Azt már tudjuk, hogy ki nyerte meg ezt a magyarországi EP-választást, de nézzük meg azt is, ki vesztette el! Az Országgyűlés hétfői napirend előtti felszólalásai során érdemes volt végignézni az ellenzéki arcokon a padsorokban. A sugárzó DK-s ábrázatokon kívül a többiek rottyon vannak, és nem ok nélkül.
Idehaza a helyzet változatlan. A Fidesz kilencévi kormányzás után is megőrizte, sőt, növelte a bődületes előnyét, a Jobbiknál beérett a lelkes köpönyegforgatás (lásd: „az a retorika, ami 2010 előtt ment, az volt a nem igaz”) gyümölcse, amelyet majd 2022-ben szüretelhetnek le a legszebb állapotában, az LMP pedig Momentummá változott. Nincs itt semmi érdemleges átalakulás. Hiába álmodozik kínjában a kormánypárt mélyrepüléséről a baloldal arra hivatkozva, hogy az országgyűlési választás óta egymillió támogatót vesztett a Fidesz-KDNP.
Csaknem háromszor akkorát nőtt a Fidesz, mint az ellenzék
Ha már ennyire belemegyünk a kényszeres hülyeségmatekba, akkor a 2014. áprilisi országgyűlési választásoktól a 2014. májusi EP-választásokig, mindössze egy hónap alatt is elvesztett egymillió támogatót a Fidesz-KDNP, hogy aztán a 2018-as országgyűlési választásra hopp, több, mint másfélmillióan „térjenek vissza”. Ez nem túl jó ómen a baloldal számára, ebből így nem fognak kormányváltássá összekígyózni a prímszámok. Az a titok, hogy a támogatók nem tűnnek el, és jönnek vissza, egyszerűen csak sokkal kevesebben járnak el az EP-választásokra. Az embereket ugyanis alapvetően nem érdekli az európai parlamenti fingfűrészelés az agyonfizetett siserehaddal, meg a „kéz kezet mos” alapon kölcsönösen lebarterezett nagykoalíciós háttéralkukkal, az országgyűlési választásokra viszont teljes díszben felsorakoznak a szavazótáborok.
Valóban váratlanul sokat kapott a DK és a Momentum, de ne legyünk ellenségei az ellenzéki összefogásnak! Bátran számoljuk egybe az ellenzéket most és az előző EP-választáson is! Azt látjuk, hogy a mostani, magasabb részvétel mellett az ellenzék 240 ezerrel kapott több szavazatot, a Fidesz-KDNP pedig 630 ezerrel. Ez aztán kormánypárti kudarc a javából!
Az egyik ellenzéki mandátumból is fideszes lett
Igazán jelentéktelen részlet, hogy az egy LMP-s és egy párbeszédes képviselőből most kettő momentumos lett. Ha nem hívnák fel külön a figyelmünket, valószínűleg észre sem vennénk, hogy ezentúl nem két zöld, hanem két liberális magyar EP-képviselő csinálja majd ugyanazt, és szolgálja ugyanazt az érdeket az EP-ben. Legfeljebb annyit nézünk ki a momentumosokból, hogy a lexikai tudással több gondjuk akadhat, mint Jávor Benedeknek és Meszerics Tamásnak.
A többi mandátumátalakulás a Jobbikhoz kapcsolódik. A párt választói bizonyára megértették, mit jelent a hatalmi esélytelenségtől megszédült Jobbik néppártosodása, és bölcsen úgy döntöttek, hogy nincs szükség ilyen homályos hátterű, balos közvetítőkre, így sokan inkább a nyíltan baloldali pártokra, az MSZP-re vagy a DK-ra szavaztak, oda átirányítva a szebb napokat látott egykori nemzeti radikálisok egyik mandátumát. A másik mandátum a Fideszhez vándorolt át, amiből arra következtethetünk, hogy a Jobbik korábbi szavazóinak másik része valóban egy néppártot akar támogatni. Így aztán csak a külföldön egyébként is otthonosan mozgó Gyöngyösi Márton mehet Brüsszelbe, az eddig ott sunnyogó Balczó Zoltán itthon marad, és a választást megelőző felmérések alapján szintén brüsszeli képviselői székben reménykedő Jakab Péter is idehaza játszhatja tovább a harcias kiskakast.
Amikor a győzelem már nem is téma, csak a kétharmad megakadályozása
Mindezt pedig végre a szerintük elképzelhető legigazságosabb, tisztán listás választási rendszerben érte el az ellenzék, de hát ebben is bucira lettek verve. A haladó sajtó persze azonnal szakértőn kielemezte, hogy Orbán Viktor nem vágott örömittas arcot a győzelem bejelentésekor, tehát vereségként éli meg az eredményt. Na igen, a vesztes Fidesznek csupán annyi maradt a választási fiaskó után, hogy szomorú arccal küldjön ki az eddigi 12 helyett 13 képviselőt a szakadófélben levő Belgium fővárosába. A győztes ellenzék az eddigi 9 helyett 8 mandátumot szerzett. Ja, hogy nincs meg a Fidesznek a mandátumok 67 százalékos kétharmada, csak 62 százaléka? Hát igen, ez már szinte maga a bukás.
Végül nézzük meg a felhőtlenül boldog, belelkesült ellenzéki arcokat is, miközben a saját vezetőik szólaltak fel az EP-választást kitárgyaló, napirend előtti felszólalások alatt!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS