Pesti Srácok

Polt Péter az Európai Csalás Elleni Hivatal főigazgatójával találkozott

Polt Péter az Európai Csalás Elleni Hivatal főigazgatójával találkozott

Polt Péter hivatalában fogadta az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) főigazgatóját, Ville Itälä-t és a felek a szervezeteik közötti eddigi jó együttműködés további elmélyítésében állapodtak meg - tudatta szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Legfelsőbb Ügyészség.

Az OLAF főigazgatója, Ville Itälä először folytatott megbeszélést Magyarországon kinvezése óta. Az ügyészségi tájékoztatás szerint a találkozó középpontjában az eddigi együttműködés áttekintése, és a kapcsolatok további erősítése volt. A magyar ügyészség és az OLAF szorosan együttműködik, mind vezetői, mind szakértői szinten rendszeresek a találkozók. A két szervezet közötti folyamatos és jó kapcsolatot az OLAF korábbi főigazgatója, Giovanni Kessler is kiemelte. Az OLAF feladata az európai uniós pénzek felhasználásával kapcsolatos adminisztratív szabálytalanságok feltárása. A vizsgálat eredményeként, többek között, igazgatási, pénzügyi vagy igazságügyi ajánlást tehet. A közleményből kiderül: igazságügyi ajánlással akkor él a hivatal, ha a közigazgatási vizsgálat megállapításai alapján, az OLAF álláspontja szerint, bűncselekményre merülhet fel adat az ügyben. Az igazságügyi ajánlás nyomán az adott tagállam arra jogosult szervei döntik el a nyomozás szükségességét. Kiemelték azt is, hogy a szervezetek jó munkakapcsolatát mutatja, hogy a magyar ügyészség minden OLAF igazságügyi ajánlásra vagy elrendelte a nyomozást, vagy ha már volt az ügyben folyamatban nyomozás, akkor a nyomozás keretében értékelték azt.

A hazai nyomozások eredményességét igazolja, hogy az OLAF 2018-as éves jelentése szerint a magyar ügyészség az uniós átlagot (36%) lényegesen meghaladóan emel vádat az OLAF igazságügyi ajánlásaival érintett ügyekben (45%).

A tájékoztatás szerint további pozitív irányú változás, hogy az OLAF igazságügyi ajánlásainak száma az utóbbi években folyamatosan csökkent. Míg 2015-2016-ban tíz-tíz, 2017-ben hat, 2018-ban négy, 2019-ben pedig két ajánlás érkezett. Ez utóbbi két ajánlás egy folyamatban lévő nyomozást érint, amely ügyben, az OLAF és más uniós országok részvételével, korábban már közös nyomozócsoport állt fel. A találkozón a felek megerősítették, hogy az uniós pénzeket érintő bűnügyi visszaélések kapcsán a szervezetek közötti hatékony információcserét és együttműködést továbbra is kiemelten fontosnak tartják. Emellett megállapodtak abban, hogy az eddig is jól működő szakmai kapcsolat további elmélyítése érdekében együttműködési megállapodást dolgoznak ki - olvasható a Legfelsőbb Ügyészség közleményében.

PestiSracok facebook image

PestiSrácok.hu, fotó: Legfelsőbb Ügyészség

Ajánljuk még