A trianoni utódállamok célja még mindig a határon túli magyarság teljes felszámolása – mondta Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója a Polbeatben, ahol az úzvölgyi temetőgyalázásról tudósító Csibra Tibor kollégánk társaságában arról beszélgettünk, miképpen lehetne ellenállni és visszavágni a sovinisztáknak. Csóti György, aki az első Orbán-kormány idején zágrábi nagykövetként szolgált, majd sokáig az Echo TV műsorvezetője volt, Stefka István és Huth Gergely kérdéseire kifejtette: ma már nem XX. századi módszerekkel üldözik a magyarokat, hanem adminisztratív eszközökkel, igazságtalan szankciókkal és provokációkkal igyekeznek asszimilációra, elvándorlásra kényszeríteni a kisebbségi sorba kényszerült nemzettársainkat. Ez történt Úzvölgyén, és ez történt a két bebörtönzött székely fiú, Beke Sándor és Szőcs Zoltán elleni koncepciós perben is – igaz, mindkét ügyben alaposan túllőttek a célon a román hatóságok.
Csóti György szerint a transzatlanti közösség nem hajlandó foglalkozni az őshonos kisebbségekkel, mert félnek, hogy a saját nemzeti kisebbségeik is öntudatra ébrednek. Pedig a székelyek vagy a kárpátaljai magyarok töredéke annyi szabadságjoggal rendelkeznek, mint a katalánok vagy a dél-tiroliak, ahol valóságos autonómia működik.
Csibra Tibor kollégánk, aki a PestiSrácok.hu tudósítójaként László Petra operatőrrel közvetlen közelségből tudósította végig az úzvölgyi magyar katonai temető meggyalázását, azt mondta:
Nehéz leírni, amikor magyar hősök kitépett fejfáival ütik a magyarokat.
Szerinte nem kétséges, hogy akik ezt kitervelték, a 29 évvel ezelőtti marosvásárhelyi pogromot akarták megismételni, hiszen a csendőrség még biztatta is a leittasodott, őrjöngő románokat azzal, hogy beálltak közéjük megkoszorúzni a kamu román hősi emlékművet, a megyei rendőrkapitány pedig szándékosan utat engedett a támadásnak. Ha a székelyek felültek volna a provokációnak, egészen biztosan vér folyt volna; így is sokakat megütöttek, megdobtak.
A műsorvezetők kérdésére, hogy miként lehetne jobban segíteni a vád alá helyezett, megfélemlített, meghurcolt magyarokat, Csibra Tibor elmondta: tudni lehetett a készülődő úzvölgyi provokációról; ha ötszáz románnal szemben nem csupán kétszáz székely állt volna, már kevésbé lettek volna ilyen bátrak a felheccelt támadók. Hol voltak a magyarok? – tette fel a kérdést. (Ismert, hogy a Polbeat felvétele óta Grüman Róbertet, a Kovászna megyei önkormányzat alelnökét és Borboly Csabát, a Hargita megyei önkormányzat elnökét egyaránt 3000 lejes – több, mint kétszázezer forintos – bírsággal sújtotta a csendőrség, amiért nem szabályosan jelentették be az élőlánc szervezését. A határozat szakértők szerint teljességgel jogsértő.)
Csóti György beszélt az általa irányított Kisebbségi Jogvédő Intézet munkájáról is, amely a magyar kormány támogatásával több, mint húsz helyi jogi partner segítségével teljes körű képviseletet és védelmet nyújt a magyarságuk miatt meghurcolt nemzettársainknak a trianoni utódállamokban. Felhívta a figyelmet arra, hogy mindenkinek igyekeznek segíteni, aki hozzájuk fordul a kji.hu címen elérhető oldalukon.
Polbeat minden kedden este 19 órakor élőben közvetítve a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőből (Budapest, II. kerület, Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídfőjénél). Jöjjön el vagy kövesse élőben a közvetítést a PS-en!
Készítette: Tihanyi Rita és Susánszky Mátyás Pál/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS