
Az utolsó óra utolsó percében járunk – nyilatkozták egybehangzóan portálunknak a még ma is sok száz település számára tévét és internetet szolgáltató magyar kábelszolgáltató cégek és érdekképviseleteik vezetői. Miközben a legnagyobb médiaszolgáltatók és közvetítő cégek nézettségi rekordokat döntenek a koronavírus-járvány közepette, a még megmaradt hazai kis- és középvállalatok a fennmaradásukért küzdenek, hiszen általánosan sokszoros árat fizettetnek meg velük – ezáltal pedig az előfizetőkkel is – ugyanazért a szolgáltatásért a multik. Groteszk piaci és versenyszabályozás, homályos válaszok és megannyi kérdés övezi a témát, amelynek portálunk járt utána.
A tévécsatornák ugyan élvezhetik a járványhelyzet „áldásait”, de kevesen tudják, hogy ezek a médiaszolgáltatók már hosszú évek óta lehetetlenítik el a hazai kábelszolgáltatókat. Ez a mintegy 100-150 magyar kis- és középvállalat még néhány száz település – zömében falvak, kisvárosok – lakói számára szolgáltat tévét és internetet, azonban az itt élőknek méltánytalanul többet kell fizetnie ugyanazért a szolgáltatásért, amelyet városi polgártársaik töredékáron megkaphatnak valamelyik jól ismert multitól. Amikor tehát a munka után hazaérve bekapcsoljuk a tévét, vagy éppen csatlakozunk a wifihez, nem is sejtjük, hogy ez miért is kerülhet számunkra annyiba, amennyit elkérnek tőlünk.
HAZAI KÁBELSZOLGÁLTATÓ KKV-SZEKTOR?
Sokak számára ma már meglepő lehet a tény, hogy a legnagyobb ismert szolgáltatók mellett – Telekom, Vodafone, Digi stb. – egyáltalán léteznek még ilyen profilú cégek. A valóság azonban, hogy ezek a mára megfogyatkozott kkv-k a ’80-as évek végére visszanyúló történettel rendelkeznek. A rendszerváltást követően beérkezett a nyugati technológia és tőke, amely az addigra gazdagon kiépült kábeltelevízió-hálózatokra épülve tudott gyökeret verni hazánkban. Az évtizedes folyamat nem meglepő módon a nagy haszonnal kecsegtető városok multik általi bekebelezéséhez vezetett, míg a körülbelül nullszaldót ígérő kistelepülések az időközben szinte vegetálásig jutott magyar vállalkozások nyakán maradtak.
AZ UTOLSÓ KOPORSÓSZÖG
A 2000-es években a fentebbi folyamatot betetőzte egy tőrdöfésszerű üzleti gyakorlat kialakulása a magyar piacon. Addig ugyanis a nagy televíziók a csatornáikat ugyanolyan árazás mellett adták el a közvetítő cégeknek, legyenek azok nagy multik vagy hazai kkv-k, a szolgáltatás árát ugyanis az előfizetők száma szerint határozták meg – ez a gyakorlat természetesen nem volt egyedülálló: a szintén sokszereplős szolgáltatással rendelkező Ausztriában és Svájcban mind a mai napig érvényes a műsorszolgáltatási díj valamennyi vevő számára egységes megállapítása. A bombát hazánkban a Digi robbantotta fel azzal, hogy az akkor úttörőnek számító, dömpingáron bevezetett műholdas szolgáltatásával teljesen átrajzolta a piaci viszonyokat. Ezt leginkább úgy lehetne összegezni, hogy az addig rendkívül kiszámítható rendszer felborult, a különböző hasznok és veszteségek komplex tilitolija eredményeképpen pedig mindenki megtalálta a számításait – kivéve a legkiszolgáltatottabbak, a hazai vállalkozások.
MÁR CSAK A KORMÁNYBAN REMÉNYKEDNEK
A portálunknak nyilatkozó érintett vállalkozó arról számolt be, hogy mára sok társa kényszerült kiszállni az üzletből, de a maradók is kilátástalan helyzetben vannak. Szerinte hiába nyújtanak évtizedek óta megbízható és minőségi szolgáltatást, nem tudják felvenni a versenyt azzal a konkurenciával, amely annyival olcsóbban kapja meg a csatornák terjesztési jogát, hogy a fogyasztóknak kínált csomagáruk is kedvezőbb annál, mint amennyiért ő egyáltalán hozzájuthat a műsorterjesztés jogához. Utolsó szalmaszálként a vállalkozókat képviselő szervezetek, így a Magyar Kommunikációs Szövetség, a Nemzeti Műsorterjesztő Klaszter, illetve a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség közös levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy a kormány avatkozzon közbe és ne hagyja elveszni ezeket a magyar vállalkozókat, akik összesen 10 ezer család számára adnak megélhetést, és még ennél is több fogyasztó számára nyújtanak mára alapvetőnek számító szolgáltatást.
A HATÓSÁGOK SZÉTTÁRTÁK A KARJUKAT
A témában portálunk megkereste a Fogyasztóvédelmi Hatóságot és a Gazdasági Versenyhivatalt. A fogyasztóvédelem elhárította magától a kérdést, az illetékesség hiánya okán. A Gazdasági Versenyhivatal kérdéseinkre részletesen ismertette a visszás piaci gyakorlatokat, amelyről tudomásuk van, azonban szerintük a nagy egészt tekintve ezek marginális jellegű részletkérdések. A GVH ugyanis a hatályos versenyjogi szabályozás alapján nem talált kifogást az eltérő árszabásokban. Az érintettek számára így kizárólag a vonatkozó törvények és rendeletek módosítása adhat lehetőséget a túlélésre.
Az utolsó óra utolsó percében tehát sok tízezer érintett várja a kormány állásfoglalását. A megkérdezettek egybehangzó véleménye szerint az ügyük sorsa innentől már csak politikai döntés kérdése…
János
2020-05-12 at 03:04
Független, magyar kézbe a teljes informatikát!
Státusza legyen hasonló, mint az MNB-é!
Namond
2020-05-09 at 14:55
Érdekes, Magyarországon nincs kettős díjszabás.
Ami a magyar nyugdíjasnak ingyenes az a nyugati nyugdíjasnak is az.
Adott szórakozóhelyen mindenkinek ugyanannyiba kerül a fogyasztás, aki másképp számláz, ráfázik.
A kábelszolgáltatók valaha szövetkezetként kezdték, a műsorszolgáltatási igénylők TAGI befizetéseiből finanszírozták a szolgáltatás eszköz és élőmunka igényét.
Azaz szövetkezeti közöstulajdon/vagyon, működtetése eredménye volt a műsor közvetítése.
Később az eszköz- alvállalkozói és fogyasztói állomány, valahogy élelmes vállalkozások tulajdonába került a TAGI tulajdon név/piaci értéke megtérítése nélkül. A korrumpált képviselők – ingyenes szolgáltatás – jóváhagyásával.
Majd sajnálom a tolvajokat/orgazdákat/balekokat, ha ráérek.
ómió
2020-05-09 at 10:18
Na, akkor “uccu neki”!
pityu
2020-05-08 at 19:19
Én vidéken élek, egy kis, helyi kábelszolgáltatótól vettük a netet,és, amikor már harmadszor volt olyan, hogy pénteken elment a net, hívtam a szolgáltatót, és az automata közölte, hogy szíveskedjek hétfőn hívni őket, akkor mentem át a piacvezető céghez, ahol bármikor baj van, rövid idő alatt kijavítják
lacika
2020-05-08 at 20:51
Ez is csak azért volt, mert a kicsiket kivéreztetik.
Azért ne örüljön annyira, hogy most egy “piacvezetőnél” van. A Facebook, a Google, stb. is azok…
lacika
2020-05-08 at 20:58
Éppen azon gondolkodom, milyen email szolgáltatót találhatnék, amelyik teljesen független, és remélhetőleg még jó hosszú ideig fog működni. (Jelige: Paranoia)
triacus
2020-05-09 at 23:06
Protonmail vagy Tutanota.
Az előbbi svájci az utóbbi német (a GMail-lel szemben, ami amerikai), de mind a kettő alapból biztosít végponttól-végpontig tartó titkosítást (a GMail nem biztosít ilyet) – szóval az elküldendő leveled már a gépeden titkosításra kerül.
Bere
2020-05-08 at 18:28
Itt a II. ,III. ker határán, a Dunához közel csak a Telekom létezik, senki más. 20 méterrel odébb van másik, de nem jön át. Nem éri meg alájuk igértek-mondták. Ahhoz képest rohadt drága és árukapcsolt. A GHV pedig sárkány módra védi. Vajon miért? Persze a Flipnek sem engedik a szolgáltatást.
András
2020-05-08 at 17:17
A TV szolgáltatáshoz az akár multi akár kicsi szolgáltató a következő gyakorlatot és szabályozást látnám igazságosnak. Tekintve, hogy minden technikai feltétel adott arra, hogy bármelyik szolgáltató szűrje a különböző szolgáltatásokat, csomagokat, minden szolgáltatást igénybe vevő csak az után fizessen amit előfizetni kíván. Példaszerűen: ne legyen kötelezhető senki arra, hogy az előfizetési csomagjában keljen előfizetnie olyan csatornára amelyre nem kíváncsi. Az embereket egymásra úrszító, megállás nélkül a kormány ellen agitáló szélső baloldali és liberális adókat csak azoknak legyen lehetősége előfizetni, akik azt kedvelik. Kereskedelmi TV-k ne sugározzanak közösséget, közösségeket megosztó politikai műsorokat. A lakosság akár a fővárosban akár vidéken majd eldönti, hogy a tárgyilagos és objektív közszolgálati adókra, vagy az úgynevezett véleményformáló baloldali “értelmiség” által folyamatosan sugárzott kártékony szolgáltatókra kíván figyelmet fordítani.
lacika
2020-05-08 at 20:47
Nagyon helyes meglátás!!
János
2020-05-12 at 02:56
Igaz. Szabad piacot követeljünk!
Csináljunk mi is tüntikét, de legalább kétmillióan!
gyozo2018
2020-05-08 at 16:29
Román, vagy erdélyi magyar? Nem mindegy.
lacika
2020-05-08 at 20:36
A neve Teszári Zoltán. Nagyváradi. Hogy mennyire magyar, ki tudja? Nem bántásképpen. Csak nem tudjuk. No persze az is igaz, ekkora vagyonnal és céggel, tiszta őrültség lenne Romániában “magyarkodnia”. Nem sokáig lenne szabadon.
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Tesz%C3%A1ri_Zolt%C3%A1n
Mátyás
2020-05-08 at 16:17
Én úgy tudom, hogy a DIGI erdélyi magyar kézben van, de lehet tévedek. Viszont nálunk optikai kábelen ad mindent, nincs koax. Valamint olcsó és stabil, jó minőségű. Nekem minden más céggel meggyűlt már a bajom. Fibernet (már talán nincs is), invitel, upc, tcom.
lacika
2020-05-08 at 19:22
Csakhogy pl., ha jól tudom, a Hírtv nincs benne az alapcsomagban. Javítsatok ki, ha tévedek.
Acsai József
2020-05-13 at 15:12
Optikai kábel az elosztóig. (Dekóderig.) Onnét a TV-hez coax. Nálam rendben megy.
Ami viszont jobb lenne, ha a műsorok nem “csomagban” lenének. A fenének kell egy talicska sortcsatorna, meg ugyanannyi… Be sem programozom őket… De kénytelen vagyok rájuk is fizetni, ha más, akár +1-3 csatorna érdekelne még. Inkább lehessen összeválogatni. Alapdíj+csatorna/Ft.
Nahát
2020-05-08 at 16:11
A dolog nem véletlen, sőt megtervezett. Így akarják a globális nagyurak megvalósítani Magyarországon is a teljes információdiktatúrát. Kormány, ÉBRESZTŐ! Most ne pipogyáskodjanak! Aki az információt szolgáltatja, azé a hatalom!
gyozo2018
2020-05-08 at 16:30
Tökölünk.com
János
2020-05-12 at 02:52
Egyetértek.
Gyorsan, gyorsan, mert már eddig is sokat szoptunk.
Magyar kézbe és tulajdonba egy új, korszerű fizikai hálózatot, 5G, magyar szerver parkokat (lehet jó minőségű kínai) ingyenes VPN kiszolgálókkal, keresőkkel, levelezőkkel, közösségi hálózatokkal.
A legnagyobb hatalom az információ!
MindigTV
2020-05-08 at 16:00
Tv-t akartok nézni? Ott a MindigTV, veszel 7-8000 forintért egy DVB-T2-es Setboxot, és veszel hozzá egy DVB-T2-es antennát az is olyan 6-8000 forint.
13 biztos csatorna, a közszolgálati mind HD. Értelmes ember az M5-t a Dunát és max az M4-t nézi, a retkes klubot és a fideszesnek hazudott tetves kettest tudjuk ki nézi.
Sőt, ha hozzáteszem, hogy minden hónapban több plusz csatorna jön ingyenesen, aki a kereskedelmi mocsokra vágyik az ilyenkor megkapja.
Egyszer kell megvenni, nekem lent és fent is ez van, évek óta nem fizetek egy fillért se a tévéért.
Van választásotok, nekem elég a netért fizetni. Nem én fogom eltartani a retkes klubbot és a tetves kettest.
hivő
2020-05-08 at 16:19
Igy van,én is
évek ota
használom sajnos
csak vidéken,
pesten nem jön be.
gyozo2018
2020-05-08 at 15:48
Kíváncsi lennék, hogy melyik milyen műsorokat nyomott, aztán most meg tartja a markát.
Fehérlófia
2020-05-08 at 15:10
Meglepő módon egyetlen harcos “európai demokrata” sem emelte fel a szavát ezért, az esélyegyenlőség zászlaját lobogtatva!
De tényleg: miért nem?
Hesslerezredes
2020-05-08 at 15:48
Nyugodj meg: ha a kisebb szolgáltatók azt mondanák, hogy migránsbarát, genderista, homo, kereszténységellenes, nemzetellenes propagandát szeretnének terjeszteni, azonnal felemelnék a szavukat mellettük. Ennyi.
lacika
2020-05-08 at 19:18
👍
svejk
2020-05-09 at 08:17
ezt ugyan nem vállalták fel eddig, de a pártok politikájának dicsőítését a polgármesterek kiválogatását azt szabadon gyakorolhatták.