
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.
Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni. Nincs remény! A gépkocsim a II. a Verecke lépcső és a Ruthén utca 26 B előtt áll. A harmincezer forintot küldjétek haza, Szegedre. A többit Pesten élő nővéremnek adjátok. A lakberendezést rátok bízom. Nem tudom, mi legyen vele. Mindenkit ölelek, aki szeretett és akiket szerettem, Gabi.
– ezek Jobba Gabi búcsúlevelének sorai, amelyeket a Békés Megyei Népújság 1990. február 24-i száma közölt le. Kétségbeesett utolsó szavak. Vajon mi lehetett a lelki nyomorúság, ami nyomasztotta őt?
A dosszié tartalma ismeretlen
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában hiába keressük a választ, annak ellenére, hogy egyetlen dosszié azért említi a nevét, Erdős Péterrel kapcsolatban.
Azonban az információt még a kutató sem ismerheti meg: anonimizálva van a 2003. évi III. törvény értelmében. Ezt azt jelenti, hogy a kutató sem ismerheti meg a szexualitásra, egészségügyi állapotra, vallási hovatartozásra vonatkozó adatokat, csak bizonyos idő elteltével, vagy ha az állambiztonsági megfigyelés tárgyát éppen ezek az adatok képezték.
Jobba Gabi életének utolsó évéről bátyja számolt be, szintén a Békés Megyei Népújságnak: ekkor már ideggyógyászati kezelés alatt állt, teljesen egyedül élt. Tekintete riadt volt. Családja arra biztatta, hogy hagyja ott Budapestet, költözzön vidékre.
Elutasította a családi ajánlatot, megkérte őket arra, hogy ne keressék és megmérgezte magát. Amikor megölte magát 1983-ban, gyakorlatilag idegroncs volt.
Öngyilkosság a kádári diktatúrában
A kádári diktatúra alatt Magyarország első volt az öngyilkossági statisztikákban, 1968 óta.
1984-ben 100 ezer lakosra számítva az öngyilkos halálozások száma megközelítette az 50-et. Ugyanez az adat Dániában 32, Ausztriában és Svájcban 26 volt. 1955-ben 2015, 1980-ban 4809 ember, 1982-ben 4659 ember vetett önkezével véget életének hazánkban. E sokkoló adatok háttere az elnyomás, kilátástalanság, az önmegvalósítás lehetőségeinek hiánya, a beszűkült perspektívák mind lehettek. Jobba Gabi esetében inkább a magánéleti kudarcai vezethettek az önpusztításhoz.
A színésznő és Erdős Péter kapcsolata
Jobba Gabinak a pop mindenható urához, Erdős Péterhez fűződő kapcsolatáról maga Csepregi Éva beszélt. Barátnői közül Csepregi karrierjét egyengette leginkább Erdős. Csepregi, mint sikeres támogatott és érzelmileg Erdős hatása alatt álló nő elfogultan beszélt a férfiról és pozitív támogatónak tartotta Jobba életében:
Péter számára a szerelem mindig a hozzá tartozó nő menedzselését is jelentette. Így volt ez akkor is, amikor a világszép balerina, Gombkötő Erzsike volt a felesége, vagy amikor Jobba Gabival, a nagyon tehetséges és korán meghalt színésznővel élt együtt. Szenvedéllyel vetette bele magát a szeretett nő pályájának egyengetésébe, karrierjének megcsinálásába. Nagyon szerencsésnek éreztem magam, hogy kiváló képességeit az én jövőm szolgálatába állította.
(Jávorszky Béla Szilárd interjúja. 2016. július 28.)
Mindez fontos morális kérdéseket vet fel: előbb volt a szerelem, utána a támogatás? Vagy fordítva? Azért énekelhetett Karády-dalokat Jobba, mert ő vállalta azt a szerepet, hogy Erdős Péter kedvese lesz? Mindenesetre Jobba Gabi beleroppant mindebbe, akárhogy is történt.

Jobba Gabi színésznő. Forrás: Fortepan; adományozó: Urbán Tamás
Erdős Péter kevéssé szocialista szerelmi élete
Erdős Péter szövevényes szerelmi kapcsolatairól Fenyő Egon is beszámolt, amikor 1976-ban Korčula szigetén teljesen véletlenül összefutottak. Erdőssel két nő volt: a felesége és Jobba Gabi. Annak ellenére, hogy a szocialista erkölcs nemhogy a többnejűséget, de a házastársi hűtlenséget sem támogatta, Erdős Péternek ezt is lehetett. Tőle természetesnek vették elvtársai, hogy mindig több nővel volt kapcsolata, akik nemcsak, hogy ismerték is egymást, hanem egyszerre laktak együtt Erdős Péterrel. Maximum egy elnéző és cinkos mosolyt kapott az elvtársaktól, de szexuális kicsapongása nem törte derékba karrierjét.
Jobba Gabi színészi pályája
A szegedi származású színésznő 1969-ben végzett a Színművészeti Főiskolán és a 25. színház meghatározó tagja volt, a Táncdalfesztiválon is sikeres volt, már 1967-ben országosan ismert lett Mary Zsuzsival együtt. Ezek a szikár életrajzi tények.
A 25. Színház Gyurkó László színházi kísérlete volt. Itt és most erről röviden annyit, hogy Gyurkó Aczél rokonszenvét élvezte, és ő volt az, aki megírhatta az egyetlen hivatalos életrajzot Kádár Jánosról még országlása alatt. A 25. színház belülről kritizálta a rendszert, ami persze hamvába holt kísérlet volt. Hetente négyszer, kicsiny színpadon száz néző előtt játszottak.
Jobba halálakor, 1983. szeptember 24-én Gyurkó László visszaemlékezett a kezdetekre, arra, hogy együtt mentek árvízkárosultakat segíteni: „Botorkáltál mellettem a vaksötétben, riadt szemmel, alig végzett főiskolás, akit deklamálni tanítottak, arra, hol a rendezői jobb és a bal.”

Balról jobbra: Úri István, Kovács Lajos, Dózsa László, Jobba Gabi, Vajda László, a Színművészeti Főiskola hallgatói. Forrás: Fortepan
Jobba Gabi Karády-estje
„Ez lett a vesztünk” – ez volt a címe Jobba Karádyról szóló előadóestjének, amelyet még a korabeli kritika sem fogadott egyöntetű tetszéssel. A Film Színház Muzsika kritikusa szerint személyes énektudása és varázsa sem vetekedett Karádyéval.
Az, hogy ő tarthatott Karády-estet, kiváltság volt a korban. Karády neve biztosíték lett volna a sikerre. Ráadásul az előadóesten nemcsak a színésznőt személyesítette meg, hanem a kor más meghatározó szereplőit: így Jány Gusztávot, Radnóti Miklóst is. Ezt még olvasni is elég bizarr volt, nemhogy egy ilyen előadást látni.
1983-ban ezzel haknizott, vagyis vidéken tartott előadásokat, akár egy nap többet is. Szintén a Film Színház Muzsika számolt be arról, hogy el is késett az egyik művelődési házban rendezett előadásáról, majd
katonaköpenyt öltött, feszesen menetelt, főparancsnoki rendeleteket olvasott, Radnóti-verseket mondott.
Mindez elriasztotta a könnyedebb szórakozásra vágyó közönséget.
Kik tették torkára kezüket és vették el tőle a levegőt?
A Kritika nekrológírója 1983. októberi számában a színésznő gyönyörű, nagy szemét emelte ki. És azt, hogy halála „a sorsát tudatosan alakító ember tragikus meghasonlása önmagával”. Az öngyilkos tett mindig óriási kérdőjeleket hagy maga után.
Jobba Gabi magának kínt szült egész életében
– ezt Gyurkó mondta róla.
Életszerepek és színpadi szerepek, arcok és maszkok, úgy rémlik, lidércnyomásosan összekeveredtek benne, megbontották a lélek egyensúlyát, miközben folytonos, megnyugtató önszuggesztióra kényszerítette a színésznőt
– írta róla a Kritika.
Nem átkozom azokat, akik a torkodra tették a kezüket, elvették tőled a levegőt
– ezek szintén Gyurkó szavai voltak. Sajnos ez a mondat máig a levegőben lóg, nem nevesítette meg a felelősöket. Gyurkó leírta azt is, hogy gyönyörűnek látta a színésznőt lakásában, a háromkarú tükörben, utalva arra, hogy több volt köztük munkakapcsolatnál.
Kitépték a gyökereidet, megtiporták, amiben hittél
– ezek Gyurkó László nekrológjának zárógondolatai.
redl tizedes
2021-01-16 at 06:24
nézd meg ezt és majd a mikrolid-es csajok elmesélik!
van egy masik video is amiben a Révész elmondja ezért irták ezt a számot!
https://youtu.be/ZztFvYDwQhA
Theo
2021-01-15 at 10:21
Azt nem tudom miert szolna ez a dal errol, de egy dolog tudott: ez a ganej verte szet a Generalt is. Ertuk kar volt, a futtatottjaikert meg nem.
redl tizedes
2021-01-11 at 23:51
az Erdős is egy zs-kategoriás közszereplő volt azok a nők ervenyesültek nála akik szexuális szolgáltatást nyujtottak neki!
ma ugy mondanánk #meetoo!
ezt a zenet is erről irták!
ezert lehetett öngyilkos!
https://youtu.be/roatXzp5yWE
K
2021-01-10 at 19:31
Az öngyilkosság semmiképpen sem helyeselhető, de mindent elmond az hogy biztosan nem tudott beilleszkedni a kommunista rendszer akkori kíváltságosai közé és a kommunista rendszerbe .
Halála a kommunista rendszer szégyene.
Az is lehet hogy nem is lett öngyilkos, meggyilkolták, vagy baleset történt, amit öngyilkosság kimondásával takartak, rejtettek,fedeztek.
::::::::::::::
A kommunista rendszer művészeit nem tekintem művésznek, mind maximálisan megbízható többszörösen kipróbált kommunisták voltak.
Sajnos a mai művészek örökölték a kommunista kontraszelekciós gyakorlatot, így ők sem tekinthetők művésznek.
A magyar énekesek majdnem mind kízárólag határon túli bevándorló magyarok akik eredetileg maximálisan kiszolgáltatottak voltak, mint Kós János, vagy Zorán.Magyarországi születésű énekesek nincsennek, vagy alíg hallható valami róluk.
:::::::::::::::
Jobba Gabi interneten található dalaiba belehallgattam: abszolut hallása volt, és tetszett az éneklése.
Sajnálom hogy meghalt, még élhetne.
Külsőre a szemei Oláh Ibolyára hasonlít, őt juttatta eszembe.
csakafidesz
2021-01-10 at 19:26
TS 2021-01-10 at 16:38
Az olajmaffia után nyomozó rendőrök közül is többen lettek “öngyilkosok”. (“Szolgálati fegyverével főbe lőtte magát” mondatokból csak a szolgálati fegyver volt igaz.)
TS
2021-01-10 at 16:38
Javaslom a szerkesztő úrnak Dan Coe román focista életútjának tanulmányozását. (Vagy bárkinek). Nagyon kemény!
Theo
2021-01-10 at 15:18
Most mar ertem, hogy miert folyt a csapbol is anno ez a jellegtelen, kulonosebb tehetseg nelkuli szineszno.
Sorsat maganak koszonhette sajnos, gondolom nem rendorrel vitettek Erdos lakasara az elejen. Az mas kerdes, hogy vegul mi segitette a masvilagra. Akkoriban sokakat ongyilkossag cimszoval tuntettek el. Ha egyszer nem volt hajlando kocsival orszagutra menni….
brunnya
2021-01-10 at 14:43
A Hofi egy besúgó szar volt!
TS
2021-01-10 at 13:09
Uramisten, Latinovitsok, Lukáts Margitok, Ruttkaik, Gregussok, Ungváryk, Csortosok pályáján miféle züllött, ocsmány pofák mutatkoznak! Egy Badár, egy Mucsi, a képen látható gyökér Kovács Lajos!
Tudom, elfogytak az úriemberek az életben, de néha azért jó lenne látni egyet-egyet – legalább a filmvásznon.
A régi parasztszínészek is persze egy még nem egy kultúráját vesztett parasztságból érkeztek, Soós, Szirtes, Horváth Teri, de Törőcsik Mari is ide sorolható. Urat is tudtak játszani, parasztot is, melóst is. (Úrnőt-…)
TS
2021-01-10 at 13:01
Győző, igen, és valószínűleg a feleség volt a feltálaló, persze ő is meghalt, mint tanúnak illendő. A Müller persze odatolta ebbe a tragédiába is a randa pofáját, gondolom neki is megvolt a szerepe, csak nem az, amit mond. Naná, hogy nem!
1956 után volt bőven betegség, öngyilkosság mások között is, de egy Rozsos, egy Benedek, egy Soós jobban “jelzett”.
Etel
2021-01-10 at 12:34
A Popper Péterbe oltott Müller Péteres emulzio (József Tamás fb) jelenleg is, kormanyszinten elismert, Kossuth díjazott emulzio.
Etel
2021-01-10 at 11:05
Közpénzen szerette és menedzselte Erdős a barátnőit és a nem kevés elettarsat és feleségeit.
A jobb sorsra érdemes Jobba Gabi a főiskolán kialakitott művészi és eszmei habitusaval nem is láthatott ezen túl. Ez volt neki az a bizonyos magas művészet, amiért ma is harcolnak az erdős utódok.
Győző
2021-01-10 at 08:53
TS 2021-01-09 at 22:!
.
Soós Imre nem lett öngyilkos! Megkínozta és agyonverte az AVO.
Zsike
2021-01-09 at 23:47
moliere-nek:
A sport felélesztésével, a sportsikerekkel a kormány nem a saját sikerét hajszolja! A sport – s ezt nem csak a sportolók, nem csak a sportkedvelők érthetik meg -, felráz egy nemzetet, bármelyiket, a nemzetközi sporteseményeken való részvétel, sikerek növelik egy nemzet – bármelyik! – összetartozását, önbizalmát, annak átélését, és nagy társadalmi kohéziós erő! A nemzeti sport gyakorlatilag minden európai nemzet számára nagyon fontos kérdés, de ugyanígy az észak-, és dél- amerikaiak számára is! A hazai sport fejlesztése össznépi mozgalom, össznépi siker. Erősíti az összefogást, a csapatszellemet, megtanítja a fiatalokat küzdeni, kitartani, versenyezni, esetleg példákat állít eléjük. stb.
Rengetegen vesznek részt benne, nők és férfiak, gyerekek. A nemzeti sport egy felhajtóerő, az egészségügyi hozadékáról nem is szólva! A nemzetközileg is ismert, elismert és használt sportintézményeink rangja büszkeségre ad okot! Hiába finnyognak egyesek a Puskás Aréna stb ellen, nagy a nemzetközi elismertsége! Bármelyik európai országban több sport stadion van, amelyek ráadásul többfunkciósak ma már!
A nemzetközi sportesemények hazai rendezése komoly bevételi forrás is az állam számára! Nem véletlen vannak már sport-közgazdászok is, nem is kevesen!
Lehetne még sorolni a kormány céljait a sport terén, de a sikerekkel nem a saját sikerét tartja szem előtt, hanem a fenti célokat tartja elérendőnek. Mer nem kicsi lenni ezen a téren is.
TS
2021-01-09 at 22:14
Sajnos több tucatnyi magyar színész lett öngyilkos, talán mindnek más-más a története, de egy a vége. Szomorú.
moliere
2021-01-09 at 21:42
Ki tudja? Lehet, hogy önmagában az az élmény, hogy megjelent a színen Csepregi Éva, és még mielőtt szegény át tudta volna venni a nagy embert annak feleségétől, már meglátta, hogy itt az új hús, aki minden naiv álmát zárójelbe teszi, vagy egyszerűen törli, ez már sok volt.
moliere
2021-01-09 at 21:18
Sok fiatal engedi, hogy Budapest határozza meg, hogy mi merre hány méter és métere mennyi. Budapest néha nagyon megkéri az árát. És nem mindenkinek sikerül pestibbé válni a pestinél.
.
Nyugodjék békében, de ha tényleg olyan tehetséges vagy szép lett volna, amilyennek szédítették, akkor valószínűleg világsztárrá vált volna. Nem igaz, hogy nálunk ha egy tehetség kitört volna a provinciális szint fölé, akkor nem lehetett volna belőle világszerte ismert, befutott művész. A cseheknél nagyobb volt az elnyomás, mégis élhetett nemzetközi életet Karel Gott. Az az ötvenes évek volt, amikor szökni kellett, és esetleg a hatvanas évek. A hetvenes években úgy éhezte a Kádár-rendszer a nemzetközi sikert, mint a falatot az éhező.
A fájdalmas dolog az, hogy szembenézzünk vele: nekünk nem voltak ilyen sztárjaink. Voltak jó, tehetséges emberek a hetvenes években, de elég belenézni egy táncdalfesztiválba, és ha nincs a nosztalgia kábítószere, akkor bizony végig sem lehet hallgatni.
A mérce ma sem magas. Muzsika tévé a tömegnek. Barátok közt a tömegnek. Nagyon nagy a szakadék.
TS
2021-01-09 at 20:29
Hofi is kifigurázta a színésznő “Nemzeti dal”-át.
Jön Jobba Gabi…kinél jobb, nem tudni, mindegy, Gabika jobb…
“Aki erre kardot ránt, az is hülye!” stb.
TS
2021-01-09 at 20:23
Gombkötő Erzsébet. Mi van vele? A Színművészeti Lexikon azt sem tudja, mikor született és halt meg…