Pesti Srácok

Szakértő: a román Trianon-törvény egy nyílt provokáció

null

A nemzeti kisebbségek kelet-európai helyzetére nyugaton úgy tekintenek, mint Pandora szelencéjére, félnek kinyitni – nyilatkozta a Vasárnap.hu-nak Illyés Gergely székelyudvarhelyi politológus. A Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa szerint a Trianon-törvénytervezet nyílt provokáció, az államfő általi visszautasítása pedig egy jól kitervelt taktika része.

Illyés Gergely emlékeztetett: a most megszavazott törvény a trianoni szerződés dátumát ünnepnappá nyilvánítja az országban, ami bizonyos kötelezettséget ró majd az önkormányzatokra – ezentúl ünnepnapokat kell majd szervezni június 4-én. Úgy vélekedett, a dolognak túl sok gyakorlati jelentősége nincs,

Hozzátette: az összes román pártban akad olyan politikus, aki bármikor kapható valamilyen magyarellenes törvénytervezet megalkotására. Megjegyezte továbbá: az ilyen politikusokra jellemző, hogy a magyarellenességet akármikor el tudják rejteni, és utána kiválóan képesek együttműködni a magyarokkal.

PestiSracok facebook image

– vélekedett a szakértő. A törvény életbelépéséről szólva Illyés elmondta: a hatályba lépés időpontja attól függ, hogy mikor tűzik napirendre a román parlament alsóházában. Arról szólva, hogy miért pont 10 évvel azután fáj a román parlamentnek a döntés, hogy 2010-ben a kormány a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította június 4-ét, Illyés kifejtette:

Az EU-nak a magyar kisebbség nem annyira fontos

A szakértő a Vasárnap.hu-nak adott interjúban beszélt arról is, hogy vajon mi lehet az oka, hogy még egy ilyen megalázó törvényjavaslat elfogadását követően sem kel a határon túli magyarság védelmére az Európai Unió, sőt, azt is szótlanul végignézi, hogy egyes helyeken nem tűzhetik ki a magyar zászlót, nem énekelhetik el a saját himnuszukat – miközben ha egy jóérzésű konzervatív polgár furcsán néz a csillámpóninak öltözött transzvesztitára a helyi járatos buszon, akkor másnap az egész LMBTQ-közösség utcára vonul Budapesttől Brüsszelig. Ennek kapcsán Illyés kifejtette:

Hozzátette: ezért ők inkább hallgatnak, sőt, elhallgatnak dolgokat, és aki a nemzeti kisebbségek kelet-európai helyzetéről beszél, azt megpróbálják maradinak feltüntetni, olyasvalakinek, aki egy korábban már lezárt kérdést akar újra napirendre tűzni.

Forrás: vasárnap.hu; Fotó: MTI/EPA/Román elnökség/Dragos Asaftei

Ajánljuk még