Amikor elértük az ötmillió beoltott főt, hazánkban feloldották a járványügyi korlátozások egy részét, és mivel ennek értelmében már tüntetést és gyűléseket is lehet tartani, nem meglepő, hogy Karácsony Gergely és csapata a lovak közé csap. Szombat délutánra hirdettek megmozdulást a Diákvárosért, és természetesen azért, hogy a Fudan Egyetem ne épülhessen meg Magyarországon. Nemcsak Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere és az egész balliberális oldal tiltakozik a Fudan megépítése ellen, hanem Jámbor András is. Az a Jámbor, aki a tüntetés szervezője, és aki korábban nemcsak az Indexnél dolgozott, hanem a Mérce.hu főszerkesztője lett, majd onnan is távozott. Jámbor korábban egyik publicisztikájában kiállt a PestiSrácok.hu újságírójának, Füssy Angéla gyermekét szexuális erőszakkal fenyegető férfi mellett is. Jelenleg a főpolgármester egyik tanácsadója, a Szikra Mozgalom alapítója, az előválasztás egyik induló jelöltje Budapest 6. számú választókörzetében.
Szombat délután újabb nagy lépést tesz a jogállam megmentéséért a magyar balliberális oldal, most már az újságírói státusz adta lehetőségekkel élve. Amióta lehet tüntetést és gyűlést tartani, Karácsonyék nem tétlenkednek. Jámbor Andrást, aki egyébként a vérkommunista Szikra Mozgalom VIII–IX. kerületi képviselőjelöltje is, Karácsony Gergely főpolgármester és Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes tanácsadóként alkalmazza.
A munkakapcsolat kis színeseként érdemes felidézni, hogy a látszat ellenére a háttérben komoly ideológiai ellentétek húzódhatnak meg a felek között, Jámbor ugyanis tiltakozását fejezte ki főnökével szemben azért, mert szerinte Karácsony a Fudant minősítő kijelentései nem helytállóak, hiszen a kommunizmus tiszta eszméit nem szabadna összekeverni a kínai kormánypolitikával. A főpolgármester – bár Palkovics László innovációs és technológiai miniszter világossá tette, hogy Magyarországon a nemzetközi Fudan Egyetem nem folytatna ideológiai képzést – a Facebook-oldalán idézett az egyetem alapító okiratából, miszerint az ottani vezetés feladata, hogy
kövesse és végrehajtsa a kommunista párt irányvonalát.
Erre reagált akkor a Jámbor András egykori indexes, majd mércés újságíró által alapított Szikra Mozgalom, óva intve a főpolgármestert az indokolatlan „kommunistázástól”.
A Fudan Egyetem budapesti terveivel nem az a baj, hogy kínai, nem az a baj, hogy a kínai állam marxista, nem az a baj, hogy a kínai állam a kommunizmust építi
– írja Jámbor András mozgalma.
Kiállt egy erőszakkal fenyegető férfi mellett
Ahogyan arról a PestiSrácok.hu korábban már beszámolt, Jámbor nem annyira szívélyes, mint ahogyan az a nevéből kikövetkeztethető lenne. Jámbor András korábban egyik publicisztikájában a PestiSrácok.hu újságírójának, Füssy Angéla kisbabájának megerőszakolásával fenyegető, a bíróság által ezért elítélt 22 éves fiatalembert védelmezte, lapunkat és kollégánkat pedig becsmérelte és „erkölcsi hullaszagot” emlegetett. Akkor tömegek álltak ki Füssy Angéla mellett, és Jámbor erkölcsi mércéjét kérdőjelezték meg – ráadásul nemcsak jobboldali emberek.
Újságírásból a politikába
Jámbor, felhasználva újságírói múltját, beszállt a politikába. Idő kérdése volt, hogy mikor tűnik fel egy-egy politikus oldalán, vagy száll ringbe és méretteti meg magát. Nos, mindkettő beigazolódott, és most politikai babérokra tör. Mi lehetne ehhez a legkézenfekvőbb eszköz? Ha felkarol és beleáll olyan ügyekbe, mint például a Fudan Egyetemé. Nemcsak a politikai haszonszerzés a cél, hanem az is, hogy felkészülve a 2022-es országgyűlési választásokra, olyan témákra fókuszáljanak, amelyekkel az emberek előtt a jelenlegi kormány alkalmatlanságát tudják igazolni. Úgy vélik, a kormány elvesz az emberektől, és leépíti a jogállamot. Kérdés, hogy vajon mikor nyílik fel az ellenzéki választók szeme, és találkoznak szembe a valósággal? A Fudan Egyetem ügye komoly feszültséget okoz, hiszen az ellenzék mindent megtesz annak érdekében, hogy aláássa, és megalapozza még annak megépülése előtt az egyetem hírnevét és reputációját.
Kína is elítéli Karácsonyék hozzáállását
A kínai állami médiához tartozó Global Times című lap internetes kiadásában csütörtök este megjelent vezércikk már a címében „Kína-ellenesnek” nevezte Karácsony Gergelyt. Ennek oka, hogy Baranyi Krisztina és a főpolgármesterrel együtt ferencvárosi közterületeket neveztek át, amik a leendő Fudan egyetemi kampuszt határolják. Így lett Dalai Láma út, Ujgur Mártírok útja, Szabad Hongkong út és Hszie Si-kuang püspök út. Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján szégyenletesnek nevezte, hogy egyes magyar politikusok Kínával kapcsolatos ügyek „felfújásával” próbálják akadályozni a két ország együttműködését.
Kollégánk itt írt arról, hogy egyébként a dalai lámáról történő elnevezés törvénysértő. A Global Times vezércikkében kiemelte: Magyarország egyike azoknak a közép- és kelet-európai országoknak, amelyek az utóbbi időben a legaktívabban fejlesztették kapcsolataikat Kínával. A cikk szerint tavaly Kínából származott a legtöbb Magyarországra irányuló külföldi befektetés, míg az év első negyedévében a két ország közötti kereskedelem 64,7 százalékkal bővült éves összevetésben.
Pénteken így beszélt Jámbor András a szombati tüntetésről:
https://www.facebook.com/jamborandrasoldala/videos/1630739973983701
Mire számíthatunk?
Növelné a magyar felsőoktatás versenyképességét a kínai Fudan Egyetem magyarországi campusa – ezt közölte korábban a Századvég oktatáspolitikai üzletágának igazgatóhelyettese. Horváth Orsolya elmondta: a Fudan Egyetem Kína harmadik legnagyobb egyeteme, egy 2021-es brit, 1453 felsőoktatási intézményt vizsgáló nemzetközi rangsorban pedig a 34. helyen áll. A Fudan hatvan professzort adott a tizenöt legjobb brit és amerikai egyetemeknek, különböző szakfolyóiratokkal rendelkezik, több mint tíz diszciplina területén nyújt képzéseket, mintegy háromszáz kutatóközpontja és harmincháromezer hallgatója van. A Fudan csaknem kétszáz tengerentúli egyetemmel ápol kapcsolatokat, ezek közül százharminc egyetemen csereprogramra van lehetőség, amely a hallgatóknak és az oktatóknak is mobilitási lehetőséget nyújt. Az igazgatóhelyettes szerint a Fudan Egyetem a magyar felsőoktatás nemzetköziesedésében vállalhat nagy szerepet, a hallgatók pedig olyan piacképes, gyakorlati tudást és diplomát szerezhetnek, amely óriási előnyt jelent majd a munkavállaláskor. A hazai ellenzék ezzel szemben azt próbálja lefesteni, hogyan vásárolja meg Kína hazánkat, és hogyan hódít teret a kínai befolyás.
Baranyiék mellett egyébként a közelmúltban „neves” és liberális körökben tekintélyes közgazdászok fogalmazták meg érveiket a Fudan Egyetem megépítése ellen. A téma óriási közéleti vitát robbantott ki az elmúlt hetekben, de nem meglepő, hogy miért pont ez a beruházás lett volna az, amit az ellenzék támogat. Már valamiféle konzultációt is indítottak és tüntetést is szerveznek a projekt megvalósítása ellen. Érdemes azon elgondolkozni, vajon az ellenzék miért gondolja úgy, hogy egy ilyen jó nevű egyetem idetelepülése a magyar diákok számára miért jelentene hátrányt.
Június 5-ére, szombatra hirdetett tüntetést a Hősök terére a Diákvárosért, a Fidesz ellen Jámbor András, a Szikra Mozgalom VIII–IX. kerületi képviselőjelöltje. A résztvevők innen majd kisebb, 450 fős csoportokban a Kossuth térre vonulnak majd. Felszólal majd Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere, Bereczki Áron (Hallgatói Szakszervezet), Gede Márton hajléktalan aktivista, és Őze Sándor a lakhatási szervezetek nevében (A Város Mindenkié, Utcáról Lakásba Egyesület, Utcajogász), Jámbor András, a tüntetés szervezője és Karácsony Gergely főpolgármester, előválasztási miniszterelnök-jelölt. Az eseményről élőben tudósítunk majd!
Forrás: PS; Kiemelt kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS