Pesti Srácok

Kiss Gy. Csaba a megfeneklett rendszerváltoztatásról: az MDF tavaszi nagytakarítást ígért, de csak egy portörlés lett belőle – Boomerlázadás (Videó!)

A hétfői Boomerlázadás vendége Kiss Gy. Csaba, Széchenyi-díjas magyar művelődéstörténész volt. A Magyar Demokrata Fórum egyik alapítója, és a lakiteleki nyilatkozat egyik aláírója arról beszélt a műsorban, hogy hol feneklett meg az 1990-es évek elején a rendszerváltás. Kiss Gy. Csaba a legnagyobb hibának az MDF és az SZDSZ paktumát tartotta, amiről nem tudott a tagság. A másik fő mulasztás szerinte az volt, hogy elmaradt a szembenézés, elmaradt az igazságtétel. A művelődéstörténész nagyon jelentősnek tartja a Visegrádi Négyek egyre aktívabb együttműködését, amely biztosítja az Európai Unióban a közös fellépést. Egykori pártja, az MDF tavaszi nagytakarítást ígért, de csak egy portörlés lett belőle. Ezért tartja örvendetesnek, hogy a Fidesz valósította meg végül a Magyar Demokrata Fórum eredeti programját. Kiss Gy. Csaba arra is kitért, hogy amíg a nemzet fogalmát valamilyen szinten kitörölte a nyugat-európai elit, addig a közép-kelet-európai államok – elsősorban Magyarország – a nemzeti identitás fontos részének tartják a nemzet létét.

A Boomerlázadás hétfői adásában Kiss Gy. Csaba először felidézte a Visegrádi Együttműködés létrejöttének idejét, amelyben ő is részt vállalt, hiszen akkoriban jelent meg a Hitel című folyóirat, amely rendre közölte a friss híreket. A Széchenyi-díjas magyar művelődéstörténész 1991. februárját és az azt követő időszakot azért is emlegette, mert szerinte akkortájt megváltozott hazánk geopolitikai helyzete, vagyis jelentősebb szerepet kapott Magyarország. Rövid történeti kitérő után a jelen helyzetet Kiss Gy. Csaba úgy értékelte:

A művelődéstörténész a továbbiakban kitért a kisebbségek helyzetére is. Kiss Gy. szerint a V4 országokból ez kettőnek jelent problémát, hiszen Lengyelországban csak diaszpóra, szórvány kisebbségek vannak, ugyanúgy Csehországban. Igazából Szlovákiában van jelentős nem szlovák, nagy többségében magyar kisebbség, és a mi kisebbségeink is szórvány jellegűek. Tehát számunkra a határon túli magyarság jelenti a feladatot – mondta a művelődéstörténész, aki hozzátette: nagy fordulat kellett ahhoz, hogy a Kárpát-medence-szerte élő, több százezer magyar ember miatt is a magyar társadalom tudatában legyen az összetartozásnak. Szakál Borostyán műsorvezető itt felhívta a figyelmet arra, hogy ehhez nagyban a magyar kormány is hozzájárul, amely a magyar kisebbségek gazdasági, kulturális és oktatási munkáját is nagy összegekkel támogatja. Hosszas részletezés után Kiss Gy. Csaba kihangsúlyozta, hogy

PestiSracok facebook image

Stefka István ezt követően felhozta, hogy a Magyar Demokrata Fórum (MDF) 1990-es választási győzelmekor Kiss Gy. Csaba is ott állt Antall József mellett. Akkor ott a győzelem éjszakáján, április 8-án, bennem egy teljes földöntúli öröm volt, de arról, hogy velem személyesen mi lesz, arról fogalmam nem volt – részletezte a művelődéstörténész. Ezután a műsorvezető kérdésére válaszolva azt mondta, hogy azt hitte, ez egy szimbolikus búcsú lesz a kommunista rendszertől. Ez az, ami elmaradt – mondta Kiss Gy. A Boomerlázadás vendége kissé felháborodottan mesélte, hogy ezenkívül az sem tetszett neki, hogy az akkori MDF elnöksége a háta mögött és a tudta nélkül Antall József paktumot kötött az SZDSZ-szel. Kiss Gy. ezt egy politikailag indokolatlan és erkölcstelen lépésnek tartotta.

A későbbieket tekintve a művelődéstörténész elmesélte, hogy a Magyar Demokrata Fórum hét alapítóját – amelyből az egyik maga Kiss Gy. Csaba volt – egy eszmeiség indította el. Kiss Gy. pedig egy, a lengyelekhez hasonló szolidaritási mozgalmat képzelt el, amit meg is indokolt. A műsor vendége ráadásul az MDF által beígért tavaszi nagytakarítást is szóba hozta, amiből aztán még portörlés sem lett.

A folytatásban szó volt arról is, hogy az MDF eredeti elképzeléseit – főképp értékekben – éppen a Fidesz valósította meg, sőt, jelentősen tovább is lépett.

Az adás végén Kiss Gy. Csaba a jelenleg folyó kormányzást és ennek pozitivitását is értékelte. A művelődéstörténész úgy fogalmazott:

Kiss Gy. azon a véleményen van, hogy a Fidesz-KDNP kormánya egy egészséges gondolkodású kormány, amelynek a munkáját hagyni kell folytatni.

Forrás: Pesti TV

Ajánljuk még

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.