
A világ minden állama igyekszik kihasználni Kína növekvő gazdasági erejét; mind az USA, mind az Európai Unió teljes erővel ezen dolgozik. Az USA úgy vásárol egyre több árut, hogy közben hangosan feltételeket akar szabni; az unió is folyton elégedetlenkedik, miközben szerződéseket ír alá Kínával. Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy követelőzhessen – mi csendes diplomáciával építjük az ázsiai óriás felé a kapcsolatainkat. Ez a folyamat alapvető nemzeti érdekünk, amelynek belátása nem igényel komoly szellemi erőfeszítést, de úgy látszik, hogy néhány ellenzéki vezetőnek – akik amúgy túltolták a biciklit a keleti vakcinák ügyében – roppant nehéz belátni ezt; például Dobrev asszonyság, a DK miniszterelnök-jelöltje szerint Kína „gyarmatosítani” akarja Magyarországot. Annyi biztos, nem lenne szívesen látott vendég Pekingben.
Kína gazdaságilag valamikor a 2030-as évek elején meg fogja előzni az Amerikai Egyesült Államokat és a világ első számú hatalma lesz. Persze ez akkor lesz biztos, ha tényleg megtörténik a helycsere az élen, de mai tudásunk szerint szinte bizonyosan így lesz. Ez egy geopolitikai realitás, és egy olyan kis ország számára, mint Magyarország, tulajdonképpen mindegy, hogy örül neki, vagy nem; alkalmazkodni kell hozzá.
A mindenkori magyar kormány számára tehát az a feladat, hogy menedzselje a világpolitikai és világgazdasági erőviszonyok átalakulását és ebből a szituációból a lehető legtöbbet hozza ki. Orbán Viktor ezt felismerte és a 2010-es évek elején elkezdett ezen dolgozni, és ezt a politikát el is nevezte „keleti nyitásnak”. Keleten a magyar kormány értelmezése szerint nemcsak Kínát kell érteni, hanem Japánt, Dél-Koreát, Vietnamot vagy Tajvant is, tulajdonképpen az egész délkelet-ázsiai térséget, amely gazdaságilag már így is nagyobb, mint például az USA. Magyarországnak egyértelműen az az érdeke, hogy ezzel a térséggel minél erősebb gazdasági kapcsolatokat alakítson ki, mert az segíti elő leginkább a jövőbeli gazdasági fejlődést.
Ebben azért sincs semmi különös, mert a világ összes országa így tesz, mindenki szeretne Kínában minél jobb kereskedelmi és gazdasági pozíciókat kiépíteni. Ebben élen jár maga az USA, amely elképesztő volumenű kereskedelmet folytat Kínával. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi hiány 2020-ra 310,8 milliárd dollár volt – 9 százalékkal kevesebb, mint a 2019-es 345,2 milliárd dolláros hiány. Ennek oka, hogy az Egyesült Államok Kínába irányuló exportja csak 124 milliárd dollár volt, míg a Kínából származó import 435,5 milliárd dollár volt. Ez a több mint 500 milliárdos kereskedelmi forgalom ma a világgazdaság legalapvetőbb kapcsolata és alapvetően meghatározza a globális jólétet.
Az USA rekordmennyiségű kínai árut vásárol
Emlékezetes, hogy Donald Trump 2018-ban kereskedelmi háborúba kezdett Kínával, amelynek az volt az elsődleges célja, hogy csökkentse az amerikai importot. Stratégiai szempontból pedig Kína fejlődését szerették volna korlátozni. A jelek szerint ennek nem sok eredménye lett, a kínai export tovább nőtt, és az USA deficitje is egyre nagyobb. A legfrissebb adatok szerint 2021 első negyedévében csak 73 milliárdos deficitet halmozott fel Amerika. Az, hogy mennyire fontos a kínai kereskedelem az USA számára, elég csak az iPhone-ra gondolni, amit Sanghajban gyártanak. Kína pedig a hatalmas bevételeit amerikai államkötvények vásárlásra fordítja, és így manapság ők a legnagyobb hitelezői az Egyesült Államok államkincstárának.
A németek alapvető érdeke a jó viszony Kínával
Az Európai Unió még jobban függ a Kínával folytatott kereskedelemtől, ami még az USA-nál is nagyobb és tavaly meghaladta a 700 milliárd dollárt. Mára már Peking az unió legnagyobb külföldi partnere, és az USA csak a második. Nemrégiben hétéves tárgyalás után Brüsszel és Peking megkötötték az úgynevezett beruházásvédelmi megállapodást. Ennek nagyon nagy jelentősége van, hiszen garantálja az európai befektetők jogait Kínában és ugyanezt lehetővé teszi az unió piacán a kínai cégek számára, de a ratifikációs eljárása megakadt Brüsszelben az ujgur helyzetre hivatkozva. Ennek kapcsán azonban Angela Merkel német kancellár kijelentette:
A ratifikáció kapcsán felmerült nehézségek ellenére a megállapodás nagyon fontos a számunkra, mert kölcsönös viszonosságot biztosít a piacra jutás tekintetében.
Vagyis nem kell izgulni, a megállapodás létre fog jönni. Ez alapvető érdeke a német autóiparnak, amelynek ma már Kína a legnagyobb vevője. Továbbá az ott gyártott autók mintegy negyede, évente 5 millió példány német technológiával készül. Az ügy Magyarország számára is fontos, mivel a nálunk készített német autók egy jó része egyenesen Kínába kerül.
Láthatjuk, hogy nyugaton mind az USA, mind az EU hatalmas mértékben elkötelezett a kínai kapcsolatok irányába. Ma már a nyugati gazdaság aligha működhet Kína nélkül. Ez az állítás igaz Magyarországra is; elemi gazdasági és politikai érdekünk jóban lenni Pekinggel. Ami azonban korántsem könnyű, hiszen Kína nagyon zárt ország és a piacai sem túlságosan nyitottak. De ha lassan is, vannak már eredmények, egyre több tőke érkezik hozzánk és létrejönnek közös projektek is. Elég csak a Fudan Egyetem tervezett campusára és a Budapest–Belgrád vasútvonalra gondolni – ez utóbbi már nagyon régóta húzódó történet, de egyszer csak megépül. Persze sokkal több közös projektre lenne szükség, de Kína tényleg bonyolult hely és nehéz velük zöldágra vergődni. Könnyen belátható, hogy ez a viszonyrendszer nemzeti érdekünk.
Dobrev Klára eltévedt a világpolitikában
Ezért sem érthető, hogy a magyar ellenzék kórusban kántálja a Kína-ellenes szlogenjeit. Elég csak Dobrev Klárára gondolni, aki a DK színeiben pályázik a miniszterelnöki posztra. Ez a nagyszerű asszony a minap a Telexnek adott interjújában teljes erővel nekiment az Orbán-kabinet Kína-politikájának. Ahogy fogalmazott: „nem leszünk kínai gyarmat”. Majd így folytatta:
Az ország sok évtizedre történő kiszolgáltatottsága kínai és orosz hitelekkel egészen egyszerűen tarthatatlan. Ezeket a szerződéseket a többi ellenzéki párttal egyetértésben fel fogjuk mondani 2022-ben. Itt nemcsak pénzről, hanem a politikai függetlenségünkről is szó van.
Attól most tekintsünk el, hogy ez az álláspont mekkora retorikai ámokfutás és ritka nagy böszmeség. Konkrétum az, hogy Dobrev úgy véli, a felvenni tervezett hitelek végveszélybe sodorják a magyar függetlenséget, és emiatt gyarmati viszonyba kerülünk Kínával. Hát ez egyszerűen nem igaz és teljes képtelenség.
Magyarország valóban vett fel Kínában jüanhitelt, amelynek összértéke néhány százmillió dollárt tesz ki. A Budapest–Belgrád vasútvonal építésére mintegy 2 milliárd eurót kívánunk felvenni, míg a Fudan Egyetem kivitelezésére nagyjából másfél milliárdot. Ez a magyar adósságportfólióban egészen jelentéktelen nagyságrend. Gondoljunk bele, hogy a Fejér megyei akkumulátorgyár most induló beruházása, amelyet a koreai SK Innovation cég hajt végre, csak egymagában 2-3 milliárd euró volumenű. Vagy az EU helyreállítási hitele, amit az ellenzék ránk akar tukmálni, mintegy 9 milliárd eurós nagyságrendű. Emellett a kínai adósság, ha megvalósulnak a beruházások, 4–5 milliárd euró lesz. Hát ebből nem lesz adósságcsapda, vagy adósrabszolgaság, egyszerűen túl kevés hozzá.
Tisztában vagyunk az új világrenddel
Ha a kormányoldal álláspontját nézzük, akkor sokkal tárgyilagosabb hozzáállást tapasztalunk. Ha tetszik, ha nem, tudomásul kell venni, hogy Kína felemelkedőben van, és ehhez kell alkalmazkodni és kihozni a helyzetből a legtöbbet. Érdemes Orbán Viktort idézni, aki a sanghaji expo megnyitása alkalmából a következőket mondta:
Értjük, hogy egy új világrend van kialakulóban és szinte semmi se lesz olyan, mint volt.
Majd így folytatta:
Magyarország a nyugati szövetségi rendszerhez tartozik, de szoros kötelékek fűzik a Kelethez, történelmileg, kulturálisan, gazdaságilag és politikailag. Ezért nem vagyunk meglepődve, hogy a Kelet szerepe egyre gyorsabban növekszik.
Hasonlóan plasztikusan fogalmazott Matolcsy György jegybankelnök is a budapesti Eurázsia-konferencián:
Új kor kezdetén vagyunk, ez az Eurázsia kora, amely az 1945 óta fennálló atlanti kort zárja.

Amikor még szó sem volt gyarmatosításról. Peking, 2007. szeptember 3. Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök fogadja Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és feleségét, Dobrev Klárát Pekingben, az Országos Népi Gyűlés (parlament) melletti téren. Fotó: MTI/Beliczay László
Ubul
2021-05-18 at 06:50
Azon túl, hogy a nagyhatalmak egymáshoz feszülnek azért érdemes leegyszerűsitve is nézni a dolgokat, éspedig : arra talán emlékszik mindenki, hogy anno, pontosan a Gyurcsány-éra idején Putyin nálunk járt, s oly annyira nagy volt a barátság, hogy estebédre vendégül látták a szemlőhegyi villában. S még egy fajtiszta magyar ebet, egy fekete puli kutyakölyköt is ajándékoztak búcsúzóul Oroszország elnökének. Bár arra kevesebben emlékszünk, hogy Kínában is járt a Gyurcsány házaspár, de nem turista útlevéllel, hanem hivatalos látogatás keretében. S akkor most miről is beszélünk? Akkor valami olyasmit mondott Gyurcsány, hogy aki nem nyit Kelet felé, az lemarad. S hogy Gyurcsány úgy annyira nem akart lemaradni, amint arról a cikkből is értesültünk, hogy még magán céget is alapított Kínában. (És az ottani bevétele miért nem szerepel az
adóbevallásában?) Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy Gyurcsány memóriája kissé romlik, no de Klára asszony sem emlékezne ezekre az időkre? És ha nem csal az emlékezetem, holmi felsőoktatási együttműködésről is tárgyalt a magyar delegáció a kínai elvtársakkal. S most a DK üdvöskéje, Gyurcsányné, született Dobrev Klára, mint a déká miniszterelnök-jelöltje aggódik, hogy új világrend van kialakulóban? Ugyan kérem! Ez ismét csak azt bizonyítja, hogy milyen álszentek, s hogy csupán gátlástalan haszonelvezői a politikának. S ha mindezeken túl számbavesszük, hogy most micsoda sivalkodást csapnak Orbán keleti-nyitás politikája miatt, eggyel több ok, hogy helyes döntést hozzunk 2022-ben. Soha többé baloldalit hatalmon!
Hesslerezredes
2021-05-17 at 10:39
Nem lesz könnyű kínaiul tanulni, de meg fogja érni.
Az első lépés a kínai nyelv tanulásához valamilyen hangszeren való játszás megtanulása, tudniillik a kínai ún. tonális nyelv, ahol a hangsúlyozásnak, hanglejtésnek igen nagy szerepe van.
Mennél hamarabb kezdjük el már az általános iskolában tanulni a kínait, annál jobb lesz nekünk.
Ha kérünk egy 93 ezer nkm-es területet Kínában, mi leszünk az elsők, akik kapni fogunk tőlük, ebben biztos vagyok – ha egyszer menekülni kell a teljesen eliszlámosodott Európából. :(((((((((((((((((((
aladin
2021-05-17 at 10:31
Orbán Viktor nagyon jól politizál, a jövö az oroszoknál és a kinaiaknál van és nem a ballibsi EU.-ban, és az amerikában. Ennyi.
ómió
2021-05-16 at 11:46
Akkor, ezt csak a magyar efftársak “ellenvéleményezik”, vagy csak a hataloméhségük?
egon samu
2021-05-16 at 10:24
“Új világrend van kialakulóban, amelyben Kína felemelkedik”
Ezt maga Orbán Viktor mondja, a magyar miniszterelnök.
Ehhez tartozik, hogy a kínai befolyással a kommunista diktatúra is beköltözik Európába, ahogyan azt Klaus Schwab és a Davos-mafiája már régen híreszteli. Aki erre már régebben rámutatott, azt “összeesküvé-elmélettel” és agyrémmel vádolták.
Most akkor Orbán is összeesküvéselméletet terjeszt, kedves elvtársak?
https://magyarnemzet.hu/velemeny/davosi-keltezesu-neokommunizmus-9438167/
Etel
2021-05-16 at 10:09
Nem baj, majd odapofatlankodik, mint tette azt korábban is, Szemkilőhegyi oldalán.
bl
2021-05-16 at 08:10
Amíg nyugaton lasszóval kell fogni mérnököt és Dunát lehet rekeszteni gender-studies végzettségűekkel, aligha lesz felemelkedés. A demográfiai folyamatoknak köszönhetően nem lesz melós se és olyan se aki beüzemelni képes bármit (akár robotokat). A termelés már rég ki van szervezve Ázsiába. Nem tudom mit remél a fejlettnyugat? Hogy leborulnak előttük az emberjogi fundamentalizmusuk miatt? Mert gyártani már nem gyártanak semmit és már helyreállítani se lehet ezen képességeket.
Karácsony..sk
2021-05-16 at 06:15
Az még senkinek nem tűnt fel,hogy Fletó már abban az időben mindehová hordta a feleségét az magyar adófizetők pénzén, miközben lopakodva építgette a bulgárkurva politikai pályafutását. Orbán Viktornál soha nem látom a külföldi látogatásainál, hogy Lévai Anikóval pózolna valamilyen politkus mellett.
Szlovákiából……
csakafidesz
2021-05-16 at 03:07
Ujházi László 2021-05-16 at 00:46
Az újszülöttnek minden világrend új..
csakafidesz
2021-05-16 at 03:06
obsitos 2021-05-15 at 23:47
Kik veszítenek a hitelességükből? Hol az alany az állítmány mellől?
csakafidesz
2021-05-16 at 03:03
Én valami mást is látok itt. A kínai embert az ősi kultúrájával és a szorgalmával. Élnek nálunk kínaiak is. Ellentétben más nációkkal agresszív kínait nem láttam. Ha dühös, akkor fogja magát és elmegy, elfordul, kivonul. Komoly önuralmuk van. Ezzel az ősi kultúrájával és a szorgalmával mindenképp le fogja győzni az idegbajos amerikaiakat. A kínaiak még soha nem indítottak hadsereget, hogy legyőzzék az egész világot. A németek már megpróbálták, teli torokból üvöltve, hogy “über alles”. A francia Napoleont is az állította meg, hogy télen Oroszországban nagyon hideg van..
Ujházi László
2021-05-16 at 00:46
Nem csak új világrend van kialakulóban
Bizonyos országok kik vezető nagyhatalmak voltak vvagy gazdasági politikai élet meghatározói azok lejt menetbe kerülnek és más országok vagy államok felemelkednek. Ezt aki valóban oda figyelt már régebben a bizonyos Orosz Kína India bizonyos közös valutát vagy gazdasági együtt működést vagy szövetséget azt is Amerika Kína felé lévő eladósodását is ezzel tisztában volt. Egy időben Japán valamikor valutával is meg gazdasági területen is igen sikeres volt amire igen csak oda figyeltek. Viszont sok olyan kár érte ami visszahúzta abból a helyzetből. Európában is változás lesz és akár Németország is elveszítheti Európára való gazdasági vezető szerepét de azok az országok is akik a valamikori gyarmatosító országonként valamikor pénzügyi előnyre tettek szert. Jó létet teremtve a polgárainak. Ez már 2000 ben is érzékelhető volt 20 éve A felgyorsult világunk is minden mintha tegnap történt volna közben évtizede volt ez is azt jelezte. Követőinek annak idején életéből eltávozott egy igen neves Jógi is ezt tanította és oktatta és annak változását közölte. Azon csodálkozom hogy ez még az újságíróknál mint ismeret vagy meglévő megértés nem ment át. Tökéletesen érzékelhető az ahogy a változások folyamatai történnek Úgy a választásoknál azok csalásai vagy a két ellentétes oldalnak Reagálásai is. — Az életet előbb meg kell érteni utána élni de mivel nem tudjuk ezért egyes magyarázatokat ideológiákat gyártunk hozzá ami igen csak sokszor eltér a valóságtól. — Még mindig akik tudósítanak igen sokan nem értik magát a folyamatokat csak magyarázatokat ideológiákat gyártanak és közölnek. Érdemes lenne már valójában felébredni is és tudatában lenni a történéseknek azok menetének folyamatainak. Magában a megfigyelésben a csendben ez bizony érzékelhetően ott van Már az se érdekel ki mit mond vagy közöl mert elvesznek a részletekben és ismételve önmagukat beszélnek a semmiről. Valós hírt meg megértést legtöbbször nem a médiákon kapunk meg valójában.
obsitos
2021-05-15 at 23:47
Valahogyan egyre többet veszítenek a hitelességükből, csapkodnak összevissza mint sufniajtó a szélviharban.