Az újságírói szakma alapjaiban véve nem tartozik a legegyszerűbb szakmák közé, az újságírók életét pedig tovább nehezíti a Büntető törvénykönyv (Btk.) sajtótermékekre és médiaszolgáltatókra vonatkozó rágalmazási és becsületsértési passzusa, hiszen akár két évig terjedő börtönbüntetést is kaphat, aki az igazság kutatása közben vétkezik. Ez azonban most változhat, ugyanis a Transzparens Újságírásért Alapítvány a kormánypártokhoz fordult emiatt, és ha átmegy az Országgyűlésen a törvénymódosítás, akkor a jövőben nem lenne büntethető rágalmazás és becsületsértés miatt, aki azt a közügyek szabad megvitatásakor, sajtótermékben vagy médiaszolgáltatás útján követi el, feltéve, hogy cselekménye nem irányul a sértett emberi méltóságának nyilvánvaló és súlyosan becsmérlő tagadására. A baloldali képviselőknek persze vannak ellenvetéseik: Szabó Tímea például már azt vizionálja, hogy azért van a lazításra szükség, hogy a közelgő önkormányzati és EP-választáson szabadon lehessen gyalázni a másikat, illetve portálunk főszerkesztőjének, Huth Gergelynek az üggyel kapcsolatos öröme is fáj Szabónak. A DK-s Arató Gergely úgy véli, a Fidesz így akarja védeni az újságíróit, a szocialista Vajda Zoltánnak pedig gyanús, hogy eddig mindig szigorított a kormány a Btk-n, viszont most enyhíteni akar. Mindeközben a Jobbik annyira megszelídült, hogy már nem tartja jónak a szélsőséges gondolkodást a média területén sem.
A napirendi pont egyik előterjesztője Halász János volt, aki elmondta: módosító javaslatuk célja, hogy tovább erősítsék a sajtót és a sajtószabadságot.
Polgári demokrácia nem létezhet sajtószabadság nélkül. A kommunista időszakban erős cenzúra jellemezte a rendszert. A 2011-ben elfogadott Alaptörvényünk fontos része a sajtószabadság
– emlékeztetett Halász.
Magyarországon először 1848-ban követeltek szabad sajtót a márciusi ifjak. A magyar médiapiac azóta sokszínű, de van, amiben tudjuk tovább erősíteni a sajtószabadságot
– tette hozzá. Mint kifejtette, a rágalmazás és becsületsértés büntetőjogi tényálásáról van szó, amely furkósbotként használható, ezért az újságírók kénytelenek vagy öncenzúrát alkalmazni, vagy vállalni a sokszor évekig tartó büntetőeljárást. Elmondta a képviselő, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítvány kereste meg a Fidesz-frakciót (de a többit is), és javasolta a Btk. módosítását.
A probléma egyetemes, politikai oldaltól független
– mondta Halász, idézve a szervezet indokait, majd példákat is felsorolt a médiapiac mindkét oldaláról, említve a PestiSrácok.hu munkatársait is, akik közül többeket meghurcoltak.
Emlékezetes, hogy korábbi kollégánk, Szarvas Szilveszter fényképe is felkerült a körözött személyek oldalára, de Füssy Angélára is törték már rá az ajtót, hogy előállítsák.
A véleménynyilvánítás szabadsága továbbra sem lehet korlátlan alapjog. Annak gyakorlása nem irányulhat mások méltóságának megsértésére. A párhúzamos szabályozások viszont felesleges terhet jelentenek mind az állam, mint a terhelt, mind a sértett számára
– húzta alá Halász.
Javaslatunk tehát védi a szólás- és sajtószabadságot, ezen felül állami érdek is, hogy minél kevesebb eszközzel szankcionálható elbírálás kerüljön a büntetőbíróságok elé
– tette hozzá.
A büntetőjogra csak végső esetben kerülhessen sor
– javasolta.
Répássy Róbert, az igazságügyi minisztérium államtitkára elmondta, hogy a kormány támogatja a Btk-módosítási javaslatot.
A Fidesz csak a médiáját védi
A DK-s Arató Gergely a közmédiát a Fidesz szócsövének titulálta, majd a KESMA alá tartozó médiumokat propagandistázta le. A revolvermédiára (ami alatt feltehetően a PestiSrácokat értette) azt mondta: az egyetlen dolguk, hogy azokat vegye górcső alá, akik nem fideszesek. Majd egy felmérésre hivatkozva azt állította, hogy az EU-ban hátulról a harmadikak vagyunk a sajtószabadság tekintetében. Arató szerint a háttérben az húzódik meg, hogy
az Önök néhány propagandistáját ilyen ügyekben, amikor teljesen nyilvánvaló módon, rosszindulatú módon hazudoznak emberekről, rendőrségi eljárás alá kerültek és ez kellemetlen nekik. Szeretnék Önök biztosítani azt, hogy még ez a minimális védelem se illesse meg azokat, akiket ezek az úgynevezett újságok és úgynevezett médiák, ezek a propagandatermékek gátlástalanul, hazug módon, megalázó módon rágalmaznak.
A problémája Aratónak továbbá az volt, hogy a Facebook-kommentelőt, civil szervezetet, képviselőt a továbbiakban is fel lehet jelenteni rágalmazásért, csak az újságírót nem. A képviselő szerint ez egy gumiparagrafus, ami alól csak az újságírókat veszik ki, mindenki más marad. Továbbá így nincs személyes felelősség, a médium kifizeti az újságíró helyett a büntetést és megy az élet tovább. A médiát pedig a kormány tartja fent, így az adófizetők fizetik a pert. A DK éppen ezért ebben a formában nem támogatja a javaslatot.
Az Európai Tanács főtitkára is javasolta ezt a módosítást
Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője szerint érdekes felvetés ez Arató Gergelytől úgy, hogy a pártja a Nyugati Fény című online portált kézivezérli, amely ráadásul részben külföldi finanszírozású oldal, ahol a kormánypártot szidják. Aztán emlékeztetett, hogy az Átlátszó.hu sem kormánypárti, mégis kérték már ezt a törvényjavaslatot korábban ők is, továbbá az Európai Tanács főtitkára is javasolta ezt a módosítást már több tagállamnak. Említette, hogy Gyurcsány Ferenc szemkilövéssel és lovasrendőrrel jutalmazza azokat, aki vele szemben kritikát fogalmaznak meg, Karácsony Gergely pedig negyedik éve nem tart sajtótájékoztatót a budapestieknek.
A baloldal szerint a sajtószabadság addig van, amíg őket dicsérik
– tette hozzá.
Vajda gyanút fogott
A szocialisták részéről Vajda Zoltán elmondta, hogy kettős érzelmei vannak a törvénymódosítással kapcsolatban, a Fidesz–KDNP ugyanis mindig szigorítja a Btk-t, ennek eredménye pedig, hogy egyre többe ülnek a börtönökben. Ennek ellenére most enyhíteni akarnak a kormánypártok. Vajda Zoltán szerint ez gyanús. A Fidesz szerinte azt szeretné, hogy a médiában szabadon lehessen közszereplőkről akár tudatosan hazugságokat is terjeszteni, híresztelni, hogy az majd akkor nem legyen bűncselekmény. Vajda ezek után számháborúba kezdett, miszerint rengeteg sajtópert bukott el a jobboldali média, amíg a baloldali (elnézést, a független – a szerk.) csak töredékét. A képviselő viszont azt az apróságot elfelejti, hogy ennek az egyik oka, hogy a fideszes képviselők nagyon ritkán perelnek, amíg a baloldaliak minden csip-csup dolog miatt a bíróságra citálják az újságírókat.
A Jobbik szerint a szélsőséges gondolkodás nem jó…
A Jobbik részéről Lukács László György arról beszélt, hogy a szélsőséges gondolkodás nem jó. Ez a kijelentés önmagában elgondolkodtató, de nézzük, mit mondott még. A jelenlegi szabályozás szerinte egy jó középút, a normalitáshoz ez áll a legközelebb. Hozzátette, hogy a sérelemdíjak és a bírságok nem akadályozzák meg az újságokat abban, hogy hamis állításokat tegyenek. Ezért fontos, hogy ne polgári, hanem büntetőjogi felelősségre vonhatóság legyen. Kitért arra is, hogy jó ötlet lenne a Ptk. szigorítása a tekintetben, hogy vegyék figyelembe a bírság kiszabásakor, az adott médiumnak mennyi a bevétele. Továbbá jó ötletnek tartja, hogy a sérelemdíjak összege növekedjen az elbukott perek számával.
A parlamenti folyosóról sem kellene kitiltani az újságírókat
A Mi Hazánk részéről Novák Előd azt mondta, hogy politikusoknak se szabad hazudni, de politikusokról sem szabad. Megjegyezte, hogy szeretné a pártja támogatni az újságírók munkáját, különösen a tényfeltárókét. Az ügyet éppen ezért lehetne úgy kezdeni, hogy a parlament folyosóiról nem tiltják ki a médiamunkásokat. Szólt arról is, hogy az ügynökvédő törvény is túl szigorú, ezért nem lehet kimondani a III/III-as ügynökökről, hogy azok. A közmédia Novák szerint pártmédia szintre süllyesztette a tudosításokat és ők például alig tudnak szerepelni ott, mert kicsi a pártjuk. Egyedül az ATV hívja őket többször. A médiatanácsban pedig sok a fideszes delegált – fűzte hozzá.
Szabó szerint a Fidesz nekik akar üzenni
A Párbeszéd frakcióvezetője, Szabó Tímea szerint aljas törvényjavaslat van előttük, ami ráadásul alaptörvény-ellenes is. A mostani törvény szerint az az újságíró, aki rágalmaz vagy becsületet sért videójával, írásával, az akár két évig terjedő börtönt is kaphat – jegyezte meg. Előhozakodott azzal is, hogy a Népszabadságot, a Klubrádiót és az Indexet is a Fidesz szántotta be, majd előrevetítette, hogy ezzel a törvénnyel akarta a Fidesz megüzenni, hogy a legaljasabb önkormányzati és EP-választásra készül. Ezt követően azt a hazugságot állította, hogy ezzel sem a Hír TV, sem az Origo, sem a PestiSrácok.hu nem lesz büntethető, majd főszerkesztőnket idézte, aki azt mondta információi szerint, hogy már behűtötte a pezsgőt, annyira örül ennek a módosításnak. Azzal vádolta a kormányt Szabó, hogy Rogán Antal segítségével a jobboldali média hogyan tett tönkre életeket, karriereket.
Nem valódi újságírókért született ez a törvényjavaslat, hanem, hogy az Önök szennymédiáját megvédje
– jegyezte meg Szabó. Problémásnak tartja a párbeszédes képviselő azt is, hogy a jobboldali sajtóban név nélkül írnak az újságírók (mint most is, ja, nem – a szerk.) és emiatt nem lehet tudni, hogy kit kell személy szerint perelni, a büntetőügyben viszont ezt ki lehet nyomozni. Szabó egyébként végig azzal a példával élt, hogy korábban elhintette a jobboldali sajtó, hogy Vona Gábor homoszexuális kapcsolatot létesített Terry Blackkel, amivel majdnem tönkretették az életét. Majd azzal hozakodott elő, hogy ez az új módosítás azt jelenti, hogy ha Bayer Zsolt azt állítja, hogy Kósa Lajos homoszexuális, akkor az nem büntetendő, fordítva viszont Kósa büntetendő. Emiatt Latorcai János elvette a szót Szabótól, mert ezzel a példával nem bírt leállni, annyira a saját maga hatása alá került tőle. Hozzátette, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén az Alkotmánybírósághoz fordul a párt.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS