A terrorizmus nyomta rá bélyegét Hollandiára 2018-ban. Amszterdamban több terrortámadást követtek el, néhány merényletkísérletet pedig a hatóságoknak még időben sikerült megakadályozni.
Június második felében őrizetbe vettek három embert az Iszlám Állam dzsihadista szervezettel való kapcsolat gyanúja miatt. Egy DNS-vizsgálat megállapította, hogy az ujjlenyomataik rajta voltak több olyan fegyveren is, amelyeket egy merényletre készülő szélsőségestől foglaltak le Franciaországban, még 2016-ban. A hatóságok számítógépeket, mobiltelefonokat, jegyzeteket, az egyik házban pedig egy sörétes puskát és egy pisztolyt is lefoglaltak. Augusztusban két amerikait késeltek meg Amszterdam fő vasúti pályaudvarán. Az elkövető egy német tartózkodási engedéllyel bíró 19 éves afgán férfi volt, aki véletlenszerűen választotta ki áldozatait. A holland hatóságok szerint az afgán késelő tettét terrorista indítékkal követte el.
Szeptember végén nagyszabású terrorcselekményre készülő gyanúsítottakat vettek őrizetbe. A holland hírszerzés szerint hét férfi egy rendezvényen készült sok áldozatot követelő merényletre. Egy 34 éves iraki férfi által vezetett szélsőséges csoport állítólag robbanómellényekkel és gépkarabélyokkal akartak pusztítást okozni, s egy autóba rejtett pokolgépet is működésbe akartak hozni. A maláj légitársaság MH17-es utasszállító repülőgépének négy évvel ezelőtti lelövése ügyében nyilatkozatot adott ki Hollandia és Ausztrália május végén, amely szerint Oroszországnak közvetlen felelőssége van a tragédiában. A 298 utas – köztük 196 holland és 27 ausztrál állampolgár -, valamint a teljes legénység halálával járó tragédia ügyében vizsgálódó nemzetközi szakértőcsoport tagjai néhány nappal korábban közölték, hogy egy orosz katonai egység rakétája lőtte le az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépet. Az utasszállító 55 áldozatának családjai novemberben beperelték Hágában Oroszországot, amiért nem működik együtt a katasztrófa okainak kivizsgálásában.
A hágai központú Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) április közepén kiadott állásfoglalásában megerősítette London korábbi megállapítását, amely szerint a Novicsok néven emlegetett méreganyagot használták Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija súlyos mérgezéséhez március elején. Hollandia ezt követően két orosz diplomata kiutasításáról döntött válaszul az orosz-brit kettős ügynök és lánya elleni támadásra. A holland kormány októberben jelentette be, hogy kiutasították az orosz katonai hírszerzés (GU) négy ügynökét is, akiknél különböző hálózatok meghackelésére használható felszereléseket találtak. A hírszerzők a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet rendszerébe kívántak betörni, ez azonban nem sikerült. Az OPCW szakemberei ebben az időben dolgoztak a Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök elleni angliai gyilkossági kísérletben használt idegméreg azonosításán, illetve a szíriai Dúma városban végrehajtott vegyi támadás vizsgálatán. A kémek a lelőtt maláj utasszállító ügyében folyó nemzetközi vizsgálatról is megpróbáltak értesülésekhez jutni, valamint a gyanú szerint Svájcba terveztek utazni, ugyanis az OPCW egy ottani laboratóriumban elemezte a Szíriában begyűjtött klórgáz-mintákat.
A holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) szerint az idei volt a legmelegebb nyár Hollandiában az elmúlt több, mint 300 évben, az időjárási feljegyzések hivatalos kezdete óta. A Limburg tartománybeli Arcenben 38,2 Celsius-fokot mértek. Hollandia területének egyharmada a tengerszint alatt fekszik, további egyharmada pedig árvízveszélyes területen, ezért az ország fokozottan kitett az éghajlatváltozás okozta jelenségeknek. Továbbá kicsit nagyobb lett Hollandia területe 2018-ban, mégpedig Belgium rovására. A két ország a múlt évben állapodott meg arról, hogy átrajzolja a Maas folyó menti határait. Erre a Maas folyó 1961-es szabályozása miatt volt szükség. A megállapodás átírja azokat a határokat, amelyekről legutóbb 1843-ban állapodott meg a két szomszédos nyugat-európai ország.
Forrás: MTI; Vezető kép: Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS