Zsiga Csaba neve sokaknak ismerős lehet, ugyanis ő az a Somogy vármegyei férfi, akinél néhány évvel ezelőtt daganatos betegséget diagnosztizáltak, ám ennek ellenére kerékpárjával hatalmas távokat teljesít – nem véletlenül lett Bianchi-nagykövet. A tekerésre terápiaként tekint, amivel nemcsak magán, hanem daganatos gyerekeken is segít, hiszen így gyűjt nekik adományt nagy sikerrel. A közösségi oldalán is aktív, nyíltan beszél a betegségéről, és arról is, hogy a család és a barátok hogyan tudnak lelkileg segíteni annak, aki a rákkal küzd. Nem véletlen tehát, hogy Somogy vármegyében az év emberének jelölték Zsiga Csabát, akit 27 altatásos műtéttel Guinness-rekorder túlélőként emlegetnek.
Zsiga Csaba életmódváltását követően kezdett el rendszeresen kerékpározni, majd 2018-ban daganatos betegséget diagnosztizáltak nála. Azóta már 27 altatásos műtéten esett át, de jelenleg is együtt él a betegségével. Ez idő alatt viszont végig kerékpározott és adományt is gyűjtött a pécsi Eurakvilo Gyermekonkológiai és Gyermekhospice Alapítványnak, amelynek létrehozója az onkológus főorvos, dr. Ottófi Gábor, aki munkája során nap mint nap találkozik a beteg gyerekekkel, ezért tudja, hogy mire lehet szükségük.
Tízmilliókat kerékpározott már össze
Zsiga Csaba a figyelmet úgy hívta fel magára, hogy daganatos betegként háromszor körbetekerte a Balatont, ezzel gyűjtve az alapítványnak. 2020-ban pedig egy hét alatt körbetekerte az országot. Ezzel az akcióval többmillió forintot sikerült összegyűjteniük az alapítványnak, amiből egy ultrahang-berendezést vásároltak.
Ez alatt a négy év alatt több tizmillió forintot kerékpároztam össze
– mondta el lapunknak Zsiga.
A Somogyi Hírlap tíz embert jelölt a Somogy Vármegye Év Embere-díjra, akik között van állatvédő, cukrász, de a sors fintora, hogy Zsiga Csaba orvosa is a jelöltek között van. A Bianchi-nagykövet egyébként tanácsokkal is segíti a rákkal küzdő sorstársak hozzátartozóit, barátait arra vonatkozóan, hogy mi az, amivel tudnak segíteni, és mi az, amivel a jószándék ellenére is ártanak.
A kórházak állapotát is bemutatta: láthattuk, hogy nincsen málló vakolat és száraz zsömle reggelire. Mint mondta, “nem azért tettem, mert jobboldali ember vagyok, hanem mert a hazugságot nem tudom elviselni”.
Nem minden esetben hal meg az, aki rákos, de sokan így gondolkodnak és emiatt lelkileg tönkremennek; ilyenkor a család sem tud segíteni, hanem átveszik ezt az érzést és szenvednek ők is
– véli Zsiga Csaba, aki szerint az utolsó pillanatig harcolni kell. Amikor elkezdett a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban posztolni a közösségi oldalán, nagyon pozitív visszajelzéseket kapott.
Aki nem volt még daganatos beteg, az nem tudja, hogy mit érzek
– tette hozzá.
A gyerekekkel kapcsolatban pedig elmondta, hogy ha nincsen szenvedéses fájdalmuk, akkor fel sem fogják, hogy milyen helyzetben vannak; a szülők jobban el vannak keseredve. A gyerekek a kórházi létet sokszor úgy élik meg, hogy ez az ő kis családjuk és sírva mennek haza.
A tekerésre egyébként terápiaként is tekint, ilyenkor nem gondol a betegségére; ahogy fogalmazott, ilyenkor teljesen lemegy alfába. Ennek köszönhetően tudott annyit tekerni, hogy a Bianchi nagykövete lett, ami számára egy életforma és nem egy márka.
A Magyar Nemzeti Színházzal is vannak már együttműködési tervek
Rátóti Zoltán színművész azok közé tartozik, akik nyomon követik Zsiga Csaba életét, és annyira megragadta a kerékpáros története, hogy a Magyar Nemzeti Színházban már vannak tervek arra vonatkozóan, hogy egy egész estés programot szervezzenek, a befolyt összeget pedig az alapítványnak ajánlják majd fel. A tervek már megvannak, hamarosan pedig kiderül, hogy mikor lesz az adományozó est időpontja.
Zsiga Csabára itt tud szavazni.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS