valerij geraszimov
Mit akarnak az ukránok a kurszki támadással?
Mint ismert, az ukrán haderő a múlt hét elején hajtott végre meglepő támadást Oroszország Kurszk megyéje ellen, az offenzíva dinamikája csütörtökre csökkent, pénteken pedig ellentámadásba lendült az orosz haderő. Egy ukrán tisztviselő szerint a támadás célja az (...), hogy minél nagyobb veszteségeket okozzanak az ellenségnek, és ezen keresztül destabilizálják az oroszországi helyzetet. Továbbá a híradások szerint Szudzsa városát az ukránok ellenőrzik, emiatt rendkívüli biztonsági és terrorellenes intézkedéseket rendelt el Oroszország az érintett három nyugati határ menti régióban, és a kurszki atomerőmű környékén. Ami Közép-Európa szempontjából probléma, hogy egyes források szerint az ukránok kezén van a szudzsai gáztranzit állomást is, amely a Gazprom tulajdonában van. Ez az állomás az egyetlen, amelyen keresztül Oroszország Ukrajnán át még gázt tud szállítani az EU felé. Néhány szóban a semmiről – Avagy mit is jelent Sojgu leváltása
Ahogy felröppent a hír, hogy Putyin leváltja a hadügyminisztert, újra felbolydult a globális katonai szakértők hálózata és minden fórum, minden kommentmezejében megfejtették, hogy most aztán biztosan megbukik az orosz elnök, vagy éppen most aztán jó ember kerül Sojgu helyére, és mindenki is atomot kap Harkovtól nyugatra. A valóság ismét árnyaltabb egy kicsit, és jóval unalmasabb is. Hogy klasszikust idézzünk: a helyzetet leginkább azzal lehet összefoglalni, hogy "nem Moszkvában, hanem Szentpéterváron, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak". Veszélyben volt az orosz atomarzenál a Wagner-csoport lázadása miatt? – Stier Gábor elemzése a PS-nek (Videó)
Minek is nevezzük ezt a 22 órás, ponyvaregénybe illő Wagner-lázadást? Sokan puccsot emlegettek, de ez annál kevesebb volt, hiszen Prigozsinnak láthatóan nem volt sem társadalmi, sem pedig politikai támogatottsága. Sokkal inkább nevezhetjük katonai lázadásnak, zendülésnek, ám ha a tartalmát és a fellépés módját is figyelembe vesszük, akkor akár fegyveres zsarolásnak is. De vajon színjáték volt ez az egész? Aligha. Hiszen hat helikoptert és egy repülőgépet, egy hidat, utakat – ez a veszteség több tízmilliárd forintnyi – még Oroszországban sem szoktak díszletként feláldozni azért, hogy megtévesszék mondjuk az ukránokat, kiugrasszák a nyulat a bokorból, vagy félreállítsanak egy minisztert. Ami biztos, hogy a Wagner-csoport katonái ijesztő gyorsasággal haladtak Moszkva felé. Vajon veszélyben volt az orosz atomarzenál? Volt-e szerepe a lázadásban a nyugati titkosszolgálatoknak? Mi lesz Prigozsin és a Wagner sorsa? Ezeket a témákat elemezte lapunknak Stier Gábor a moszkvater.com főszerkesztője. Részletek a videóban.