Bár az exit pollok előzetesen szorosabb küzdelmet jeleztek előre, a Kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) győzelméhez nem fér kétség a lengyelországi választásokon. Ennek ellenére viszont Mateusz Morawiecki regnáló miniszterelnökkel szemben nagy valószínűséggel a Brüsszelből Magyarországon is ismerős Donald Tusknak lesz lehetősége koalíciós kormányt alakítani. egyaránt kormányalakításra készül, az előzetes felmérések szerint azonban erre csak utóbbinak lehet lehetősége. A kormánypárt ugyanis az előzetes eredmények alapján stabilan megőrizte a legnépszerűbb párt státuszát a történelmien magas részvételi arány ellenére is, ugyanakkor az abszolút többséghez a várakozások szerint az esetleges szövetségessel, a Konföderációval közösen sem sikerült elég szavazatot gyűjtenie.
Október 15-én tartottak parlamenti választásokat Lengyelországban, ahol a 21 órás urnazárás után közölt exit poll szerint a választásokat a jobboldali–konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) nyerhette meg, ugyanakkor potenciális szövetséges híján ez kevés lehet a végső győzelemhez. Az exit poll adatok szerint így kormányváltás jöhet Lengyelországban. Az Ipsos által a lengyel nemzeti televízió, a TVP és a nagyobb magáncsatornák számára készített exit poll felmérés szerint, 36,8 százalékkal (200 mandátum) a kormányzó Egyesült Jobboldal, a Jog és Igazságosság (PiS) párt vezette blokk szerezte meg a szavazatok legnagyobb részét. A fő ellenzéki blokk, Donald Tusk volt miniszterelnök jobbközép-liberális Polgári Koalíciója (KO) 31,6%-ot (163 mandátum) szerzett.
Ami a kisebb ellenzéki pártokat illeti, a progresszív Lengyelország 2050 (PL2050) és az agrárpárti Lengyel Néppárt (PSL) alkotta Harmadik Út koalíciója 13%-ot szerzett, dacolva a két vagy több pártból álló koalíciók esetében megemelt 8%-os választási küszöbbel (egy párt esetében a küszöb 5%), és az Új Baloldal 8,6%-ot szerzett (30 mandátum).
Az elemzők egyelőre ezen felmérés alapján tudnak véleményt alkotni, a szavazatok feldolgozása ugyanis rendkívül lassan zajlik. Ennek oka vélhetően a rekord részvételi arányban, valamint a kései urnazárásban keresendő. A Mandiner beszámolójában kiemeli például, hogy a boroszlói Jagodno szavazóhelyiségben az utolsó szavazó hétfőn hajnali 3 óra körül adta le szavazatát, éjfél után is még több száz ember állt sorban a szavazóhelyiség előtt.
90,85 százalékos feldolgozottságnáltovábbra is magabiztos fölénnyel vezet, a Jog és Igazságosság (PiS) lengyel kormánypárt és szövetségesei alkotta konzervatív koalíció, igaz, a 9 óra környéki csúcshoz képest folyamatosan csökken a támogatottsága. Az eredményeket ITT lehet élőben nyomon követni. Az előzetes exit pollok, bár a PiS győzelmét jelezték előre, azt mutatták, hogy a jelenlegi kormánypárt nem lesz képes kormányt alakítani, és várhatóan a Polgári Koalíció, a Harmadik Út és az Új Baloldal lép koalícióra.
Érvénytelen a népszavazás
A választásokkal párhuzamosan Lengyelországban népszavazást is tartottak, melyben négy kérdésben kérték ki a szavazók véleményét:
Támogatja-e az európai bürokrácia által erőltetett áthelyezési kényszermechanizmus keretében több ezer illegális közel-keleti és afrikai bevándorló befogadását?
Támogatja-e az állami vagyon kiárusítását külföldieknek, ami oda vezet, hogy a lengyelek elveszítik az ellenőrzést a gazdaság stratégiai ágazatai fölött?
Támogatja-e a nyugdíjkorhatár emelését, a nőknek és férfiaknak egyaránt 67 évre emelt korhatár visszaállítását?
Támogatja-e a lengyel-belarusz határon a határzár felszámolását?
Bár a népszavazáson egyértelműen győzött a nem szavazatok aránya, mivel a részvétel alacsony volt, így a népszavazás eredmánye érvénytelen.
Vezetőkép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS