Már napok óta ömlik a közösségi médiából a „szolidaritás”, együttérzés, a „Black Lives Matter”-mantra. Énekesek, színészek, színésznők, modellek, filmstúdiók, luxusmárkák buzdítják a zavargásokat, tömik tele a fogyasztókat a különböző radikális szövegekkel. Ha valaki véletlenül elfelejti kiposztolni milliárdokat érő luxusvillájából a kötelező sorokat, akkor azt virtuálisan meglincseli a közönség, elfelejtheti a filmszerepeket, támogatókat, fanokat egyaránt. Így működik ma a popszakma.
Az esetet jól bemutatja Virgil Abloh esete, aki többek között a Louis Vuitton vezető tervezője, illetve az Off-White márka tulajdonosa. A fekete divatsztár azért volt kénytelen magyarázkodni, mert kiposztolta, hogy mekkora összeget adakozott azoknak a fiataloknak, akiket a George Floyd halála miatti tüntetéseken letartóztathatnak – szúrta ki az esetet az Index. Abloh az Instagramon tette közzé, hogy 50 dollárt, azaz körülbelül 16 ezer forintot utalt át egy szervezetnek Miamiban, amely elvileg azokat a fiatalokat támogatja, akik részt vesznek a tüntetéseken (értsd: autókat gyújtogatnak, üzleteket fosztogatnak és rendőröket vernek).
Virgil Abloh azonban elkövetett még egy óriási hibát, amivel még inkább magára haragította a követőit. Az üzlettulajdonos posztolt egy videót arról, ahogy a tüntetések közben a New York-i Vintage by Round Two nevű ruhaboltot fosztják ki emberek. A divattervező óriási hibát elkövetve kifejtette véleményét a fosztogatásokkal kapcsolatban is. Abloh azt írta: a bolt tulajdonosa a vérét, izzadtságát, könnyeit és a szenvedélyét is beleölte ebbe a kultúrába, és a fosztogatás látványától ő személy szerint rosszul van. Majd hozzátette a posztban, hogy “mi együtt vagyunk ebben a kultúrában, tényleg ezt akarjátok?”
Virgil Abloh, artistic director for one of the biggest fashion houses in the world, just posted a screenshot of his $50 donation to the “kids in the streets that need bail funds.” Fifty. Fucking. Dollars. pic.twitter.com/Ex57tPaYpT
— Khromatica Kardashian (@yosoymichael) June 1, 2020
Több sem kellett az internet népének, akik gyűlöletcunamival árasztották el Abloh közösségi felületeit. A divatmágnásnak rögtön magyarázkodnia kellett, magyar idő szerint vasárnap éjjel egy többoldalas bocsánatkérést posztolt Instagramra és Twitterre a hétvégi üzenetei miatt; többek között bocsánatot kért azért, amiért úgy tűnt, hogy jobban érdekli a boltok sorsa, mint a tiltakozás és a düh kifejezésének joga ebben a pillanatban. Abloh hozzátette, hogy habár úgy tűnt, hogy csak 50 dollárt adott az ügyért, valójában 20 500 dollárt adakozott; a fotó, amit megosztott, csak arra volt utalás, hogy a barátaival elkezdett egy adakozás-sorozatot, aminek ez csak az egyik állomása volt. Bevallotta azt is, hogy nem tudta eldönteni, megossza-e a teljes összeget, nehogy úgy tűnjön, hogy ezért elvárja a pozitív visszajelzést. A Louis Vuitton tervezője azt is megígérte, hogy nemsokára a piacra fog dobni olyan ruhákat és kiegészítőket, amiknek a bevétele teljes egészében a tüntetők óvadékaira fog majd menni.
2020 nyári trendje: fosztogatás, gyújtogatás, „Black Lives Matter”
Az Amerika-szerte tartó durva zavargások legnagyobb reklámarcai ezúttal is a több százezres, milliós követőtáborral rendelkező sztárok lettek. Aki számít még valamit, nem maradhat ki a sorból, óránként posztolnia kell a tüntetésekről és a szolidaritásról. A trend már nem a karantén, a koronavírust már el lehet felejteni, most mindenkit kiküldenek az utcára tüntetni, gyújtogatni, fosztogatni. Nem számít semmi, nem számítanak az üzlettulajdonosok, akiket halálra köveznek az utcán, ha nem engedik, hogy kirabolják az üzletüket. A kampányt tolni kell ezerrel, mert különben rámehet a luxuséletük.
Magyar celebélet: a két meggyilkolt fiú nem érdemel szót, de a Black Lives Matter igen
A helyzet abszurditását jól bemutatják a hazai „celebek” reakciói is. A jóravaló magyar sztárok (tisztelet a kivételnek) megérezték a hollywoodi trend szagát és rögtön szolidaritást is vállaltak az amerikai fosztogatókkal. Érdekes módon – bárhogyan is kerestem – a két héttel ezelőtti Deák téri gyilkosságról egyik sem posztolt, nem foglalkozott egyikük sem azzal, hogy két fiatal fiút hagytak elvérezni a nyílt utcán. Úgy látszik, róluk megemlékezni nem trendi. Szomorú és szánalmas pózolás ez.
Forrás: PS, Index; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS