Durva támadás volt az erzsébetvárosi polgármester a heteroszexuális, fehér keresztényeket kirekesztő módon megemlítő kijelentése – jellemezte a helyzetet Gulyás Gergely, aki reményét fejezte ki, hogy Niedermüller Péter, és pártja, a DK is ki tud keveredni a fajelméletek fogságából. A miniszter hangsúlyozta: mindenkit arra buzdít, hogy vegyen részt a csütörtöki, Niedermüller kijelentései miatt szervezett tüntetésen, egyúttal jelezte, hogy ha ideje engedi, maga is elmegy a demonstrációra. Bemutatkozott a csütörtöki Kormányinfón az új kormányszóvivő: Szentkirályi Alexandra megköszönte elődje, Hollik István munkáját, és reményét fejezte ki, hogy jó kapcsolata lesz a sajtó képviselőivel. Gulyás Gergely az eseményen felhívta a figyelmet, hogy szerdán az éjszakába nyúlóan ülésezett a kabinet, meghallgatták Kásler Miklós miniszter beszámolóját a koronavírus okozta helyzetről; a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszámolója szerint Magyarországon egyetlen megbetegedés sincs jelenleg, világszerte pedig százhetven halálos áldozatról tudnak. Gulyás Gergely felhívta a figyelmet, hogy járványról szóló rémhírek terjesztése büntetendő cselekmény. A kormány döntése értelmében a koronavírus elleni védekezést az országos tisztifőorvos koordinálja, jogkörében jelenleg olyan elemek is vannak, hogy például minisztereket is utasíthat. A kormány már intézkedett, hogy amennyiben a Kínában, a veszélyeztetett területen lévő magyarok haza akarnak jönni, akkor erre minden segítséget megkapjanak. Amennyiben szükséges, a Kínában lévő magyarok kimentésében a Magyar Honvédség is részt vehet a légierő révén. A börtönbiznisz elleni fellépés részeként a kormány utasította a belügyminisztert, hogy vizsgálja meg a túlzsúfoltság kérdését, és amennyiben szükséges, járjon el a lehetséges férőhelyek bővítése érdekében. Gulyás Gergely szerint nem az egykor a Fidesz indítványára elfogadott, a fogvatartottak életkörülményeit lényegesen javító törvény a hibás, hanem a helyzet az, hogy iparág épült ki a kártérítések megszerzésére egy ügyvédi körnek köszönhetően, az Emberi Jogok Európai Bírósága pedig elkezdett futószalagon a magyar államot elmarasztaló döntéseket hozni. A miniszter szerint a jogszabály jó; a kormány az utóbbi jelenségnek, a börtönbiznisznek szeretne véget vetni.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter beszámolója szerint a szerdai kormányülés témája volt a keddi röszkei támadás is, amikor hatvan-hetven migráns tört be Magyarországra a határzáron át. Az eddigi információk szerint a határrendészek és a biztonsági őrség tagjai is helyesen jártak el – beleértve a figyelmeztető lövéseket is – és példásan látták el feladataikat. Az elfogott bevándorlókkal szembeni eljárás folyamatban van, őket valószínűleg kiutasítják majd Magyarországról. A miniszter elmondta, hogy a határvédelmet érintő, a korábbi, a Juncker vezette Európai Bizottság által megígért pénzügyi támogatásokból gyakorlatilag semmi nem érkezett meg Magyarországra.
Gyöngyöspata: a kormány a Kúriához fordul
Változatlan a kormány álláspontja a gyöngyöspatai ügyben is: a kabinet véleménye szerint a tizenhét évvel ezelőtti, állítólagos szegregációs esetek jelenlegi pénzbeli kártérítése nem szolgálja a cigányok érdekeit sem, és olyan káros jelenségekhez vezethet, mint például az uzsorások újbóli felbukkanása. A kormány a Kúriához fordul az ügyben, remélve azt, hogy a legfelsőbb bírói testület megváltoztatja a korábbi, a kártérítésekről szóló határozatot. A kabinet egyúttal a természetes szegregáció megszüntetésre is törekszik; politikai döntés kérdése lesz, hogy az érintett településekről elviszik-e a felső tagozatokat, lehetőséget biztosítva ezzel az esélyt a tanulásra a cigány gyerekeknek is.
Niedermüller durva támadása
Durva támadás volt az erzsébetvárosi polgármester a heteroszexuális, fehér keresztényeket kirekesztő módon megemlítő kijelentése – jellemezte a helyzetet Gulyás Gergely, aki reményét fejezte ki, hogy Niedermüller Péter, és pártja, a DK is ki tud keveredni a fajelméletek fogságából. A miniszter hangsúlyozta: mindenkit arra buzdít, hogy vegyen részt a csütörtöki, Niedermüller kijelentései miatt szervezett tüntetésen, egyúttal jelezte, hogy ha ideje engedi, maga is elmegy a demonstrációra.
A börtönbiznisz elleni fellépés részeként a kormány utasította a belügyminisztert, hogy vizsgálja meg a túlzsúfoltság kérdését, és amennyiben szükséges, járjon el a lehetséges férőhelyek bővítése érdekében. Gulyás Gergely szerint nem az egykor a Fidesz indítványára elfogadott, a fogvatartottak életkörülményeit lényegesen javító törvény a hibás, hanem a helyzet az, hogy iparág épült ki a kártérítések megszerzésére egy ügyvédi körnek köszönhetően, az Emberi Jogok Európai Bírósága pedig elkezdett futószalagon a magyar államot elmarasztaló döntéseket hozni. A miniszter szerint a jogszabály jó; a kormány az utóbbi jelenségnek, a börtönbiznisznek szeretne véget vetni.
Kérdésre a miniszter elmondta, hogy a kabinet nem támogatja a fővárosi dugódíj bevezetésének ötletét, és emlékeztetett, hogy a kérdés a Demszky-korszak öröksége, amelyet az új, balliberális városvezetés melegített fel újra. Gulyás Gergely ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a kérdésben végül Karácsony Gergelyéknek kell dönteniük, így annak felelőssége is őket terheli majd.
Gyenge az EPP
Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy a Fidesz vezetése továbbra sem tud arról, hogy az Európai Néppárt (EPP) prominensei már meghozták volna döntésüket a Fidesz tagságáról, egyúttal az EPP gyengeségének nevezte azt, hogy már hosszabb ideje nem képesek dönteni a kérdésben. A miniszter hozzátette: a Fidesz rendkívül erős külföldi támogatást élvez például Lengyelországból és Csehországból, illetve Olaszországból. A Fidesz továbbra is fenntartja tagságának önkéntes felfüggesztését, és várja az EPP valódi álláspontját – hangsúlyozta a tárcavezető.
A kormány foglalkozik a Diákhitel megemelésének lehetőségeivel, a szándék erre megvan, jelenleg a szükséges pénzügyi források vizsgálata van folyamatban – közölte a miniszter. Ugyancsak vizsgálják annak a lehetőségét, hogy a rendvédelmi dolgozók januári, tíz százalékos béremelésén túl a legalább három évet szolgálók fél évi bérüket egyben megkaphassák.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Csenyétén történtek miatt – a riasztott mentők megvárták a rendőröket, addig nem mentek be a cigánytelepre egy súlyos állapotban lévő, később elhunyt férfihoz – foglalkozás körében elkövetett, halált okozó veszélyeztetés miatt indult vizsgálat, annak lezárultáig Gulyás Gergely nem kívánta kommentálni a történteket.
Családvédelem, gazdaságvédelem
Az új gazdaságvédelmi akciótervről várhatóan már februárban dönt a kormány, a családvédelmi akciótervnek azonban vannak olyan elemei, amelyek jelentősen megterhelhetik a jövő évi költségvetést, ezért utóbbiról valószínűleg csak a nyáron határoznak – közölte kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. A miniszter cáfolta azokat a híreszteléseket is, amelyek szerint a kormány a kisebb településeken a postahivatalok megszüntetésre készül. A faluvédelmi tervben az szerepel, hogy a kabinet inkább az érintett településeken a szolgáltatóközpontok kialakításra törekszik; ezeknek részei a kisebb posták is.
Tömegesek az álhírek
Gulyás Gergely a manapság egyre erősödő rémhírterjesztésről a PestiSrácok.hu kérdésére azt mondta, hogy az ilyen tevékenység azon kívül, hogy büntetendő, messze túlmutat a szólásszabadság határain. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy ebben nem a kormánynak, hanem a nyomozóhatóságoknak van tennivalója, egyúttal arra biztatott mindenkit, hogy tegyen feljelentést a terjesztők ellen, mivel tömegesen érkező álhírek ellen csak összefogással lehet fellépni. Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy ő is megtette a feljelentést, miután olyan kijelentéseket tulajdonítottak neki kamuoldalak, amelyekhez semmi köze. A tárcavezető közölte: ügyészségi vizsgálat indult az ügyben. Gulyás Gergely kérdésünkre örvendetesnek nevezte, hogy a Szeviép-ügyben a portálunk által feltárt bírósági korrupciós szálak miatt teljes körű vizsgálatot indított az Országos Bírósági Hivatal.
Kérdésre válaszolva a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy a kormány szándéka egyértelmű a Dunaferr sorsának kérdésében: a kabinet arra törekszik, hogy a dunaújvárosi vasmű újra teljes mértékben magyar tulajdonba kerüljön.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS