Immár ötödik alkalommal rendezték meg a bugaci pusztán az Ősök Napját, amely a magyarság ősi hagyományait és eredetét eleveníti fel, valamint emlékezik a honfoglalók dicső történelmére. Páratlan években erre a rendezvényre várják a látogatókat, míg páros években a Kurultáj, a világ türk tudatú népeinek hagyományőrző törzsi gyűlése következik el. A PestiSrácok.hu stábja a helyszínen járt a három napos Ősök Napja szombati programján, és forgatott a felemelő hangulatú találkozón. Idén először, újításként a szervezők nomád vonulást rendeztek, mely a magyarság Kárpát-medencébe való érkezését, a honfoglalást jelképezte. Több száz hagyományőrző vonult fel korhű jelmezben, a szervezők igyekeztek a honfoglalás kori viseletet, harci eszközöket és állatokat is a nézők elé tárni, minél hitelesebben mutatva be a több, mint ezer éves eseményeket. Portálunk kérdéseire Sengel Ferenc, a Magyar Turán Alapítvány és az Ősök Napja sajtófőnöke válaszolt. Nézzék meg videónkat!
Az esemény pénteken kezdődött, ahol már a nyitónapon több, mint 20 ezer látogató jelent meg a szervezők szerint. Stábunk a szombati főnapra érkezett, ahol az Ősök Napja rendezvényt igazi nyári idő fogadta, hét ágra sütött a Nap, így az ősök biztos örömmel tekintettek le a tiszteletet lerovó mai magyarság képviselőire. A hangulat nyugodt, családias és mégis pezsgő volt, az egymás hegyén-hátán álló sátrakban és jurtákban hagyományőrző zene, kézműves termékek, előadások és rengeteg vásárfia várta az érdeklődőket. A tekintetek mégis elsősorban a küzdőtérre vetültek, hiszen reggeltől délutánig izgalmas programok várták a nézőket, akik teljesen megtöltötték a kör alakban elhelyezett és fedett pódiumokat.
Lovasíjászok, harci játékok, a magyarság ősi múltjából előkerülő és bemutatott állatok bemutatója zajlott a füves küzdőtéren, “Atilla sátrában”, a nézők pedig nagy tapssal jutalmazták a fellépőket. Az esemény fénypontja a nomád bevonulás volt, ahol több száz, korhű viseletbe öltözött hagyományőrző érkezett lovastul, szekerestül; katonák és asszonyok, gyermekek és a honfoglaló magyarokkal együtt élő állatok fegyelmezett serege vonult be az aréna közepére.
Az ezt követő seregszemle során a nomád magyarok több seregtestét mutatták be a szervezők, akik felsorakoztak a küzdőtéren, majd az ünnepi beszédeket hallhattuk. Az egész napos szervezés és az elfoglaltság a Kurultáj és az Ősök napja gyűlések megálmodója és főszervezője, Bíró András Zsolt kultúrantropológus nem tudott interjút adni a PestiSrácok.hu stábjának, azonban Sengel Ferenc, az esemény a Magyar Turán Alapítvány sajtófőnöke készséggel állt rendelkezésünkre, akinél rákérdeztünk a rendezvény sikerességére, de szóba került a finnugor elmélet, a keleti népekkel való rokonság kérdése is.
Az Attila sátrában rendezendő antropológiai és régészeti kiállításon arc-, fegyver- és ékszerrekonstrukciókat láthat a közönség, de a sátorban mutatják be az első, Erdélyben megtalált lovas hun temetkezés eredeti maradványait is. A hangulatra nem lehetett panasz, a programok is valóban változatosak voltak, a mai nap folyamán pedig tulajdonképpen újra át lehet élni a szombati eseményeket, hiszen a szervezők megismétlik a legfontosabb mai történéseket, sokan ugyanis csak ma tudnak kijönni Bugacra és köszönteni a magyar ősöket, valamint élvezni a színes programokat.
Lezsák Sándor: A múlt ellenáll a történelemhamisításnak
Mint megírtuk, Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke is ellátogatott az eseményre. Kásler szombaton ezt mondta:
a magyarok származástudata, önazonossága, egymás iránti tisztelete és szeretete, rokonaik megbecsülése egyben a jövőjük záloga. Álmos küldetése az volt, hogy összegyűjtse a rokon népeket és erőszövetséget kovácsoljon. Művét vitte tovább az utolsó fejedelem, Vajk – az első magyar király, István –, aki ezt a küldetéstudatot új dimenzióba emelte. Úgy alakította ki keresztény államát, hogy az ősök hagyományára, hagyatékára építkezett. A szuverenitásra, az integritásra, a függetlenségre, a hagyományok és az ősök tiszteletére. Ez volt az a biztos alap a magyar nép sanyargattatásainak és véráldozatainak időszakában, amire újra és újra új hazát építhettek.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke kiemelte: nincs olyan szeglete a történelmi Magyarországnak, ahol a helyi érték tudatos feltárásakor ne jelent volna meg az ősök értéket, minőséget teremtő tudása, egészséges gondolkodást és életmódot közvetítő példázata. Hangsúlyozta: újra és újra bizonyosságot nyer, hogy a magyarok múltjának több évezredes gyökérzete sebezhetetlen, hiába rombolták várait, hiába pusztították falvait, fosztották ki sírjait, hiába hamisítják történelmét és eredetét. Az Országgyűlés alelnöke szerint
a közeli és a távoli magyar múlt ellenáll, és nemcsak a magyar hit- és mítoszvilág éltető ereje vagy a hagyományokat különféle formában feltárók miatt, hanem a fiatal tudósnemzedék is rendre megkísérli az “évtizedek bűnös mulasztásait pótolni. A múlt ugyanis nincs magától, újra és újra meg kell hódítani”, ezt bizonyítja immár Bugac is sokadik alkalommal.
Bíró András Zsolt antropológus, humánbiológus, a Magyar-Turán Alapítvány elnöke, az V. Ősök Napja főszervezője beszédében kiemelte: a magyarok és testvéreik a Kárpát-medencei magyar összefogás legnagyobb közös ünnepén méltón tisztelegnek történelemformáló nagy őseik előtt. Hangsúlyozta: méltók a magyar névre mindazok, akik büszkén vállalják és képviselik azt az ősi hagyatékot, amit a honszerző és honmegtartó, a Kárpát-hazát felvirágoztató nagy őseik hagytak rá. A főszervező szerint a sajátos magyar nemzeti kultúra kialakulásához és “a megmaradás nemzetévé váláshoz” szükség volt a magyarság katonai erejére, szervezettségére, államalapító és vezérlő képességére is. Az erő mellett azonban kitartás is kellett, de szükség volt a magyar nemzet szellemi erejére is – tette hozzá.
Az idei, sorrendben ötödik Ősök Napja rendezvényei már pénteken megkezdődtek és vasárnap estig tartanak Bugacon. A háromnapos program ma folytatódik, és este az ősökre való megemlékezéssel, a szertűzzel ér véget. A hátralévő vasárnapi program itt látható, de minden információ megtalálható a Kurultaj.hu oldalon is.
10.30 Lovasíjász bajnokság
11.50 ”Turul népe” – lovassolymász bemutató (Krekács Zoltán)
13.00 Nomád vonulás – a ”Magyarok bejövetele” – a Honfoglalás korát idéző monumentális felvonulás, lovakkal, szekerekkel, tevékkel
13.30 Seregszemle – a Kárpát-medencei magyar hagyományőrzők legnagyobb lovas és gyalogos felvonulása
14.15 Hadi bemutató – a magyar törzsszövetség hódoltatja a Kijevi Ruszt – lovas és gyalogos seregek összecsapása, valamint a lovasságok összecsapása
14.40 Puszták népe lovasviadal – döntő
15.30 Pusztai Rókák hagyományőrző csapat harci bemutatója
16.00 A Felvidéki Dalia harci bemutatója
16.30 Köböre viadal (nomád, lovassport viadal)
17.15 Puszta Vágta (lovas gyorsasági verseny)
18.00 Szertűz
A videót készítette: Szabó Gergő és Ragács András. Fotók: PS/Horváth Péter Gyula
No gallery template found!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS