
Mintegy három évi előkészítést követően megszületett a megállapodás a magyar gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésére vonatkozó koncesszióról – jelentette be Rogán Antal, a koncessziókért felelős miniszter pénteken délelőtt a Karmelita Kolostorban. A miniszter ismertette: a kormánynak továbbra is az a célja, hogy minden autópálya a határig érjen, valamint hogy az ország minden településéről legfeljebb fél óra alatt lehessen csatlakozni a gyorsforgalmi úthálózatra. A koncessziós szerződés uniós források bevonása nélkül, de az EU-s pályázati szabályok mentén született meg. Az új megállapodás értelmében több száz kilométernyi úthálózat valósulhat meg, kilométerenként 96,1 millió forintért, amely Rogán Antal szerint a legjobb árú volt a három beérkező pályázat közül. A baloldali gyakorlattal ellentétben ezúttal nem külföldi cég építheti az új autópálya szakaszokat; a győztes egy Mészáros Lőrinchez kötődő konzorcium.
Főként azok az utak kerültek be a koncesszióba, amelyek nemzetközi tranzitforgalmat bonyolítanak le, valamint, ha az M5 és M6 autópályák szerződései lejárnak, akkor bővíthető a koncessziós szerződés
– közölte Rogán Antal pénteken délelőtt, a Karmelita Kolostorban tartott sajtótájékoztatón. A koncesszióért felelős miniszter elmondta: uniós források a következő ciklusban nem állnak majd rendelkezésre infrastruktúra-fejlesztési célokra, az autópálya-építés pedig költséges dolog, amelyet saját tőkéből csak az államadósság jelentős mértékű növelésével lehetne megvalósítani, ezért döntöttek a koncessziós konstrukció mellett. Újdonság azonban a rossz emlékű PPP-konstrukciós beruházásokhoz képest, hogy az elszámolás euró helyett nagyobb részben forint alapú lesz, valamint a szerződések egyes feltételei is rugalmasabban újratárgyalhatóak lesznek. Szintén eltérés a korábbi koncessziós modellekhez képest, hogy az útdíjfedezeti elvnek kell érvényesülnie, vagyis a 35 év alatt beszedett díjnak fedeznie kell a kiadásokat. A miniszter elmondta: az állam a teljes díjat 35 év alatt fizeti ki egy úgynevezett RAD-rendszerben, a bővítés, fejlesztés és karbantartás pedig a koncesszor feladata lesz.
A koncessziós hálózatba azok a gyorsforgalmi utak fognak tartozni, amelyek nemzetközi áruforgalmat bonyolítanak; ez 1626 kilométeres szakaszt jelent. Ehhez a körhöz hozzácsapható lesz majd az M5 és az M6, ha lejár a mostani szerződés. A koncesszió tartalmaz kivitelezést is, az első 10 évben:
- sávbővítés 265 km hosszúságban az M7-es autópálya Székesfehérvártól a Balatonig tartó szakaszán, valamint az M3-as Budapest–Kerekharaszt szakaszán, illetve az M1-es Bicske–Komárom szakaszán;
- új gyorsforgalmi útból 317 km épül: az M3-as autópálya a keleti határig hosszabbodik meg, valamint az M81-es és az M8-as összecsatolására is sor kerül.
A fenti bővítési munkálatokat teljes egészében a koncesszor és alvállalkozói finanszírozzák, kivitelezik; az állam a RAD-rendszer szerint koncessziós díjként fizet. Rogán Antal kiemelte: a számítások szerint a bejövő bevételek fedezni fogják a rendelkezésre állási díjat. Hozzátette: a koncesszió szerint a szerződés nem növelheti az államadósságot. A koncesszió hossza (35 év) egyébként ezt is magyarázza, a koncessziós díj kifizetése rövidebb “futamidővel” jelentős terheket róna a gazdaságra. Európai összehasonlításban egyébként ez egy közepes hosszúságúnak nevezhető koncessziós szerződés, hazánkban pedig ennél jóval hosszabb hatályú megállapodásra is van példa. Rogán kiemelte a Budapest Airport ügyét, amelyet 70 évre adtak át a koncesszornak. Hozzátette: ezen a téren is lenne tér az újratárgyalásnak, ugyanis a nehéz években is 100 milliárdos hasznot termel, miközben a Gyurcsány-kormány mindössze 600 milliárd forintért adta koncesszióba. Megjegyezte: ilyen áron visszavásárolni lehetetlen lenne.
Rogán elmondta: kiemelten átlátható versenyeztetés volt, amelynek során nemzetközi pályázaton adhatott be bárki pályázatot, az uniós közbeszerzési szabályok alapján. A határidőn belül végül hárman adtak be konkrét ajánlatot:
- az osztrák Strabag AG vezette konzorcium (tagjai a Strabag Motorway GmbH, a Colas és a Société de Partenariats et de Projects Nouveaux);
- a Themis magántőkealap vezette konzorcium (tagjai a Mészáros-féle Konzum PE Magántőkealap, a szintén Mészáros Lőrinc többségi tulajdonába tartozó Opus Global Nyrt., az Opus Bridge és New Way magántőkealapok, valamint további három magántőkealap: a Cronus, a Via és a Vesta);
- a Dömper Kft.
A Strabag már első körben kiesett, egy külföldi jogi probléma miatt nem volt sikeres a pályázata, a versenyben maradt két pályázó közül pedig a Themis–Opus konzorcium adta a legolcsóbb ajánlatot. A győztes ajánlat kilométerre vetített rendelkezésre állási díja 96,1 millió forint. Újságírói kérdésre Rogán Antal kifejtette: nem tart attól, hogy csorbítja a versenyt, hogy egy Mészáros Lőrinchez kötődő konzorcium nyert a tenderen. Mint kifejtette, a legolcsóbb ajánlatot fogadták el, amelyet ez a konzorcium biztosított. Hozzátette: sokkal inkább csorbította a versenyt, hogy a baloldali kormányok idején magyar cégnek esélye sem lett volna nyerni.
Akkor tudnék nehezebben a magyar emberek szemébe nézni, hogy megint egy külföldi építi a magyar autópályákat, ahogy az az elmúlt 30 évben volt
– mondta. Egyetlen autópálya-szakasz, sem régi, sem új nem kerül a koncesszor birtokába; mindent állami tulajdonba épít a koncesszor.
Értem, hogy mindenki elkezd Szíjj Lászlózni és Mészáros Lőrincezni, de ezek a szereplők mindig versenyen nyertek
– tette hozzá a miniszter, aki azt is kijelentette, hogy jónak tartja, hogy ezek a szereplők felnőttek a Colas és a Strabag mellett. Kérdésre a miniszter azt is elmondta, hogy az Európai Bizottság jogilag nem indíthat kötelezettségszegési eljárást a koncessziós szerződések miatt, mivel uniós költségvetési források nem érintettek, a koncessziós szerződések pedig megszokott konstrukciók Európa-szerte.
Mivel ebben egy fillér uniós pénz nincs, így ehhez Brüsszelnek semmi köze nincs
– jegyezte meg a témában.
Csekő Zsolt, a Koncessziós Iroda vezetője elmondta: az elmúlt 20 évben Nyugat-Európában kétezernél is több infrastruktúrafejlesztési projekt valósult meg, ezeknek a tapasztalatait használták fel a pályázat előkészítésekor. Az ajánlattételi szakaszig eljutó két pályázóval több körben tárgyaltak az illetékesek, a tárgyalások pedig az új koncessziós eljárás szerint zajlottak.
Dr. Bíró Marcell, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeletének vezetője hozzátette: 3600 ilyen szerződés van az EU-ban, ebből mintegy 100 vonatkozik útépítésre. A koncessziós tanács értékelte ezeket a szerződéseket, ezzel párhuzamosan pedig a korábbi, baloldali kormányok által kötött koncessziós megállapodásokat is értékelte. Az M5 és M6 kapcsán pénzügyi és jogi értékelés is született, ezeknek alapján pedig a tanács azt javasolta, hogy a kormány kezdeményezzen újratárgyalást a szerződések kapcsán. Bíró szerint erre a szerződés is lehetőséget ad; éppen augusztusban nyílik az egyik ilyen tárgyalási ablak.
Az újratárgyalásra egyébként ismertetője szerint azért van szükség, mert abban súlyos aránytalanságok ütköztek ki az elmúlt években. Ezek között említette, hogy a beszedett útdíjak 40 százaléka az M5 és M6 koncesszoraihoz került, miközben az említett szakaszok csak az úthálózat 6 százalékát teszik ki. Emellett az eredeti szerződésben nem állt kitétel a kedvező jogszabályi változásokra. Ez ebben az esetben a tao-kulcs 17-ről 9 százalékra való mérséklésénél jelentett problémát, a különbözet ugyanis jelentős előnyt jelentett a befektetőknek, a szerződés hiányosságai miatt pedig ezt eddig lehetetlen volt orvosolni. Mindez azért is kirívó, mivel a nemzetközileg elfogadott profitrátánál eleve magasabb megtérüléssel kötötték a szerződéseket. Ehhez pedig hozzáadódik az a tény is, hogy a devizahitelekhez hasonló módon euró alapú elszámolással kötötték az M5–M6-koncessziókat, amelyek árfolyamkockázatát egyedül a magyar állam viselte. Az ebből adódó árfolyamnyereség pedig Bíró szerint már a 600 milliárd forintot is meghaladhatta – ez mind a külföldi befektetők zsebében landolt, a magyar államkassza kárára.
Fotó: MTI/Kálmándy Ferenc
Namond
2022-05-06 at 22:20
Budapest Airport 2022-05-06 at 20:05
Ha, a Csoport vesztesége, 14 év alatt mindösszesen 326 millió euró azaz 380 Ft/euró árfolyam esetén
123 880 000 000 Ft, kb 124 milliárd, akkor mennyit is ér a repülőtér üzemeltetése?
Szerintem az üzemeltetési jog 1 700 millió euróra értékelése nem kicsit túlzott.
A túlzott érték a tulajdonosoknak történő díjfizetés esetén, kizárólag az eredmény és az adófizetési kötelezettség csökkentését szolgálja.
(MERT ÜGYE AZ INGATLAN ÁLLAMI TULAJDON, remélem NEM INGYENES HASZNÁLATTAL.)
Mennyi idő alatt termelné ki a 600-700 milliárd forintos vételárat?
Namond
2022-05-06 at 21:55
Budapest Airport 2022-05-06 at 20:05
Kérem, magyarázza el, hogyan lehet a Budapest Airport csoport gazdálkodása az elmúlt 14 év minden kihívása ellenére stabil, ha ez idő alatt összesen 326 millió eurós veszteség halmozott fel?
Hogy-hogy nem emésztették fel saját tőkéjüket, hogy pótolták évről évre a működéshez szükséges forrásokat?
Tulajdonosi befizetés?
Banki kölcsön?
Tőkeemelés?
A veszteség mellett fizetnek-e;
– kmow-how díjakat?
– jogdíjakat?
– franchise díjakat?
– eszköz bérleti díjakat?
Azok emelkedtek-e 14 év alatt?
Mi volt a forrása a beruházásoknak?
Például a charter utasoknak épített alumínium akloknak?
M0, valaki?
2022-05-06 at 21:41
M0 körbezárása is szerepel a tervekben? 11-es úttól az M1-re ma igen gyötrelmes az út, szegény falvakon keresztül áramlik a lassú megelőzhetetetlen kamionforgalom. Amit gondolom a helyi lakosok is nagyon imádnak…
aladin
2022-05-06 at 20:22
Inkább a kormány kezében legyen a pénz mint a ballibsik kezében. Mészáros és Szijj nagyon jó választás volt, már sokat bizonyitottak. Sok sikert kivánunk nekik a megbizásokhoz.
Budapest Airport
2022-05-06 at 20:05
A veszteséges és a nyereséges éveket illetően először is nagyon fontos tisztázni egy alapvető tényt. A Budapest Airport csoport a mostani tulajdonosok megjelenése, azaz a 2007 óta eltelt időszakban mindössze két évben termelt készpénzben is kifejezhető nyereséget. Ha a nyereséges évek eredményeit összeadjuk, és azokból kivonjuk az azt megelőző éves veszteségeket, súlyosan negatív számokat kapunk, összesen 326 millió eurós veszteséggel.
A két készpénzpozitív év 2018 és 2019 volt. Ezeken kívül nem volt több nyereséges év a vállalatnál.
A 2020-as üzleti évet a Budapest Airport 110 millió eurós (közel 40 milliárd HUF) veszteséggel zárta, és a 2021-es év is hasonlóan súlyosan veszteséges év volt, amelynek pontos pénzügyi adatait a napokban tesszük közzé.
A társaság gazdálkodása az elmúlt 14 év minden kihívása ellenére végig stabil maradt.
Bumeráng
2022-05-06 at 18:47
Ez nagyon örvendetes. Egy valamit szeretnék kérni, sőt könyörgöm érte. Legyen benne parkoló fejlesztés is a kamionok számára. Szinte lehetetlen kamionnal parkolni. Az eddig megépített szakaszokon is alig van kamionok számára alkalmas parkoló….
Orientál
2022-05-06 at 16:59
Ami nagy szerencsénk hogy ezeket a milliárdokat sem tudják mostanában Gyurcsányék szétlopni.
Bukohill
2022-05-06 at 15:55
A szerkesztőség máris sejt valamit?
Mintha az M6-os botrányosan felesleges alagútjait látnám a mellékelt képen…
Orientál
2022-05-06 at 14:07
Mészáros Lőrinc állandóan az akit az eu-s pénzek ürügyében állandóan nagyítóval vizsgál az eu-s lopásokat felderítő hivatal ,de nála még 1 lopási korrupt ügyet ,pénzlopást sem találtak . Bezzeg a momentumos Cseh Katalinék 4,8 milliárdos lopásuk ,mszp-s Göncz Kinga lopásuk vizsgálatukat nem akarja az OLAF befejezni ,lezárni. És a többi ilyen lopásaikat a balliberálisoknak mint Gyurcsány és Demszky alatt és miattuk az ellopott szinte 60 milliárdos eu-s pénzt a vissza kellett az adózók pénzéből fizetni.
Orientál
2022-05-06 at 13:57
Yoggi Gyurcsányodnak akid kommunistából majd a demisz-esből vedlett át munka nélkül milliárdossá ,neki bíróság állapította meg hogy államtól lopott és ez miatt lett milliárdos.
Yoggi
2022-05-06 at 12:48
@Gyurcsótány
“Szerintem a libernyákok hívei nem tudják, hogy ez mit jelent Magyarországnak, autósoknak.”
Szerintem meg te nem vagy teljesen tisztában azzal, hogy mit jelent ez Magyarországnak.
Mondjuk attól, aki felállva tapsol ahhoz, hogy meglopják, sokkal többet nem is vár az ember.
Ez már túlmutat a háziorvosi rendelő várójának szakértői szintjén, és jóval több ismeret kéne hozzá, mint amit a fidesz propaganda (a köztévén, a KESMA-n, a PS blogon stb.) eljuttat hozzád információként.
Időről időre megpróbálom elmagyarázni, mért baj az, de egyikőtök sem érti. Valahogy mégsem álltok sorba, amikor felajánlom, hogy 600 forintért viszek nektek vizes zsemlét… Nem lenne probléáms a dolog, hiszen megkapnád a zsömlédet, ergo nem loplak meg. Valahogy a közpénzzel mégsem bántok ilyen finoman.
Namond
2022-05-06 at 12:13
Érdekelne kik a Konzum PE, a Cronus, a Via és a Vesta Magántőkealapok alapítói és jelenlegi tulajdonosai.
Röfögő kórus a moslékos vályú mellől
2022-05-06 at 11:53
Egy, ket-tő, háááá-rom!
A Nagy Testvér figyel téged
2022-05-06 at 11:51
Mindjárt kezdődik a visítás! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Uncle Ment
2022-05-06 at 11:47
Engedtessék meg, hogy alázattal gratuláljak a győztes konzorciumnak.
Én köszönöm.
Netta
2022-05-06 at 11:45
Mathias Rex multiláncot javaslok.
Először Bécsig jutott el.
😀
Netta
2022-05-06 at 11:41
Na, végre!
Katalin
2022-05-06 at 11:10
” A győztes egy Mészáros Lőrinchez kötődő konzorcium.”
Na majd most az ellenzék keresztre feszíti.
Ám a mondatban benne van a válasz is.
Nem tulajdonos, ha nem részvényes. Én is az vagyok a Magam havi 10.000.-Ft os előnyugdíj megtakarításával, mert a biztosítóm ide is befektetett.
No lám ezért gazember lettem!
Semmit nem jelent. Az igen csak gazdag embereknek: legyen az Csányi nevű, Mészáros, vagy bármely nevű gazdag minden profitot termelő vállalkozásban van érdekeltsége. Sőt az sem meglepő, hogy egy helyen van a Gyurcsány és a Mészáros befektetés sem.
Ezen a PS-nek sem kellene kiakadnia mert bizony a világ már csak ilyen!
Gyurcsótány
2022-05-06 at 11:06
Szerintem a libernyákok hívei nem tudják, hogy ez mit jelent Magyarországnak, autósoknak.
Ludas Matyi
2022-05-06 at 10:40
Királyság! Helyes! Na végre! Én javasolnám,egy TESCO,AUCHAN,stb…hipermarket,magyar változatát,mondjuk,HUNGARY,vagy,BOTOND,vagy,MÁTYÁS KIRÁLY,TENKES KAPITÁNY. Talán,az első a legjobb,így egyik nemzetet sem sértenénk meg ,/nagyon/.
Ungarn über alles !
2022-05-06 at 10:34
nekem retúrban szaladgál a hátamon a hideg-ideg, ha Rogántóni bejelent valamit
Logikus
2022-05-06 at 10:34
Már éppen ideje volt…
Gullwing
2022-05-06 at 10:24
Na ná hogy magyarok üzemeltetik magyar emberekkel a magyar tulajdonú úthálozatot!