A Szociáldemokrata Párt (SPD) néhány héttel ezelőtt bejelentette, hogy Olaf Scholz alkancellár-pénzügyminiszter lesz a kancellárjelöltjük a jövő ősszel esedékes német szövetségi parlamenti választásokon. Ezzel egyidőben elkezdődtek a találgatások a német sajtóban, hogy vajon ki vezeti majd az SPD-vel koalícióban kormányzó konzervatív uniópártok (CDU/CSU) listáját. Merkel hosszas regnálás után háttérbe húzódik, nem indul újra, az utódjának megválasztott Annegret Kramp-Karrenbauer pedig idén februárban jelentette be, hogy – a CDU számára gyenge eredménnyel zárult európai parlamenti és tartományi választások után – lemond pártelnöki tisztségéről – írja a Handelsbattra hivatkozva a Magyar Nemzet.
Átrajzolta a német politikai térképet is a koronavírus-járvány tombolása. A CDU-ban is tisztában vannak azzal, hogy a jó népszerűségi mutatók összefüggésben vannak Merkel visszanyert erejével és a válságkezelés hatékonyságával – írja a Handelsblatt azzal kapcsolatban, hogy az uniópártok támogatottsága a járvány előtt 26 százalék körüli volt, a lakosság által sikeresnek vélt válságkezelés következtében viszont 36-37 százalékra ugrott.
Molnár Tamás Levente, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint az utódlási harcban eddig favoritnak számító Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke a koronavírus-válság kezelése kapcsán nem tűnt határozottnak, megingott a bizalmi indexe. Egy másik jelölt, Friedrich Merz korábbi CDU/CSU-frakcióvezető a járvány idején a szakértő megítélése szerint „nem tudott labdába rúgni”, a pálya széléről szemlélte az eseményeket, mivel jelenleg semmilyen politikai pozíciót nem tölt be. Norbert Röttgen, a parlament külügyi bizottságának az elnöke az esélytelenek nyugalmával indul a jelöltségért – véli Molnár Tamás Levente.
Így kerül képbe Markus Söder, vagyis a 2002-es választások óta először a CDU bajor testvérpártja, a CSU adja a kancellárjelöltet. Bár Bajorország miniszterelnöke eddig nem jelezte abbeli szándékát, hogy indulna a versenyben, német politikai elemzők szerint van arra esély, hogy előbb-utóbb sor kerül erre. Bajorország volt a járvány által leginkább sújtott tartományok egyike, és Söder szigorúbb volt a többi tartományi vezetőnél. Úgy tűnik, a németek ezt értékelték – utalt Molnár Tamás Levente azokra a felmérésekre, amelyek szerint Angela Merkel után Markus Söder a legkedveltebb politikus Németországban.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Philipp Gülland
Facebook
Twitter
YouTube
RSS