
Nem volt elégedett a brit hivatali partnerével folytatott tárgyalással Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter úgy jellemezte a Liz Truss-szal csütörtökön Moszkvában folytatott megbeszélést, mint a “néma és a süket párbeszédét”. A két ország között ezen a héten még egy magas szintű megbeszélésre kerül majd sor pénteken, amikor Szergej Sojgu orosz és Ben Wallace brit védelmi miniszter ül majd tárgyalóasztalhoz.
Őszintén szólva csalódott vagyok amiatt, hogy a néma és a süket párbeszéde alakult ki közöttünk. Úgy tűnik, hogy hallgattuk, de nem hallottuk meg egymást. Legalábbis a mi igen részletes magyarázataink előkészítetlen talajra hullottak
– mondta Lavrov a brit kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón. Liz Truss ellenben úgy fogalmazott:
Én biztos, hogy nem voltam néma a beszélgetésünk során, és világosan értésre adtam Nagy-Britannia álláspontját az ügyben. Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy elejét vegyük Oroszország fellépésének Ukrajnában. Nagyon határozottak voltunk diplomáciai erőfeszítéseinkben. Meg is hallgattam Lavrov minisztert, és úgy gondolom, hogy tárgyalásokra van szükség. Vannak arra vonatkozó javaslataink, hogy hogyan javítsunk az átláthatóság és a bizalom ügyében kialakult helyzeten.
A tárgyalások homlokterében az Ukrajna körül kialakult feszültség és az orosz biztonsági garanciaigények álltak. A brit miniszter a sajtótájékoztatón azt mondta, még mindig van arra idő, hogy Oroszország véget vessen az Ukrajna elleni agressziójának.
Az orosz kormány agressziója és arra irányuló kísérletei, hogy újratárgyalja a múltat, komolyan aláássa Oroszország nemzetközi tekintélyét. Ezek a lépések valójában azt a hatást váltották ki, hogy megerősödött a NATO elszántsága, és az ukrán nép még inkább elfordult Oroszországtól
– mondta Truss. Leszögezte, hogy London nem hajlandó feláldozni a NATO “nyitott ajtók” politikáját és Ukrajna területi épségét a Moszkvával történő megegyezés kedvéért. Hangsúlyozta, hogy szerinte egy ukrajnai konfliktus elhúzódó háborúvá fajulna, amely súlyos károkat okozna mind az orosz, mind az ukrán népnek, ezért “bármi áron” meg kell akadályozni az események ilyen alakulását. Arra figyelmeztetett, hogy az Ukrajna elleni invázió súlyos szankciókat vonna maga után, amelyek kiterjednének az Északi Áramlat–2 gázvezeték blokkolására is. Truss szerint “valótlan” az az állítás, amely szerint Oroszország biztonságát bárki is fenyegetné, és felszólította Moszkvát, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határról.
Lavrov Oroszország szuverén belügyének nevezte, hogy hol állomásoztat csapatokat a saját területén. Hozzátette, hogy a NATO-országok balti- és fekete-tengeri manővereivel ellentétben az orosz erők a saját országukban megtartott hadgyakorlatok után a felszerelésükkel együtt visszatérnek kaszárnyáikba. Rámutatott: nemcsak az orosz vezetés állítja, de a Pentagon, sőt, Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részéről is hangzott el olyan kijelentés, hogy nem kell pánikba esni. Kifejezte reményét, hogy a minden országot érintő biztonsági kérdésekben a felek “felnőttebb” módon viselkednek, és “nem folytatnak majd nyílt propagandát” választási számításból. Az orosz külügyminiszter szerint a nézeteltérés alapja az, hogy a nyugati országok saját módon próbálják értelmezni a biztonság oszthatatlanságának az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által elfogadott alapelvét, előtérbe helyezve a szövetségek szabad megválasztásának jogát azzal szemben, hogy egyetlen állam se fenyegesse a másik biztonságát.
Truss egyébként úgy vélekedett, hogy az ukrajnai rendezés alapjául szolgáló minszki megállapodások végrehajtásának kérdésében haladás érhető el az Oroszország és a NATO közötti kapcsolatok révén. Kifejezte reményét, hogy a Moszkvával Ukrajna és az európai biztonság ügyében zajló tárgyalások folytatódni fognak.
Lavrov megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia készülhet valamire, ha evakuálja követségének személyzetét Ukrajnából. Hozzátette: Moszkva fontolóra vette, hogy kövesse a példát. Az orosz tárcavezető nehezményezte, hogy Nagy-Britannia és a Nyugat sosem szolgáltatott bizonyítékot azokra a vádakra, amelyek szerint Moszkvának köze van Alekszandr Litvinyenko és Szergej Szkripal átállt orosz biztonsági tisztek vagy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezéséhez.
Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ-nak nyilatkozva kijelentette: Moszkvának nincs elvi ellenvetése azzal szemben, hogy Washington is csatlakozzék az ukrajnai békés rendezésről folytatott tárgyalásokhoz, tekintettel a Kijevre gyakorolt befolyására. Mint mondta, “hozzáadott érték” lehet, hogy az amerikai vezetés ráveheti az ukrán felet a minszki megállapodások végrehajtására, ellenkező esetben nem lenne értelme az Egyesült Államok szerepvállalásának. Rámutatott: mindemellett a tárgyalások fő terepéül a kontaktcsoportnak kell szolgálnia, amely Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből áll. Rudenko szerint az összes többi fórumnak csak kisegítő szerepe lehet.
A csütörtöki kétoldalú külügyminiszteri egyeztetés után pénteken Szergej Sojgu orosz és Ben Wallace brit védelmi miniszter ül majd tárgyalóasztalhoz Moszkvában.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata
Ehetetlen Odó
2022-02-11 at 12:10
Komolyan ezt a hülye p…-t állítják Lavrovval szembe csatázni…???
benzoli
2022-02-11 at 01:56
Lavrovhoz melto targyalo partnert kell talalnia a Nyugatnak. Amolyan 007-est. A mostani 1,55 meteres, fius megjelenesu lanyok helyett.
Gábor
2022-02-11 at 01:55
Finnország már megmutatta az oroszlán körmeit Oroszországnak, de a körmök mára elkoptak. A svédek meg olyan bátrak, annyira szeretik a háborút, mint 200 éve, amikor szinte puskalövés nélkül átadták Finnországot az oroszoknak. Szerintem legalább olyan hősies az egész északi terület, mint a hollandok voltak Boszniában, amikor a muzulmánokat kellett volna megvédeniük. A jólét helyett háború? Nos abból nem kérnek, még akkor sem, ha Amerika szeretné rávenni őket.
Gullwing
2022-02-10 at 22:13
Lavrov évtizedek óta a külpolitikában ténykedik, 2004-től külügyminiszter.
Truss tavaly óta külügyminiszter, előtte volt környezetvédelmi, igazságügyi miniszter……
Vízöntő
2022-02-10 at 20:36
Britannia próbál pecsenyét sütögetni, pozíciót szerezni az EU-n belül a NATO ürügyén. Különben mi a fenét keresnének ott brit kommandósok?
Érdemi javaslatuk, mondanivalójuk az oroszok elleni gyűlöletükön kívül semmi nincs, csak diktátum!
Elhúzódó háborúra meg ne számítsanak, Putyin okosabb annál hogy háborút kezdjen, a gyakorlatozással meg el fogja érni, hogy az ukránoknak lassan elege legyen a feszültségből és beintsenek a saját kormányuknak.
Az amerikai félidőS választások után meg vége lesz az egész mizériának, amit Biden csak azért robbantott ki és tart fent addig, hogy a demokratákat a választásokra erősnek – így vonzónak – láttassa!
(Putyin pedig ha akarná egy-két óra alatt meg tudnák semmisíteni, vagy legalábbis bénítani a teljes ukrán haderőt anélkül, hogy egyetlen orosz katona is ukrán területre lépne.)
Aki meg azt hiszi hogy az USA vagy a NATO vállalna egy háborút, az barangoljon kicsit a neten és keressen adatokat az orosz fegyverarzenálról és annak minőségéről.
Eri
2022-02-10 at 19:32
Nem lehet mindenki Orbán Viktor, vagy Szíjjártó Péter akikkel lehet színvonalasan tárgyalni.
Elmebetegekkel, mint ez a brit ribi, ne csodálkozzon senki, csak rá kell nézni.
Nahát
2022-02-10 at 19:21
Elfelejtettem írni, hogy Truss, azelőtt, hogy belépett a konzervatív pártba, liberális volt. Így szép, kerek a történet.
Nahát
2022-02-10 at 19:19
Ez a Truss nem méltó partner Lavrovnak. Gyakorlatilag volt már minden, csak még gőzmozdony nem, ő a mindenhez is értő Mädchen für alles. Dolgozott közgazdászként, gyermekvédelmi és oktatási területen, majd környezetvédelmi és élelmezésügyi területen, igazságügyi államtitkárként, az államkincstárnál, majd nemzetközi kereskedelmi vonalon, végül nőügyi és esélyegyenlőségi miniszterként. Mostanában éppen a külügyekhez ért. Ha Angliának ilyen miniszterei vannak, az ukrán-orosz ellentét ugyan nem lesz megoldva, bár lehet, hogy ez nem is céljuk. Nem tudok nem gondolni arra, hogy nagyobb útfelújításoknál, építkezéseknél tömegesen kerülnek ki Magyarországon angol bombák is a földből. Köszönjük, nem kérünk több, a területünkön vívott háborút, az oroszokat pedig hagyják békén!
Lárifári
2022-02-10 at 19:04
Jó lesz figyelni, mert töke van a menyasszonynak!
Ukrajna NATO-ba történő felvétele 2015-ig volt esedékes. A közben bekövetkező és azóta is tartó, ismert események ennek keresztbe tettek. Sem de jure, sem de facto nem is lehetséges a felvétele, ki tudja még meddig. Ukrajna azóta a kutyának sem kell, puffernek és egyéb célra van felhasználva. A jelenleg körülötte zajló események terelés másról és próbálják Oroszországot belerángatni egy háborúba Ukrajna ellen, Kínáról leszakítani, valamint bővíteni a NATO-t, de más irányba.
Kínával és az oroszokkal egyszerre nem bírnak. Kínának nem tetszene, ha Putyin bevonulna Kijevbe.
Dél-Európa és Kis-Ázsia felől Ukrajnán, Szerbián, Bosznián, Moldávián kívül mindenki NATO tag, onnan rendesen be va kerítve Oroszország és a NATO által komolyan ellenőrizhető a térség.
A balti- és sarkköri térség viszont már nehezebb dió. Észtország, Litvánia, Lettország semminek nevezhető haderővel, Suwalki-folyosó (Achilles-ín), mellette Kalinyingrád tele Iskanderrel. Kell riogatni Ukrajna lerohanásával, ha lehetséges, valamilyen szintig belerángatni Oroszországot, ezzel a jól felszerelt Svédországot és Finnországot rávenni a csatlakozásra. Ott ugyanis, mióta fokozódik a hiszti, a lakosság és a politikusok körében is növekszik azoknak az aránya, akik kívánják a NATO tagságot. Ha őket felvennék, szorosabb ellernőrzés alá vonhatnák a Balti tengert, Kalinyingrádot, Oroszországgal közös határszakaszt a 3 balti kis államot. Ezen kívül az orosz sarkköri katonai- és palagázkutatási tevékenységet.
Witness of History
2022-02-10 at 18:50
Azért végtelen türelme van a “medvének”: már nemcsak húzogatják, de egyenesen tépdesik is bajuszát és még mindig nem csapott oda.
Le a kalappal a végtelen türelme előtt.
Én a helyében már régen szétbasztam volna a hülye fejét ennek a kretén Nyugatnak.
Igaz, hogy én csak “Nyuszika” vagyok az erdőben…:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Orientál
2022-02-10 at 18:10
Britek a fő szarkeverők máig is. Látható hogy hamis hazug konzervatív párt irányítja az országot ,ők azok mint Merkelék a cdu-saikkal és csu-saikkal együtt idegenek általi parancsokat teljesítenek ,nép ellenségei
Girolámo
2022-02-10 at 17:59
Liza kapott 3 pirospontot.Az angolok meg +33atombombát,ha itt lesz az ideje.
Ugye a NATO -nk sem lehet veszteséges.
Afganisztánból éppen azért húztunk el,nehogy Kínának mi tartsuk a gyertyát.
Ha nem vonul be a szövetség Ukrajnába,akkor az oroszoktól függetlenül nyitva az aranykapu Kínának.
A zsidó meg nem szokott osztozni,csak ha megörökli az elosztott másik felét is.
Kínát túlélni,az meg egy nehéz ügy.
Az oroszok meg papírt akarnak,mert mégegyszer szóban ők is csak szeretettel üdvözölnek másokat.
Pepe
2022-02-10 at 17:54
Ukrajnának csak a NATO fegyverek, meg a pénz kell, amit meg is kap mindaddig, amíg az ukrán-orosz feszültség fennáll. Tehát nem érdeke a konfliktus megoldása.
Lavrov meg hiába mondja el százszor is, hogy ne jöjjön a NATO az orosz határra, jól látható a megállíthatatlan terjeszkedés. Ukrajna nagyon kell a NATO-nak, nem véletlen, hogy telepakolta fegyverekkel és katonákkal, de ugyanígy kekeckedik Kínával is Tajvan ürügyén. Úgyhogy a NATO-Oroszország és a NATO-Kína párbeszédben a NATO folyamatosan süketnek tetteti magát. De könnyen lehet, hogy váratlanul nagy pofont kap – talán abból már érteni fog.
Esvány
2022-02-10 at 17:44
Jól betanulta a pulyka a szöveget, aztán felmondta. Kár volt fogadnia Lavrovnak ezt a mikrofonállványt.
Etel
2022-02-10 at 17:33
Csak nem azt várná el Lavrov, hogy a buligate damoklesz kardjaval a fejük fölött pont az ukrán-orosz rendezés álljon a figyelmük középpontjában.
Pedig “meg is hallgatták” Lvrovot, mondta a brit külügyminiszter, és ki is fejezték, hogy itt bizony tárgyalásokra lesz szükség. Mégis, mit akar még?
politikai koszfészek
2022-02-10 at 17:31
A NETTÓ HAZUGSÁG ÉS AZ ÁLSÁGOS FELSZÓLÍTÁS:
“Truss szerint “valótlan” az az állítás, amely szerint Oroszország biztonságát bárki is fenyegetné, és felszólította Moszkvát, hogy vonja vissza csapatait az ukrán határról.”
Lehet, hogy egyszercsak az oroszok jól pofánverik a végtelenül beképzelt angolokat (angolok?).
Tuti
2022-02-10 at 17:24
az angol politika folyamatos leszereplese folyik mar vagy 20 eve mind bel- es kulfoldon!
teljesen szetestek az angolok es csak az amerikaiak szavai utan loholnak…
semmi koncepcio, semmi jovokep…
a politikusaik olyan sulytalanok, h ranezni es rossz, barmelyikre is, nemhogy hallgatni…
a mediajuk ures, unalmas es kiszamithato
angol kifejezessel:”launghing stock” az egesz orszag!
amintazvagyon
2022-02-10 at 17:13
agresszió az volt amikor a háttérhatalom-irán elleni hadjárata keretében az oroszoktól-a pont ezért csalétekként és figyelemelterelésként nekik adott szocsi téli olimpiát is felhasználva és behatolva a másik atomhatalom érdekszférájába-
elfoglata ukrajnát!(teljesen érdektelen hogy nem fegyveres akcióval-hanem sunyi, alattomos,nemzetközi szerződéseket és a hadijogot megkerülő-korrupciós módszerekkel és a világot félrevezető médiamanipulációval jutott ukrajna birtokába)