A másik aláírt szerződés tartalmazza a két ország villamosenergia-piacainak összekapcsolását.
Ezzel Magyarország csatlakozik ahhoz a szerb–szlovén kezdeményezéshez, amelynek nyomán egy közös regionális energiatőzsde jön létre
– magyarázta Szijjártó Péter.
Ezzel nő a piac mérete, ez pedig általában árcsökkentést is jelent, és ez a mostani rendkívül bizonytalan helyzetben elképesztő fontosságú mindannyiunk számára. Emellett a két ország közötti villamosenergia-szállítás is gyorsabb és könnyebb lesz
– közölte a tárcavezető.
A szerződés tartalmazza továbbá, hogy megnövelik a nemzeti rendszereket összekötő villamosáram-vezeték kapacitását. Eddig éves szinten maximum ezer megawatt szállítási kapacitás volt a két ország között; ezt 500 megawattal megnövelik, az új vezeték pedig Sándorfalva és Szabadka között épül ki 2028 tavaszáig. Ezáltal a megépülő paksi atomerőmű, és a folyamatban lévő szerbiai beruházások nyomán megemelkedő villamosáram- kapacitásainkat is fel tudjuk használni egymás érdekében.
Szijjártó Péter közölte továbbá, hogy közös fejlesztéseket hajtanak végre a megújuló energiaforrások felhasználása terén, valamint a szerződés értelmében a szerbiai erőműfejlesztések során nagy mértékben magyar technológiákat fognak használni. Szijjártó Péter leszögezte, hogy az energetikai megállapodás hatalmas előrelépés,
új dimenziót nyit, és a regionális energiaellátás terén megerősíti Magyarország és Szerbia stratégiai szövetségét, biztonságot ad az energiaellátásban, és segít abban, hogy a rezsicsökkentés eredményeit is megvédjük.
Szijjártó Péter pénteken Aleksandar Vučić szerb államfővel is tárgyalt a két országot érintő legfontosabb kérdésekről, elsősorban az energiabiztonságról és a két ország stratégiai partnerségéről. Elhangzott: az energiahordozók Magyarország és Szerbia közötti akadálytalan és zavartalan áramlása újabb bizonyítéka a két ország kiemelkedően jó és baráti kapcsolatának.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Namond
2022-06-11 at 21:06
Chiovini György 2022-06-11 at 07:10
So, ezért kellene a D 350-400 mm-es csövet 600-800 mm-esre cserélni.
Így nem egy végpont lennénk, hanem a gáz északra továbbítása esetén, megtérülhetne az általunk fizetett tranzitdíj.
Chiovini György
2022-06-11 at 07:10
Igen. Szerbia jóban van az oroszokkal, és nem EU-tag. Kezdem érteni.
Namond
2022-06-10 at 18:20
Aha, elég kicsi a szerbektől, hozzánk érkező csővezeték átmérője, háromszor akkora kellene.
Nézzük_magát_a_dolgot
2022-06-10 at 16:53
Tisztelt “t”! 16:22 Nem fedezi a teljes évi szükségletet? Ön pont egy évet írna elő? Ne legyünk kicsinyesek, legyen két év, vagy három. Mi az nekünk. A tréfát félretéve a tárolókapacitás azért kell, hogy a nagyjából egyenletes beszerzés mellett kiegyenlítse a téli félév megnövekedett szükségletét ill. kisimítsa az évszakos gázár ingadozásokat. Ha a beszerzés megszűnne, hiába van teljesen tele a tároló, idővel a tárolt mennyiség elfogy akkor a Jóisen se tud segíteni. Tehát azért vannak választott vezetőink, továbbá energetikai, gazdasági és szénhidrogénipari szakembereink, hogy helyettünk mérlegeljenek, biztonságos beszerzési forrásokat találjanak megfelelő áron, és valahogy ellavírozzanak az eszetlen EU Szküllái és Kharübdiszei között. Mi kisemberek pedig nem akkor vagyunk nagyon okosak, ha mindennek a visszáját keressük.
benzoli
2022-06-10 at 16:38
A kerdes az, hogy mi lessz akkor ha valaki (mondjuk Bulgaria) elzarja a gazcsapot?
Zöldhasú
2022-06-10 at 16:32
Szerencsére mi magyarok előbb gondolkozunk utána cselekszünk! Ez a mi sikerünk kulcsa ellentétben a nyugattal! Már körvonalazódik hogyan fogunk olcsó orosz gázhoz jutni embargó esetén is
Kék Lófény
2022-06-10 at 16:18
Ez azért született hogy ki tudjuk játszani a libsi marhákat amennyiben gázembargó lesz.
Szerbiára nem vonatkoznak az embargók ,mi meg használjuk majd az ő általuk importált gázt titkos megállapodás formájában,hiszen a mi tárolónkban lesz!senki sem tudja majd bizonyítani,mi csak tároljuk !Egyébként a szerbek mindenidők legjobb gázszerződését írták alá néhány hete az oroszokkal!El tudom képzelni ebben rejtve mi is benne lehetünk!
Nézzük_magát_a_dolgot
2022-06-10 at 16:09
Tisztelt “t”! A mienk is elfér, hiszen eddig még sohasem volt olyan helyzet, hogy 100%-ig tele lettek volna, és résztöltéssel is kiszolgálta a tároló kapacitás a belföldi igényeket. A felesleges kapacitást pedig hasznos dolog üzleti és\vagy baráti alapon felajánlani. Jól jön a korrekt, baráti együttműködés akkor, ha az EU teljesen meghülyül, és Szerbián keresztül kell a türkmén vagy azeri olajat behoznunk – azok tudnak adni a jól kiépített turáni barátság miatt még akkor is, ha urambocsá Oroszországtól kell megvenniük… Persze ez csak egy amatőr műkedvelő tűnődése, nem látom át a nagyok ügyleteit…
khm
2022-06-10 at 15:18
Reményt keltő megállapodás!
Sok sikert hozzá!
1 Enaki
2022-06-10 at 15:01
Kivàlò Kūlūgyminiszterūnk van. Szorgoskkdjèk tovàbbra is a Haxa javàra,Isten àldàsàval.