Öt év után ismét beszédet mondott Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden, az ENSZ-ben, a Közgyűlés 75., jubileumi ülésszakán. A világ második katonai hatalmának vezetőjeként és a világgazdaság jelentős szereplőjeként Putyin beszédének hasonló hangsúllyal kellene megjelennie a nyugati sajtóban, mint mondjuk az amerikai elnökének, de ez nincs így. Az ENSZ ugyan egy sóhivatal, de az oroszok talán még komolyabban is veszik, mint a nyugati államok. Ha Putyin Oroszországa nem is olyan erős játékos a világpolitikában, mint az egykori Szovjetunió, rossz szokásunk, hogy nem figyelünk rá és ellenfelei propagandája alapján ítéljük meg. És Putyin nagyon más beszédet mondott, mint öt évvel ezelőtt.
Erdélyi E. Péter
Az orosz elnök a Covid-19-világjárvány miatt szavait videoüzenetként küldte el New York-ba, mint számtalan más vezetőtársa. Az orosz elnök már pénteken kamera elé állt, és Dmitrij Peszkov sajtótitkára szerint a szöveget maga írta meg, pontosabban a beszédírói anyagait dolgozta át. A beszéd legfontosabb üzenete az összefogás gondolata volt. A beszédet az utolsó percig szigorú titokban tartották, ezzel is fokozva a várakozásokat, amelyet a megfigyelők tovább csigáztak azzal, hogy szerintük Putyin ismét kemény szavakkal fogja ostorozni az ENSZ-et éppúgy, mint a különböző államok irányítóit vagy éppen a nagy világvallások vezetőt, mint öt esztendővel ezelőtt. Ebből a szónoklatból idézünk:
Mindannyian tudjuk, hogy a hidegháború vége után a világon egyetlen uralkodó központ jelent meg. És akkor azok, akik ennek a piramisnak a tetején találták magukat, megkísértették azt a gondolatot, hogy ha ilyen erősek és kivételesek, akkor ők tudják a legjobban, mit kell tenni. Következésképpen nem kell számolni az ENSZ-szel, amely gyakran ahelyett, hogy automatikusan szankcionálna, legitimálná a szükséges döntést, csak beavatkozik, ahogyan mondani szokás, lábatlankodik. Beszéltek arról is, hogy a szervezet abban a formában, ahogyan létrehozták, elavult, teljesítette történelmi küldetését.
Keddi beszédében azonban nyoma sem volt a kritikáknak, követeléseknek, ellentmondást nem tűrő stílusnak, vagy a Nagy Testvér”bölcs tanácsainak. A felvételen egy halk szavú, humánus zöldpolitikus, békepárti és az emberiség jövőjét féltő ember szólt az emberiséghez és a nemzetek vezetőihez. Ugyanakkor magabiztos, okos, nyugodt, őszinte vezető politikus benyomását igyekezett megjeleníteni a képernyőn. Beszédében a világ megannyi gondját sorra vette, például a környezetvédelem és az éghajlatváltozás kérdését, amelyeknek szerinte továbbra is közös erőfeszítések középpontjában kell maradniuk, emellett szóba kerültek a helyi konfliktusok, háborúk és a fegyverkezés kérdése is.
Az az elsődleges kérdés, amelyet azonnal meg lehet oldani és meg kell oldani, természetesen az Oroszország és az Egyesült Államok stratégiai támadófegyverekről szóló szerződésének a meghosszabbítása, amely 2021 februárjában jár le.
Mindezek után az orosz elnök legfőképpen és a leghosszabban az emberiség előtt álló koronavírus-járvány okozta kihívásokra összpontosított.
A betegség közvetlenül emberek millióit érintette, a legértékesebbet követelte – emberi életek százezreit. Karanténok, a határok bezárása, számos nehéz probléma létrejötte minden ország állampolgárai számára – ezek mind napjaink valóságához tartoznak. Ez különösen az idősebb nemzedékek számára nehezen elviselhető, akik a kényszerű korlátozások miatt néha hetekig, sőt, hónapokig nem tudták megölelni szeretteiket, gyermekeiket, unokáikat.
Az orosz elnök azt javasolta, hogy az ENSZ alkalmazottjait a koronavírus ellen az orosz Szputnyik V-nevű vakcinával oltsák be.
Oroszország kész minden szükséges minőségi segítséget megadni az ENSZ-nek. Többek között azt ajánljuk, hogy ingyen oltjuk be az ENSZ-ben, illetve annak alegységeiben dolgozó önkéntes alkalmazottakat
– mondta. Putyin továbbá egy magas szintű online konferencia megrendezését javasolta a koronavírus elleni vakcina létrehozásában való együttműködés iránt érdeklődő államok részvételével. Az elnök elmondta, hogy Oroszország kész megosztani egészségügyi és farmakológiai tapasztalatait más országokkal és a nemzetközi szervezetekkel.
Az orosz elnök a világjárványt új kihívásnak minősítette az egész emberiség számára, amely emberek millióit érintette. Az elnök azt is közölte, hogy a globális gazdaság helyreállítása rendkívül hosszú időt vesz majd igénybe. Ennek a folyamatnak a felgyorsítása, valamint a munkanélküliség csökkentése érdekében Putyin a globális gazdaság megtisztítását szorgalmazta a büntető rendelkezésektől és egyéb korlátozásoktól.
Még egyszer felhívnám a figyelmet az úgynevezett zöld folyosók bevezetésére, amelyek kereskedelmi háborúktól és szankcióktól mentesek, elsősorban az alapvető árukra, élelmiszerekre, gyógyszerekre, egyéni védőeszközökre terjednének ki, amelyekre kifejezetten a világjárvány leküzdésére van szükség.
Vlagyimir Putyin nem volt kivétel a többi vezető politikusok sorában, akik szintén felvételről köszöntötték a hetvenöt éves világszervezetet, mert az ENSZ hetét, amely szeptember 22-én kezdődött, a világjárvány miatt virtuálisan tartják meg, ezúttal a legfelsőbb vezetők jelenléte és találkozói nélkül.
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Alekszej Nyikolszkij
Facebook
Twitter
YouTube
RSS