„Ki fogom tolni az utcára a végtag nélküli hajléktalanokat, mert nem fogok tudni mit csinálni” – üzeni a nagyvilágnak Iványi Gábor a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) nevében. Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára nem hagyta szó nélkül Iványi mondatait, szerinte ugyanis tud mit csinálni a lelkész: például fizesse meg az adót, fizesse meg a dolgozók után a járulékot, ne halmozzon fel köztartozást, és lássa el azt a feladatot, amit állami támogatás fejében saját maga vállalt.
A Belügyminisztérium közleményében leírta, hogy az elmúlt 13 évben 8,6 milliárd forint állami támogatásban részesült csak a szociális feladatokra a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület.
Hová tűnt el a pénz? Miért lett akkora köztartozása a MET-nek, hogy idáig jutott el a szervezet, hogy a saját dolgozóinak nem teljesíti a fizetési kötelezettségeit?
– teszi fel a kérdést a belügyi államtitkár, Fülöp Attila a közleményben. Szerinte Iványi Gábor ezzel nem foglalkozik; helyette ma már nyíltan és büszkén használja túszul a legkiszolgáltatottabbakat személyes harcához.
Visszataszító és aljas dolog a rászorulókra és a kiszolgáltatott emberekre hivatkozva kötelezettséget nem teljesíteni. Márpedig itt ez a helyzet
– fogalmaznak a közleményben. Az elmúlt napokban elhangzott teljesen valótlan állításokkal szemben ugyanis a MET és az Oltalom Karitatív Egyesülettel kapcsolatban a következők a tények:
- Nem 20 ezer, hanem összesen ezer férőhelyen nyújt szociális szolgáltatásokat a két szervezet.
- Az általuk ellátott feladatokat állami támogatással teszik, összesen 8,6 milliárd forintot kaptak 2010 óta.
- Budapesten a hajléktalanellátás férőhelyeinek mindössze 5%-át tartják fenn.
- Országosan összesen 240 szervezet vesz részt a hajléktalanellátásban, ebből a MET-en és az Oltalom Karitatív Egyesületen kívül 28 szervezet kap civil szervezeteknek járó normatív finanszírozást. Az ő esetükben – a MET-tel és az Oltalom Karitatív Egyesülettel ellentétben – adótartozásról nem tudni, feladatukat stabilan ellátják.
- Ha a MET úgy dönt, hogy megszünteti a szolgáltatásait, akkor az állam és az önkormányzatok felelősségüknél fogva ellátják a rászorultakat. A szociális ellátások megszervezésének felelősségi köreit a szociális törvény tartalmazza.
- Minden szociális szolgáltatást végzőnek törvényi kötelezettsége van a szolgáltatás esetleges megszűntetése előtt 3 vagy 6 hónappal a kormányhivatal felé jelzéssel élni. A MET ilyen hivatalos jelzéssel nem élt.
Aki a szociális területen feladatteljesítést vállal állami finanszírozás mellett, példát is mutat kiállásával, tetteivel. Fülöp Attila a közleményben hangsúlyozza:
Jelenleg Iványi Gábor tetteivel, kiállásával a rájuk bízottakat veszélyezteti, és saját a MET munkavállalóival szemben felelőtlenül jár el. Bízom benne, hogy a személyeskedésen még felül tud kerekedni a másokért vállalt felelősségvállalás, és a többi szolgáltatóhoz hasonlóan a MET is teljesíti az alapvető elvárásokat: betartja a törvényeket, megfizeti az adót, ellátja az elvállalt feladatát.
Donáth Anna aktivizálta magát, sietve szaladt az EU-hoz panaszkodni
Mint nemrégiben Semjén Zsolt vonatkozó közleménye kapcsán megírtuk, Iványi Gábor „elszegényített és üldözött” egyháza az elmúlt 12 évben 27 milliárd forintnyi állami pénzből volt kénytelen túlélni valahogy, ezért is különös, miért nem tudja fizetni az egyház alkalmazottait és miért nem fizetett utánuk tb-járulékot. Ehhez képest a Momentum Mozgalom EP-képviselője közleményében arról ír:
ritkán ilyen nyilvánvaló a kormányzati gonoszság: Iványi Gábor egyháza már nem tudja fizetni az alkalmazottait a NAV-elvonások miatt, így hamarosan akár teljesen tönkre is mehetnek. Az Európai Bizottsághoz fordultam, hogy sürgősen segítsenek megmenteni a Magyar Evangéliumi Testvérközösséget.
Fürjes Zoltán egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár szintén nyílt levélben fordult Donáth Annához az üggyel kapcsolatban. Az államtitkár úgy fogalmazott:
Tekintettel arra, hogy Ön (Donáth Anna – a szerk.) egy – még az Európai Unió joga szerint is nyilvánvalóan – tagállami hatáskörbe tartozó kérdésben (ld. az Európai Unió működéséről szóló szerződés 17. cikk (1) bekezdését) fordult az Európai Bizottsághoz, élek a gyanúval, hogy nem csak hatásköri kérdésekben nem rendelkezik kellő ismeretekkel, hanem a MET körül kialakult helyzet kapcsán is nélkülözi a tények ismeretét.
Az államtitkár szerint érdemes áttekinteni a MET finanszírozását. Azért is szükséges ez, mert egyrészt Donáth Anna állításából, de Iványi Gábor folyamatos csődkommunikációjából is az süt, hogy Magyarország Kormánya egyáltalán nem támogatja a MET köznevelési, szakképzési és szociális feladatellátását, mintha a MET mindezen feladatait kizárólag a saját maga által előteremtett forrásokból finanszírozná. Fürjes Zoltán kiemelte:
azonban ez a sugalmazás sem felel meg a valóságnak, sőt. Az igazság ugyanis az, hogy a 2010–2023 közötti időszakban a Kormány mindösszesen 28,757 milliárd forint összegű kifizetést teljesített a MET felé. Ebből az összegből a köznevelési és szakképzési tevékenységek támogatása az említett időszakban 16,8 milliárd forint, míg a szociális tevékenység támogatása 8,6 milliárd forint volt. Ezen túl, csaknem 1,2 milliárd forint került kifizetésre a MET-nek a polgárok által személyi jövedelemadójuk felajánlható 1%-ából és annak állami kiegészítéséből.
Megállapítható tehát, hogy túl azon, hogy nem igaz az állítás, miszerint a magyar állam nem állította vissza a MET egyházi státuszát, ugyanis a MET úgynevezett elismert vallásfelekezeti státuszt kapott, bevett egyházi jogi státusza a MET-nek tehát sosem volt. A MET soha nem volt bevett egyház, ennek megfelelően a bevett egyházi jogállásának visszaállítására vonatkozó minden követelés nélkülözi a valóságalapot.
Továbbá valótlan az is, hogy a kormány anyagilag ellehetetlenítette a MET-et, miként valótlan az is, hogy a magyar állam tartozik a MET-nek. Éppen ellenkezőleg: a MET hozzájut minden, jogállásához kapcsolódóan őt megillető állami forráshoz, azonban nem tett eleget az államháztartás felé fennálló befizetési kötelezettségeinek, így valójában a MET tartozik a magyar államnak, valamint – az alábbiakban kifejtettek szerint – saját munkavállalóinak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kallos Bea
Facebook
Twitter
YouTube
RSS