Lövések érték a zaporizzsjai atomerőművet, és bár a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a térségben jelenleg a sugárzás szintje nem haladja meg az átlagost, a dolog egyáltalán nem tréfa. Az ukránok szerint természetesen az oroszok lőtték a létesítményt, az oroszok szerint viszont mivel az erőmű az ő kezükön van, meglehetősen hülyének kellett volna lenniük, hogy tüzet nyissanak rá. Kinek lehet igaza?
A Zaporizzsjai területen található Enerhodar városában álló erőművet még márciusban foglalták el az oroszok, akik megtartották ott az ukrán személyzetet, de a létesítmény igazán a napokban került a figyelem középpontjába, mikor lövések érték és egy munkás is megsérült, máig tisztázatlan, hogy melyik fél részéről. Az ukránok szerint természetesen az oroszok voltak a felelősek, sőt Zelenszkij elnök egyből fel is használta az eseményt arra, hogy újabb szankciókat, nevezetesen az orosz atomipar és a nukleáris üzemanyag elleni szankciók bevezetését követelje a világ vezetőitől.
Moszkva azonban meglehetősen lakonikusan reagált a vádakra: mivel az erőmű március óta az ő kezükön van, miért lőttek volna rá? És tudjuk, ez gonosz putyini propaganda, de ez utóbbi állítást igazolja az is, hogy pár nappal ezelőtt az ukránok még arról beszéltek, hogy az oroszok rakétarendszereket telepíthetnek a létesítménybe, ami nukleáris katasztrófát eredményezhetne, ha esetleg megpróbálnák kilőni azokat. Ennek tükrében meglehetősen visszás Kijev azon vádja, miszerint a megszállók saját magukra támadtak volna.
Ami pedig a polgári létesítmények katonai felhasználását illeti, a napokban az Amnesty International hatalmas felháborodást váltott ki Ukrajnában, miután csütörtökön kiadott egy jelentést, hogy az ukrán hadsereg civil létesítményekben hozott létre katonai támaszpontokat, ezzel potenciálisan veszélybe sodorva számtalan ártatlan életet. Ezen a jogvédő szervezet kijevi irodavezetője annyira megsértődött, hogy azonnal távozott is az NGO-tól, sőt maga Zelenszkij is sértődötten osztotta ki az esetleges ukrán háborús bűnöket eddig figyelmen kívül hagyó Amnestyt. Persze, a háború során megszokhattuk, hogy aki bármiben is negatívan szól az ukránokról, az putyinista náci, de azt is tudjuk, hogy az oroszok sem arról híresek, hogy mindenben igazat mondanak, mérlegelve az eseményeket, azonban talán nem kell messzire mennünk, hogy józan paraszti ésszel megállapítsuk, kinek is áll érdekében az atomerőmű elleni támadás.
Fotó: thesun.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS