Két évre is bőségesen elegendő történést hozott a sport világában a most véget érő esztendő. Téli olimpia, labdarúgó-világbajnokság, multisport Európa-bajnokság, s mindezeken szerencsére nagyszerű magyar sikerek. Ez van a mérleg egyik serpenyőjében, a másikban viszont az, hogy az egyetemes magyar sport számos veszteséget is elszenvedett. Csodálatos sportemberek távoztak az élők sorából 2022-ben, és megjelent egy új veszteségforma is, mégpedig az országváltás, amelynek révén két sportágban is klasszis sportolókat veszített el sportéletünk. A tízmillió szövetségi kapitány országában érdemes ugyanakkor külön is szót ejteni arról, hogy labdarúgó-válogatottunk hosszú idő után idén ismét kiemelkedő sikereket tudott elérni. Összegyűjtöttük az idei év legfontosabb vagy éppen legfájdalmasabb sporteseményeiről írt beszámolóinkat, olvasóinkat pedig arra kérjük, szavazzanak arról, hogy melyik volt számukra a legfontosabb, legérdekesebb, legfájdalmasabb közülük!
1. Csollány Szilveszter tragikus halála
A sydney-i olimpia gyűrűbajnoka még 2021 decemberében került kórházba a koronavírus következményeként. Bár állapota hamar válságosra fordult, mégis reménykedtünk: talán van visszaút és a kitűnő sportember felépül betegségéből.
Sajnos nem így történt, az olimpiai bajnok tornász január 24-én sajnos visszaadta a lelkét a Teremtőnek. Távozása – nekrológunkat itt olvashatja – nemcsak a tornasport, de az egyetemes magyar sportélet nagy vesztesége is volt.
2. Liu Shaoang olimpiai aranyérme
2018-ban Pjongcsangban még hatalmas meglepetésnek számított a férfi rövid pályás gyorskorcsolya-váltónk aranyérme, amely egyben az első magyar arany is volt a téli játékok történetében. Idén év elején azonban már szinte vártuk is a mieinktől az újabb győzelmet.
Nem is okoztak csalódást a korisok, az ifjabbik Liu-fivér, Shaoang sporttörténelmi eredményt ért el: az első egyéni magyar aranyérmet nyerte meg a téli olimpiákon. Akkor még nem tudtuk, hogy a Liu-testvérek pályafutása néhány hónappal később egészen más fejlődési irányt vesz…
3. Anglia legyőzése harmincezer gyermek előtt
Az UEFA büntetése értelmében zárt kapuk mögött kellett játszania a magyar labdarúgó-válogatottnak az Anglia elleni Nemzetek Ligája-csoportmeccset. Hála az MLSZ szervezésének, végül mégsem lett teljesen zárt kapus a meccs, sőt! Kihasználva ugyanis a lehetőséget, harmincezer gyermek mégiscsak ott lehetett a Puskás Ferenc Aréna lelátóján, felnőtt kísérőikkel együtt!
Ilyen összeállás ritkán történik: Trianon évfordulóján, harmincezer gyermek előtt sikerült legyőzni Angliát, méghozzá hatvan év után! Mi kellhet még? Talán egy helyszíni élménybeszámoló a mérkőzésről.
4. Anglia „kivégzése” Wolverhamptonban
Még alig ocsúdtunk fel az angolok legyőzéséből, amikor máris következett a visszavágó. Ami felejthetetlenül kezdődött, hiszen még a tévén keresztül is átjött, hogy milyen harsogó füttykoncert fogadta a magyar válogatott Himnuszát Wolverhamptonban. Ám látva a magyar játékosok arcát, majd Szalaiék kikacsintását a sarokban ülő magyar táborba, mégis reménykedtünk, hogy nem fogják a vérünket venni a visszavágásra áhítozó angolok.
A mérkőzés az utóbbi évtizedek legjobb magyar játékát hozta. Talán nem túlzás, ha azt mondjuk: az 1986 márciusában lejátszott magyar-brazil meccsen futballozott utoljára ilyen csodálatosan a magyar válogatott, amelynek játékára ezen az estén alighanem egyetlen csapatnak se lett volna viszontválasza. Végül még az Aranycsapatnál is nagyobb arányban, négy góllal nyertünk (4-0), lenullázva Angliát.
5. Törőcsik András elvesztése
Amilyen nagy volt a boldogság a futballszeretők körében nyár elején, olyan letargia következett egy hónappal később. Július kilencedikén elhunyt a magyar labdarúgás utolsó mohikánja, a zseniális tehetségű, de hányatott sorsú csillaga, Törőcsik András.
Az egykori csodacsatár hosszú ideje betegséggel küszködött, rossz egészségi állapotban volt és szanatóriumban élt, ám miután korábban legyőzte a koronavírust is, bíztunk abban, hogy még sokáig köztünk marad. Aztán július elején tüdőgyulladást kapott, és sajnos, legyengült szervezete ezt már nem volt képes legyőzni. Törő távozása csak egyike volt az Újpestet ért idei tragédiák sorozatának, hiszen nem sokkal Kese után elment Kardos József és Tóth József is. Törőcsik Andrásról több írásban is megemlékeztünk, ezeket itt és itt olvashatja, temetésén is jelen voltunk, amelyről pedig ebben a cikkben számoltunk be.
6. Vívóink világbajnoki aranyérmei
Csodálatosan szerepeltek a magyar vívók az Egyiptomban zajló vívó világbajnokságon. Szilágyi Áron egyéniben szerzett világbajnoki aranyat, a Battai Sugár, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca összeállítású női kard-kvartett pedig eszményi vívással, minden várakozást felülmúló teljesítménnyel világbajnoki címet szerzett. Az üzbégek és a bolgárok legyőzése talán még nem is volt akkora meglepetés, ám aztán már a legszűkebb elit jött szembe a lányainkkal.
Előbb az olaszok, aztán a spanyolok elleni csata következett a páston, s mivel a magyar lányok mindkét válogatottat legyőzték, jöhetett a franciák elleni döntő. A magyar négyest azonban ezen a napon nem lehetett megállítani. A győztes tust végül Pusztai Liza vitte be, így a női kardcsapat világbajnoki címet szerzett.
7. Milák Kristóf három aranyérme Rómában
A világ jelenlegi legjobb férfi úszója, Milák Kristóf, miután világbajnok lett a nyár eleji úszó vb-n, másodszor is csúcsformába lendült és elképesztő teljesítménnyel rukkolt elő a Multisport Európa-bajnokság római úszóversenyén is. Az olimpiai bajnok fenomén legerősebb úszásnemében, a pillangóban százon és kétszázon is imponáló magabiztossággal nyert, de társaival Európa-bajnokok lettek a 4*200-as gyorsváltóban is.
Így Milák végül három aranyéremmel zárta a kontinenstornát, amellyel nemcsak a magyar csapat, de az egész versenysorozat egyik legeredményesebb versenyzője lett.
8. Szalai Ádám és Dzsudzsák Balázs búcsúja a válogatottól
A magyar válogatott őszi mérkőzései nem csupán a nyári sikerek miatti felfokozott érdeklődés miatt maradtak emlékezetesek, hanem azért is, mert a mögöttünk hagyott másfél évtized két meghatározó egyénisége, Szalai Ádám és Dzsudzsák Balázs egyaránt bejelentette búcsúját a címeres meztől. Előbb, az Olaszország elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen Szalai Ádám, majd a Görögország elleni barátságos meccsen Dzsudzsák Balázs játszotta le utolsó válogatott találkozóját.
Mindkét klasszisunk emlékezetes sikereket ért el a címeres mezben és utolsó fellépésén csapatkapitányként vezethette ki a válogatottat a mérkőzésre. Dzsudzsák Balázs ezzel a búcsúmérkőzéssel, amely a százkilencedik fellépése volt piros-fehér-zöldben, válogatottsági rekorder is lett. Szalai Ádámnak itt, Dzsudzsák Balázsnak pedig ebben a cikkünkben köszöntük meg a válogatottban nyújtott teljesítményét.
9. Búcsú Mészöly Kálmántól
Hosszan tartó betegség után, november közepén elhunyt a Szőke Szikla, vagyis Mészöly Kálmán. A Vasas legendája játékosként világválogatottságig és vb-részvételig jutott, korának egyik legjobb védőjátékosa volt világviszonylatban is.
Visszavonulását követően edzőként is eredményes tudott lenni. Háromszor volt szövetségi kapitány, 1982-ben a világbajnokságra is kivitte a magyar válogatottat. A magyar labdarúgás kimagasló egyéniségéről ebben az írásunkban emlékeztünk meg.
10. Lionel Messi trónra kerülése Katarban
Köszönhetően a katari rendezésnek, először a történelemben télen került sor a labdarúgó-világbajnokságra, így az év legnagyobb sporteseménye egyben az év utolsó, jelentős sporteseménye is lett. Miután a magyar válogatott sajnos nem jutott ki a vébére, így kívülállóként izgulhattuk végig a tornát és sokan vártuk felfokozott érdeklődéssel, hogy Lionel Messi és Cristiano Ronaldo közül felér-e valamelyikük a csúcsra válogatott szinten is és sikerül-e megnyernie a világbajnokságot csapatával?
Ez végül az argentin klasszisnak, Messinek sikerült, aki hét Aranylabda és egy Copa Amerika-győzelem után 35 évesen végre a vb-trófeát is magasba emelhette, amellyel alighanem végérvényesen kilépett a nagy előd, Diego Maradona árnyékából.
11. Rapport Richárd és a Liu-fivérek országváltása
A magyar sportéletben eddig inkább arra akadtak példák, hogy hozzánk érkeztek sportolók, akik aztán magyar színekben akarták folytatni pályafutásukat. Közülük sokan nagy sikereket értek el, és a magyar sport hatalmas értékeivé váltak. Az idei esztendőben azonban fordított folyamatnak lehettünk tanúi. Előbb a jelenleg legmagasabban jegyzett sakkozónk, Rapport Richárd jelentette be, hogy a jövőben román színekben kíván sakkozni. A döntés hátterében anyagi okok húzódtak meg.
Ősszel aztán robbant a bomba: olimpiai bajnok rövid pályás gyorskorcsolyázó testvérpárunk, a Liu-fivérek is bejelentették, hogy a jövőben nem magyar színekben kívánnak versenyezni. Mint azóta kiderült, követve hazatérő edzőnőjüket, Kínában folytatják majd.
******
Emléküket megőrizzük
Nem a szavazás részeként, hanem a tisztelet és a nagyrabecsülés jeleként kell megemlíteni azt a sajnálatos tényt, hogy az egyetemes magyar sportélet rendkívüli veszteségeket szenvedett el a mögöttünk hagyott évben is, hiszen olimpiai bajnokok, nagyszerű sportemberek egész sora távozott az élők sorából.
A teljesség igénye nélkül, itt hagyott bennünket Fenyvesi Máté válogatott labdarúgó, Raduly József a legidősebb, még élő válogatott labdarúgó, Marosi Paula olimpiai bajnok vívó, Duró József válogatott labdarúgó, Szőke István válogatott labdarúgó, Pálinkás József kosárlabdaedző, Pásztor György a jégkorong Hírességek Csarnokának (Hall of Fame) tagja, Udvarhelyi Gábor vívó mesteredző, Csapó Gábor olimpiai bajnok pólós, Fitos József válogatott labdarúgó és a napokban hunyt el Varga János olimpiai bajnok birkózó, a Nemzet Sportolója. Emléküket kegyelettel megőrizzük!
Vezető kép: Milák Kristóf három aranyérmet nyert az idei úszó Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS