A hivatásos tűzoltókból álló Hunor mentőszervezetnek már három embert sikerült élve kimenteni a romok közül Törökországban. A magyar mentőcsapat abban a Hatay tartományban kezdte meg a munkát, amelyet legsúlyosabban érintett a katasztrófa.
A hivatásos tűzoltókból álló csapat magyar idő szerint nem sokkal 12 óra után két keresőkutyával kezdte meg a túlélők utáni kutatást, a földrengés miatt összedőlt házak romjai között. A Hunor egység egy 20 emeletes épület maradványai között dolgozott, ahol a földrengés idején mintegy 1000 ember tartózkodott. Párhuzamosan 3 helyszínen, összesen 16 ezer nm2-es területen kutatnak túlélők után, majd erőfeszítéseiket siker koronázta, hiszen 3 embert élve tudtak kimenteni a romok közül, míg 5 embernek már csak a holttestét tudták kiemelni.
A HUNOR (Hungarian National Organisation for Rescue services) Magyarország hivatalos mentőcsapata, amelyet Magyarország azon tűzoltói alkotják, akik vállalják a mentéseket a világ bármely pontján. A katasztrófák esetén bevethető HUNOR a nemzetközi szervezetek által minősített nehéz minősítésű városi kutató- és mentőcsapat. Legfőbb képessége a romok alatt rekedt áldozatok felkutatása, kimentése és a sérültek elsősegélynyújtásban részesítése. Felszereléseikkel akár 20 tonnás, több méter vastag fém és betondarabokat is képesek átvágni és mozgatni, hogy kimentsék a romok alatt rekedt embereket.
Szijjártó Péter: Magyarország jelentős segítséget nyújt Törökországnak, a török nemzetnek ebben a nehéz időszakban
Hamarosan a 116 főből és 19 mentőkutyából álló magyar mentőegység valamennyi tagja megérkezik Törökországba, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyszínen lévő alakulata már három embert mentett ki élve a romok alól, köztük egy gyereket – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
A tárcavezető a legfrissebb fejleményekről tájékoztatva kiemelte, hogy már valamennyi mentőegység vagy Törökországban van, vagy az induláshoz készülődik. Elsőként a Hunor nevű egység érkezett előző nap az országba, tagjai reggel óta segítik a földrengést követő kutatást az esetleges túlélők után.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság alakulatával kiutazott öt baleseti sebész is szolgálatba állt az érintett térség egyetemi kórházában
– tudatta.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat munkatársai is munkába léptek, az Életjel Mentőcsoport küldöttsége pedig este érkezik meg a katasztrófa sújtotta régióba. Emellett a Terrorelhárítási Központ tizenhat embere, köztük öt orvos és egy ápoló is hamarosan útra fog kelni – tette hozzá. Aláhúzta: összesen 116 főből és 19 mentőkutyából áll a magyar kontingens, amely részt vesz a kutatási, mentési és egészségügyi ellátási munkában Törökországban.
Szijjártó Péter ezután arról is beszámolt, hogy két magyar futballcsapat, a Kisvárda és a Ferencváros Törökországban tartózkodó korosztályos labdarúgói és edzőik is jól vannak, ők a hét második felében utaznak haza. Mint közölte, a földrengés által érintett régióban tizennyolc magyar tartózkodott az eddigi értesülések szerint, a külügyminisztérium kapcsolatban van velük, s mindannyian jól vannak, komolyabb segítséget nem igényeltek, maximum okmánypótlásra lesz majd szükség.
Még egyszer szeretném kérni önöket, hogyha valaki tud olyan magyar állampolgárról, aki a térségben tartózkodik, akivel adott esetben nem tudják felvenni a kapcsolatot, vagy felvették a kapcsolatot, és segítségre szorul, akkor kérem, hogy értesítsék a kollégáimat, a külügyminisztérium konzuli szolgálatát vagy az ankarai nagykövetségen dolgozókat”
– mondta. A miniszter hangsúlyozta: “Magyarország jelentős segítséget nyújt Törökországnak, a török nemzetnek ebben a nehéz időszakban”.
A 116 főből és 19 kutyából álló magyar kontingens tehát a mai napon este teljes egészében összeáll, és holnap már ezzel a teljes kapacitással végzik a mentési és egészségügyi ellátási munkálatokat”
– összegzett.
(Forrás: webradio.hu; MTI)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS