A Kúria elnökének nincs joga felülbírálnia egy bíró ítéletét – jelentette ki Darák Péter az ECHO TV Napi aktuális című műsorának hétfői adásában, hozzátéve, megalapozottnak tartja a levélszavazatokban eljáró bírói tanács eljárását. A legfőbb bírói testület elnöke arról is beszélt, három fórum egybehangzó ítélete alapján született meg a döntést, amely révén érvénytelenítettek több mint négyezer határon túli levélszavazatot.
Darák Péter az ECHO TV-ben arról beszélt, nem lehet arra a kérdésre válaszolni, politikailag motivált döntés született –e, mivel véleménye szerint a bírák a saját szakmai szempontjaik szerint döntenek. A Kúria elnöke szerint vitathatóak azok a sajtókritikák, amelyek az elfogultság látszatát keltik. Úgy fogalmazott,
a Kúria törvényi kötelezettségét, a választási törvények felülvizsgálatát egy rendkívüli gyors eljárásban alkalmazza.
Hozzátette, 18 bírótársa fejenként 30 ügyben hozott döntést. A levélszavazatok kapcsán megjegyezte, új szabályozás alapján lehetett levél szavazatokat leadni, ami új problémát hozott, amelyekkel a Kúria korábban nem találkozott. Darák Péter értelmezése szerint az történt, hogy a bíróság értelmezte a nem lezárt boríték fogalmát és úgy látta – korábbi választási bizottsági döntsek alapján –, hogy elfogadható az az értelmezés, hogy a sima postai boríték nem garantálja a szavazat érintetlenségét és ellenőrizhetetlenségét, vagyis nem tudja garantálni senki, hogy nem cserélték ki a belső borítékot.
A legfőbb bírói testület elnöke felhívta rá a figyelmet, hogy
három fórum egybehangzó ítélete alapján született meg a döntés, majd az ügy az Alkotmánybíróság elé került, amely kinyilatkoztatta, hogy ez az ügy nem tartozik rá, hogy alkotmányjogi panasz eljárásban erről a kérdésről nem lehet dönteni.
Darák Péter ugyanakkor nyugtalanítónak nevezte, hogy az Alkotmánybíróság a határozata indoklásában utal egy olyan felfogásra, ami ellentétben állhat a nemzeti választási Iroda, a Nemzeti Választási Bizottság és a Kúria által kifejtett állásponttal. Szerinte két megoldás lehetséges, az egyik, hogy megtárgyalják az Ab-vel, hogy melyik értelmezés tűnik alkotmányosnak, a másik pedig, ha nem jutnak dűlőre, hogy jogalkotás következzen.
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök korábban arról beszélt, egyértelműen és súlyosan beavatkozott a választásokba a Kúria, miután elvett egy mandátumot a kormánypártoktól. Bár az Alkotmánybíróság szerint is jogszerűtlenül érvénytelenített több ezer határon túli szavazatot a Kúria, a testület végzése szerint jogorvoslatra nincs lehetőség, így egy parlamenti mandátumot elveszített a Fidesz, de a kétharmad még így is biztos.
Forrás/fotó: EchoTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS