Bűncselekmény hiányában felmentette a Fővárosi Törvényszék Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány egykori titokminiszterét. Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség fellebbezett. Szilvásy az utolsó szó jogán az ügyészséget kritizálta, valamint arra is utalt, hogy a Fidesz korábbi titkosszolgálati minisztere hamisan tanúskodott.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok
Bűncselekmény hiányában felmentette a Fővárosi Törvényszék első fokon a hivatali visszaélés vádja alól Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány egykori titokminiszterét. Szilvásy a Központi Nyomozó Főügyészség szerint 2008 őszén, az UD Zrt-ügy kipattanásakor egyes – politikai szálakat szükségtelenül hangsúlyozó – lejárató nyilatkozataival, illetve Kövér László, illetve Demeter Ervin akkori fideszes politikusok, korábbi titokminiszterek és az UD Zrt. biztonsági cég egyik vezetője közti telefonbeszélgetések lehallgatási anyagának hozzáférhetővé tételével jelentős érdeksérelmet okozott az érintetteknek, és hivatali visszaélést követett el. Két hónapja perbeszédében az ügyész felfüggesztett börtönt, a védő viszont felmentést javasolt. Szilvásy György mindvégig ártatlannak vallotta magát. Az ügyészség az UD Zrt-ügyben eredetileg Tóth Károly, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának akkori szocialista alelnöke, Dávid Ibolya, az MDF akkori elnöke és párttársa, Herényi Károly ellen is vádat emelt személyes adattal visszaélés, illetve Dávid Ibolya esetében kényszerítés miatt. A Pesti Központi Kerületi Bíróság azonban 2012 áprilisában első fokon, nem jogerősen mind a négy vádlottat felmentette. A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék azonban 2013 januárjában hatályon kívül helyezte az elsőfokú döntést, és új eljárást rendelt el a négyből három vádlott esetében. Egyedül Tóth Károly esetében emelte jogerőre a felmentést. Ezután a bíróság elkülönítette Szilvásy György ügyét. Dávid Ibolya és Herényi Károly megismételt büntetőpere pedig néhány hete kezdődött el.
Szilvásy csak kullogott az események után
Az utolsó szó jogán Gyurcsány egykori minisztere saját ártatlanságát hangoztatta, illetve a Központi Nyomozó Főügyészség eljárását kritizálta. Megemlítette, hogy amíg ellene több mint két évig nyomoztak, addig az UD Zrt. biztonsági cég ellen „érdemi nyomozás nélkül”, „példás gyorsasággal” zárták le az adócsalás és más bűncselekmények miatt indított nyomozást. A vádlott megemlítette azt is, hogy hatodik éve jár ügyészségre, bíróságra, és „igaztalan váddal szemben kell védekeznie”. Szilvásy elmondta, hogy az ominózus hangfelvételeket először Szijjártó Péter és Répássy Róbert fideszes képviselők hozták nyilvánosságra. Az ellenük indított nyomozást az ügyészség azzal utasította el, hogy a két – akkor még – ellenzéki képviselő megkapta a hozzájárulást a felvételek nyilvánosságra hozására, ám erről később kiderült, hogy nem volt igaz – állította Szilvásy, aki utalt arra is, hogy Demeter Ervin, aki az első Orbán kormány alatt a titkosszolgálatokért felelős miniszter volt 2000 és 2002 között, nem a valóságnak megfelelő nyilatkozatot tett tanúként a bíróságon. Demeterrel kapcsolatban Szilvásy azt is megjegyezte, hogy Horváth Józseffel, az UD Zrt. egyik vezetőjével Laborc Sándor, akkori NBH főigazgató külföldi útjairól értekeztek a szolgálatok által beszerzett információk alapján. Horváth minősített adatokhoz jutott, amit továbbadott Demeternek –monda el a tárgyaláson Gyurcsány Ferenc bizalmasa. Szilvásy György sérelmezte azt is, hogy vele szemben az ügyészség rágalmazás miatt eljárt, ugyanakkor ezt nem tette meg a két volt fideszes titokminiszter kijelentései kapcsán. A vádlott szerint amikor 2008. szeptemberében „beindult a fideszes kommunikációs úthenger”, s olyan kijelentések is elhangzottak, hogy „Szilvásy és bandája törvénytelenül használja a titkosszolgálatokat”, ami szintén felvetette a rágalmazás gyanúját – tette hozzá a volt titokminiszter, aki azt is elmondta, hogy csak „kullogott az események után”, és csak azután szólalt meg az ügyben, „amikor politikai, jogi támadás indult ellene”.
Jogszerűen hallgatták le a titokminisztereket
Szalai Géza tanácsvezető bíró az indoklás elején beszélt a – részben – módosított vádról és az abban foglalt bűncselekmény minősítéséről. A módosítás lényege szerint a vádlott miniszterként eljárva rendelkezett arról, hogy Demeter Ervin és Kövér László, valamint a velük kapcsolatot tartó biztonsági cégvezetők beszélgetésének hanganyagát, illetve leiratát a bizottsági ülésen kívül átadják, illetve sokszorosítsák. A második tényállás megállapította, hogy Szilvásy zárt tárgyaláson, valamint sajtónyilatkozataiban olyan kijelentéseket tett, ami alkalmas volt a két fideszes titokminiszter becsületének csorbítására. A vád szerint Gyurcsány egykori jobbkezének a célja Demeterék közéleti tevékenységének a lejáratása volt, „a vádlottat a jogtalan hátrányokozás szándéka vezérelte”. Az említett felvételeket az NBH 2008. január 8-a és 2008. szeptembere között titkos adatgyűjtés keretében rögzítette. A célszemélyek az UD Zrt. két vezetője, Horváth József és Tóth János voltak. Ennek során keletkeztek olyan hanganyagok, amelyeken hallható volt a két fideszes miniszter is. A bíróság leszögezte, ez az információgyűjtés indokolt és jogszerű volt, s amire azért került sor, mert „egy titkos hálózat működtetői megkísérelték a behatolást az elektronikus kormányzati gerinchálóhoz kapcsolódó egyes kormányzati szervek információs rendszerébe, veszélyeztetve ezzel e szervek törvényes és biztonságos működését” – állította 2008. szeptemberében sajtóközleményében Szilvásy György sajtótitkársága. Sőt, később maga Szilvásy is elmondta, hogy egy olyan „árnyék-titkosszolgálatról van szó, amely polipszerűen működik és törvénytelen úton jutott információkhoz”. A cég ellen Laborc Sándor 2008. szeptember 10-én tett feljelentést adócsalás, államtitoksértés és más bűncselekmények miatt, majd még ezen a napon házkutatást is tartottak az UD Zrt. irodájában. Horváth József szintén aznap nyilatkozott a sajtónak, s arról beszélt, hogy ennek az akciónak „aktuálpolitikai célja van”, és a Fideszt akarják vele lejáratni.
A bíróság szerint nem követett el törvénysértést
A bíróság megállapította, hogy Szilvásy György, a Gyurcsány kormány titokminisztere nem követett el bűncselekményt, ezért őt a Fővárosi Törvényszék első fokon az egy rendbeli, folytatólagosan elkövetett hivatali visszaélés vadja alól felmentette. A tanácselnök álláspontja szerint a vádlott nem követett el hivatali visszaélést azzal, hogy tájékoztatta az UD Zrt. ügy fejleményeiről az illetékes bizottságot, valamint a bizottság tagjai számára rendelkezésre bocsátotta – részletes tájékoztatás céljából – a CD-re kiírt hanganyagokat. Erre az akkori miniszternek jogi és törvényi kötelessége volt, és Szalai Géza tanácsvezető még azt is hozzátette, hogy az adatok továbbítása „szükséges, törvényes, indokolt és célhoz kötött volt”. Azzal sem követett bűncselekményt Szilvásy György a bíró szerint, hogy a sajtó nyilvánossága előtt összefüggésbe hozta Demeter Ervint és Kövér Lászlót az UD Zrt. vezetőivel, kijelentve, hogy a cég „politikai kapcsolatokat is fenntartott”. Ez a kijelentés ugyan a fideszes titokminiszterek becsületének csorbítására alkalmas volt, ugyanakkor a tanácselnök megjegyezte, hogy a „nyilvánosság bevonása” Demeter Ervinnek köszönhető, hiszen a titkosszolgálatok politikai célokra való felhasználásával vádolta meg Szilvásyt. Ezt követően a két közszereplő között „politikai ellentét” alakult ki, és a vádlott csupán saját szavahihetőségének a védelmében tett nyilatkozatot. A tanácsvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy egy közszereplőnek több mindent kell eltűrnie, mint egy átlag polgárnak, a közszereplő ugyanis a nyilvánosság felhasználásával jobban meg tudja védeni magát. Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség képviselője fellebbezést nyújtott be a vádlottal szemben a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása végett. A per a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Fotó: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS