Az újbudai önkormányzat a polgármester-váltás óta két kézzel szórja a közpénzt saját bizalmi körökből származó ügyvédekre. Korábban már bemutattuk, hogy a DK-s László Imre (fotónkon) mvezette kerület a Czeglédy és Társai Ügyvédi Irodának három szerződés alapján év végéig összesen legkevesebb 20 millió forintot fizet ki. A birtokunkba került dokumentumokból kiderül, hogy a 6 milliárdos költségvetési csalással vádolt politikus-jogász mellett, további baráti ügyvédeket is foglalkoztatnak megegyező vagy teljesen hasonló feladatkörrel, összesen további legkevesebb 43 millió forintért az adófizetők pénzéből. A megbízott ügyvédek között Czeglédyn kívül további köztörvényes büntetőeljárásban érintett ügyvéd nevére is bukkantunk. De az iratokban előtűnik Karácsony Gergely kedvenc ügyvédi irodájának neve is, amely mellesleg még a Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 4-es metró beruházásainak szabálytalanságait összegző jelentésében is szerepel szabálytalan közbeszerzés ajánlattevőjeként. A László Imre vezette kerület csak ügyvédekre minimum 60-70 millió forintot fizet ki évente, és ebben még nincs benne az önkormányzati cégek által kötött ügyvédi megbízások díja. Mindez több, mint a kétszerese annak, mint amit azonos feladatkörre az előző kerületi vezetés kifizetett.
A XI.kerület önkormányzatánál a jogi feladatok jelentős részét korábban a hivatal saját jogi osztálya végezte, volt ugyan akkoriban is néhány ügyvédi megbízás egyedi ügyekre, ingatlan adásvételek lebonyolítására, de soha sem volt például tanácsadásra, vagy sajtóperekben, közigazgatási perekben való képviseletre. Jelenleg már ott tartanak, hogy nemcsak az önkormányzat, hanem az önkormányzati cégek ügyvédi megbízási szerződéseit is átfésülték, felturbózták.
Egyelőre maradjunk csak az önkormányzat megbízási szerződéseinél. Ami már az eddigiekből is világos lesz, hogy a gyurcsányista kerületvezetés úgy vigyáz az adófizetők pénzére, hogy csak ügyvédekre, jogászokra legalább kétszer annyi közpénzt fizet ki, mint az előző vezetés.
Czeglédyéknek 3 szerződésből évi 20 millió
Arról már korábban beszámoltunk, hogy a választásokat követően az új, DK-s polgármester első dolga volt, hogy leszerződjön Czeglédy Csaba családi ügyvédi irodájával. Akkor még csak két egymilliós szerződést írtak alá, két-két hónapra, majd az egyiket szép csendben további egy évvel meghosszabbították és egy harmadikat is kötöttek. A három szerződés alapján ez év végéig csak átalánydíjban 20 millió forintot fizetnek ki a szombathelyi ügyvédi irodának, erre jönnek még rá az óradíjak, ugyanis az átalánydíj mellett még a beadvány szerkesztésre és tárgyalásokon való képviseletre óradíjat is beállítottak, ráadásul úgy, hogy az átalánydíjnál nem definiálták, hogy abba mi tartozik bele. Így viszont minden egyes beadványért, szerződésért, tárgyaláson való megjelenésért jár az óradíj is. Ami különös, hogy a megbízási szerződés olyan feladatokat határoz meg többek között, mint tanácsadás, de hogy kinek, miben, az talány. De szerepel a szerződésben a munkajogi tanács nyújtása is, ami egy önkormányzati hivatal esetében, ahol legfeljebb a takarítónő nem köztisztviselő, értelmezhetetlen.
No de ugorjunk is át Czeglédyn, hiszen akadnak további érdekes nevek is a megbízott ügyvédek sorában.
Szoci ügyvéd haverok a kifizetési listában
Kifejezetten az önkormányzat összesen négy ügyvédi irodával áll megbízásos szerződésben, ebből csak az egyik a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda. További kettő iroda sem ismeretlen a közvélemény előtt. A Csányi és Zala Ügyvédi Iroda egyik képviselője Zala László – amit még a HVG sem hagyhatott szó nélkül. Az iroda névadója, Zala László a két ciklussal ezelőtti MSZP-s kerületi polgármester, Molnár Gyula és a baloldali körökhöz köthető milliárdos, Leisztinger Tamás bizalmi embere volt. Nem véletlen, hogy néhányan később éppen egy Leisztingernek kijátszott értékes ingatlan miatt ültek a vádlottak padjára. Molnár Gyula polgármesterként az elsőrendű, Lakos Imre alpolgármester a másodrendű, Zala László ügyvéd a harmadrendű vádlott volt. Molnár leváltásáig a Csányi és Zala Ügyvédi Iroda volt Újbuda elsőszámú jogi partnere. Az ügy az úgynevezett Kopaszi-gát ingatlanpanama néven vonult be a történelembe. A vád szerint a Kopaszi-gát melletti 3,8 hektáros volt állami, majd önkormányzati területet átjátszotta Leisztinger egyik cégének tulajdonába. Az ebből indult hivatali visszaélés vádjában az ügyvéd a harmadrendű vádlott volt, akit bűnsegédlettel vádoltak. Végül megúszták az ügyet, pedig érdekes csavarokkal zajlott a büntetőper: elsőfokon felmentés, másodfokon elítélés (csak Molnár Gyulát ítélték letöltendőre), majd harmadfokon a Kúria dr. Mészár Róza vezette tanácsa ismét felmentette a vádlottakat (dr. Mészár Róza 2010-ben az MSZP alkotmánybíró-jelöltje volt).
De ez egy másik történet.
Molnár Gyula és Lakos Imre a vádlottak padján, MTI
Párhuzamos szerződések, átfedések, kidobott milliók
Ami jelen esetben érdekes, az az, hogy a László Imre vezette kerületi önkormányzat párhuzamosan alkalmazta a két irodát, a Czeglédy félét és a Csányi és Zalát, jelentős átfedéssel. Továbbá arról se feledkezzünk el, hogy hónapokon át mégcsak nem is kettő, hanem három irodát fizettek ugyanarra a feladatra, ugyanis még hatályban volt a korábbi kerületvezetés által kötött szerződés ifj. Szilágyi István ügyvédi irodájával. 2019. november 1. és 2020. január 31. napjáig két feladatra, mint vagyongazdálkodás és lakásgazdálkodás párhuzamosan fizettek ki két ügyvédi irodát, Szilágyit valamint a Csányi és Zalát. (Mert a haveri irodák pénzhez juttatása valamiért annyira sürgős volt, még azt sem tudták kivárni, hogy a meglévő szerződések felmondási ideje leteljen.)
A Csányi és Zalával kapásból négy szerződést is kötött az önkormányzat. Egyet 2019. november 1-jétől határozatlan időre jogi képviselet, tanácsadás, peres feladatok ellátása 1.200.000,-Ft.+Áfa szerződéses összeggel, a másodikat szintén 2019 november 1. –határozatlan időre nem lakás céljára szolgáló helyiségek, ingatlan értékesítések, rendezetlen telekingatlan ügyek 1.200.000,-Ft.+Áfa átalánydíj plusz jutalék összegre. Ez az ami igazán érdekes, ugyanis nem elég, hogy átalánydíjban 4,2 millió forint + Áfa összeget fizetnek ki az irodának, ehhez olyan borsos ingatlanértékesítési jutalékot fűztek, ami párját ritkítja.
Piaci árhoz képest háromszoros jutalék
A szerződésben szereplő átalánydíjon felüli jutalék az eladott vagy megszerzett ingatlan bruttó értéknek 2.5 százaléka, ami a mai piaci áraknak nagyjából a háromszorosa-ötszöröse. A piacon ugyanis az ingatlan adásvétel szerződések okiratszerkesztési, és földhivatali munkával együttes ára átlagosan legfeljebb 1 százalék. A megállapodás szerint, ez a magas jutalék nemcsak azon bonyolult ingatlaneladások után jár, ahol például osztatlan közös birtokviszonyt kell megszüntetni, hanem minden egyes esetben, ha az önkormányzat valamilyen ingatlan vesz vagy elad.
A korábbi kerületvezetés alatt is volt jutalék, de csak olyan esetekben, ha az osztatlan közös ingatlanoknál, ahol az önkormányzat a rendezetlen birtokviszonyok miatt nem tudta sem hasznosítani, sem értékesíteni az ingatlant. Néhány ilyen ügy volt, azok is évekig tartottak. Minden feladat az ügyvédi irodára hárult: felkutatni a tulajdonostársakat, ha meg tudott egyezni 2,5 százalékot kapott, ha bíróságon érték el a közös tulajdon megszüntetését akkor 5 százalékot. Ha azonban nem járt sikerrel, a költségeit sem térítették meg. Az ilyen ingatlanügyeken az elmúlt ciklus alatt információink szerint körülbelül 100 millió forintot nyert az újbudai önkormányzat.
A hűtlen kezelés is felmerülhet?
A mostani szerződések ezzel szemben akár a hűtlen kezelés gyanúját is felvethetik. Több általunk megkérdezett jogász is azt mondta, ilyen szinten duplán árazott szerződést még nem láttak. A DK-s kerületvezetés nem csak abból csinált rendszert, hogy ugyanazon feladatra több ügyvédi irodát is fizet, azokat átalánydíjban és óradíjban duplán is kifizetni, plusz még minden egyes ingatlanügylet után piaci árhoz képest többszörös jutalékot is kifizetik.
Így a Csányi és Zala Ügyvédi irodának január óta csaknem 22 millió forintot fizettek ki. Előfordult, hogy a jutalékokból egyetlen nap alatt több, mint 5 és fél milliót számlázott az iroda a kerületnek.
Ha a tanácsadás, a peres képviselet és ingatlan adásvétel-ügyletek még nem lenne elég, egy harmadik szerződést is kötöttek Zala László ügyvédi irodájával, 2019 novemberétől határozatlan időre lakásügyekkel kapcsolatos jogi munkák ellátására havi 800.000.-Ft.+Áfa díjért. Továbbá egy negyediket egy hónap időtartamra 2019. november 1. és november 30-a között jogi képviseletre és tanácsadásra 1 millió forint plusz áfa összegben. Erről a szerződésről részleteket ezidáig nem sikerült megtudni, pedig érdekes lenne, hogy mégis milyen munkák tartozhattak ide, amelyek a szintén 2019. november 1-jén határozatlan időre kötött jogi tanácsadási megbízási szerződés kereteibe nem fértek bele.
Egy hónap alatt 6 milliós jutalék, közpénzből
Március 1-jén a négy szerződésből kettőt összevontak és a határidőt 2021. február 28-ra módosították és néhány további önkormányzati és önkormányzati cégeknél, szervezeteknél felmerülő jogi feladattal egészítették ki. A havi szerződéses átalánydíjat 2,1 millió forint + ÁFA összegben állapították meg, amire rájön a megszerzett vagy elidegenített tulajdonok esetében 2 százalékos jutalék + ÁFA, viszont, ha az adásvétel bírósági eljárás útján történik, akkor a jutalék mértéke 5 százalék.
A birtokunkba került táblázat adatai szerint, 3 hónapra (a februári átalánydíjak még nincsenek benne!) eddig a Csányi és Zala Ügyvédi irodának bruttó 21.894.294,-Ft került kifizetésre. Ha ezt hónapokra bonjuk az durván 7,3 millió forint. Ezen feladatokért, ha korábbi szerződések maradtak volna, amelyek átalánydíjon felüli óradíjakat egyáltalán nem tartalmaztak, akkor 3 hónapra 10.260.000 +áfa azaz 13.030.200,-Ft-ot fizetett volna az önkormányzat. Ehhez jön hozzá a szinte azonos feladatokra megbízott Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda számlája. Így a végösszeg januártól mostanáig 26.466.000,-Ft. Ez az összeg a korábbi ügyvédi díjak több, mint kétszerese!
OLAF jelentésekben szabálytalan közbeszerzések miatt szereplő ügyvédi irodát is foglalkoztatnak
És ez még mindig nem a teljes ügyvédekre kifizetett összeg…
A szerződtetett ügyvédi irodák sorában megtaláljuk a Varga Dóra Ügyvédi Irodát is, közbeszerzési feladatokkal. 2020 január 1-2020. december 30. napjáig havi 1.490.000,-Ft+Áfa díjért, így az Önkormányzatot ennek fennállása alatt, vagyis az év végéig 22.707.600 plusz kifizetés terheli.
A Varga Dóra Ügyvédi Iroda a Karácsony Gergely vezette zuglói önkormányzat jogi partnere volt. Zuglóban 2014-től havi 500 ezer forint plusz áfa átalánydíjas szerződéssel láttak el közbeszerzéssel kapcsolatos jogi feladatokat. Akkor, ott legalább azt is meghatározták, hogy az átalánydíjat mire fizeti az önkormányzat, (25 munkaórára) és csak az azon felülit számlázták ki óradíjban, óránként 20 ezer forintért. Korábban megírtuk, hogy Zugló többször is egymillión felüli összeget fizetett ki az irodának. A közbeszerzésekkel kapcsolatban sokat túlórázó ügyvédi iroda munkája ellenére, több közbeszerzés problémásnak vagy érvénytelennek bizonyult. A Varga Dóra Ügyvédi Iroda neve továbbá a 4-es metró beruházásainak szabálytalanságait összegző OLAF-jelentésben is megjelent. Az Európai Csalás Elleni Hivatal szerint, a Varga Dóra Ügyvédi Irodával 2004-ben kötött, 2,4 millió forintos, állami és önkormányzati forrásokból ellentételezett szerződés kapcsán az ajánlatkérő megsértette a közbeszerzési törvényt.
Parkolási és végrehajtási ügyekért további 13,6 millió
Megtartottak egy korábbi ügyvédi szerződést is, Jasztrabszki Ügyvédi Irodával. Az ő feladatuk a parkolással összefüggő jogi feladatok ellátása, követelések kapcsán felmerülő jogi feladatok ellátása, továbbá végrehajtásokban történő közreműködés. Ez a szerződés, ellentétben a fentiekkel nem átalánydíjas. A szerződés részleteit nem ismerjük. Egy biztos, ez a birtokunkba került, önkormányzati kifizetéseket mutató táblázatból kiderül, hogy 2019 novembere óta a Jasztrabszki Ügyvédi Irodának 13,691 millió forintot fizettek ki.
Négy irodának 40 millió
Összesítve elmondható, hogy négy ügyvédi irodának ez év március végéig több, mint 40 millió forint közpénzt tolt oda a László Imre vezette újbudai önkormányzat zömében haveri ügyvédi irodáknak úgy, hogy ez még nem tartalmazza az önkormányzati cégeknek benyújtott ügyvédi számlákat.
Több,mint egy hete kerestük meg e-mailben az újbudai önkormányzatot. Közérdekű adatigénylésben az összes ügyvédi szerződést, illetve kifizetések alapjául szolgáló teljesítési igazolást kértük, továbbá több kérdést feltettünk a az ügyvédi irodák feladatai közti átfedések és más furcsaságok miatt, de a mai napig semmilyen választ nem kaptunk.
Folytatjuk!
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS