csíksomlyói búcsú
„Üdvözlégy, ki szűz lévén templommá lettél!” – Készüljünk együtt a csíksomlyói búcsúra
Május 27-én lesz az idei pünkösdi fogadalmi búcsú Csíksomlyón. Az idei búcsú jelmondatát Assisi Szent Ferenc egyik imájából választották abból az alkalomból, hogy idén van a 800. évfordulója annak, hogy a ferences rend pápai jóváhagyást nyert: „Üdvözlégy, ki szűz lévén templommá lettél!” – hangzik a mottó. Az ünnep főcelebránsa Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke, szónoka Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány provinciálisa lesz. Az idei csíksomlyói búcsún részt vesz Massimo Fusarelli OFM, a ferences rend miniszter generálisa, Albert Schmucki OFM definitor generális, illetve Felföldi László pécsi megyéspüspök, Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök és Tamás József nyugalmazott gyulafehérvári segédpüspök is.Tudjuk – Merjük? Tesszük?
Fent voltak a Kissomlyó és a Nagysomlyó közti nyeregben mindannyian. Ott voltak a katolikus búcsújárók, akik lassan félezer éve adnak hálát pünkösdkor, amiért a csíki székelyek 1567-ben legyőzték az őket fegyverrel protestáns hitre téríteni akaró János Zsigmond fejedelem seregét. Idén is voltak a híres Mária-kegyhelyen protestáns magyarok, és ott voltak az egyéni hitvilágokat felállító szinkretisták, köztük a nemzetiségüket vallásként megélők. És persze ott voltak a csodavárók, akik közt alighanem akad mindegyik felsorolt csoportból. Ők abban bíznak, hogy Szűz Mária majd megment minket, bármi történjék – elvégre mégiscsak az ő oltalmába ajánlotta az országot Szent István. De mi megteszünk-e minden tőlünk telhetőt Szűz Mária oltalmáért?Pax et bonum – Ismét zarándokokkal telt meg pünkösdkor a csíksomlyói nyereg (PS-videó!)
Pax et bonum – Béke és jóság – ezzel a jelmondattal hirdették meg az idei csíksomlyói búcsút, amelyen két év, a koronavírus-járvány okozta kényszerű karantén után a korábbiakhoz hasonlóan több százezer ember zarándokolt el a Csíkszereda feletti hegynyeregbe. A pünkösdi ünnepet most az is különlegessé tette, hogy az június 4-re, a trianoni gyalázat évfordulójára, a Nemzeti összetartozás napjára esett – egyebek mellett erről is beszélt a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Áder János volt köztársasági elnök. A csíksomlyói búcsúra az idén többek között Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Argentínából, Új-Zélandról és Venezuelából is érkeztek zarándokok. A pünkösdi búcsú, amely a magyarság összetartozásának legnagyobb ünnepe is, egyre népszerűbb; azon immár a római katolikus mellett nemcsak a protestáns egyházak képviseltetik magukat, az idén először egy román tévécsatorna élőben közvetítette az eseményt, amelyet feliratozva tekinthettek meg a nézői. Portálunk munkatársai a két évnyi szünet után ismét ott voltak a nyeregben, nézzék meg erről szóló kisfilmünket!Vincze Lóránt: szinte példátlan már egy akkora keresztény megmozdulás Európában, mint a csíksomlyói búcsú (Videó!)
"Szinte példátlannak számít már Európában egy ekkora keresztény megmozdulás" – fogalmazott portálunknak a szombati csíksomlyói szentmisét követően Vincze Lóránt EP-képviselő, a FUEN elnöke, megjegyezve: "Csíksomlyó és a csíksomlyói zarándoklat a magyar közösség számára akkor is megmarad, ha az utolsó ilyen búcsújáróhely lesz Európában". Vincze Lóránt arról is szólt: azzal, hogy az idei csíksomlyói búcsúra is eljöttek a kárpátaljai zarándokok, amikor ráadásul Trianon évfordulója is egybesett a szombati búcsúnappal, a nemzeti összetartozásunk legfontosabb bizonyítékát adták; ittlétük igazolta a leghitelesebben, hogy valóban nemzeti találkozóhely Csíksomlyó.Potápi: négyszázezer magyar zarándok vitte szét a világba a béke és jóság csíksomlyói üzenetét
Közel négyszázezer ember a világ minden tájára magára viszi a Béke és jóság idei, csíksomlyói jelmondadát, és azt a reményt, amelyet megfogalmaz – hangsúlyozta a szombati, a csíksomlyói nyeregben elhangzott szentmisét követően portálunknak Potápi Árpád János. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár hozzátette: az idei évben a zarándokok a világ minden tájáról végre minden korlátozás nélkül megélhették a nemzeti összetartozás élményét, amelynek dátuma egybeesett a csíksomlyói búcsúval, így akarva-akaratlanul Csíksomlyón zajlott a központi ünnepség.Udvardy György veszprémi érsek Csíksomlyón: A kereszt egyszerre győzelmi zászló is, amit harcos gondossággal hordozunk (képgalériával frissítve)
A koronavírus-járvány enyhülésével két éve először korlátozások nélkül vehetnek részt a zarándokok a csíksomlyói búcsún. Az összmagyarság egyik legjelentősebb vallási eseményének során közel ötszáz éve vesznek részt a vándorok. A búcsú idén különösen fontos dátumra esett, hiszen egybeesik a nemzeti összetartozás napjával. Az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Udvardy György veszprémi érsek. A búcsú mottója idén a ferences rend jelmondata: Pax et bonum! – Béke és jóság!Elindult a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba
Péntek hajnalban elindult a Csíksomlyó Expressz és a Székely Gyors a csíksomlyói búcsúba a budapesti Keleti pályaudvarról - tájékoztatta Petrus György, az utazást szervező Kárpáteurópa Utazási Iroda vezetője az MTI-t. A Csíksomlyó Expressz Szombathelyről indult éjfél után, majd Sopron, Kapuvár, Csorna, Győr, Komárom, Tatabánya érintésével érkezett a budapesti Keleti pályaudvarra. Itt a Csíksomlyó Expresszt összekapcsolták a Székely Gyorssal, és a két vonat együtt indult Erdélybe.Elindult a Boldogasszony zarándokvonat a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
Csütörtök hajnalban elindult a Boldogasszony zarándokvonat a budapesti Keleti pályaudvarról a csíksomlyói pünkösdi búcsúba. A Boldogasszony zarándokvonattal mintegy hétszázan utaznak. A szerelvény a Keleti pályaudvarról Szolnok, Püspökladány, Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely, Déda, Maroshévíz, Gyergyószentmiklós, Marosfő, Csíkszentdomokos és Csíkmadaras érintésével késő este érkezik meg Csíkszeredára.Ajánljuk még

















