Pesti Srácok

Trianon 100 – Lerakták a felvidéki magyarság megmaradásának talapzatát Gombaszögön (PS-VIDEÓ)

Az elmúlt hetekben, hónapokban a felvidéki magyarság hatszáz helyről, településről adott össze egy-egy marék földet, hogy emlékművel bizonyítsák: nem törölte el létüket, nem sorvasztotta el élni akarásukat az elmúlt keserves száz esztendő. "Trianon első éve a magyarság emlékeinek pusztításával indult, a századik év egy jelkép újjáépítésével és egy új kezdet ígéretével folytatódik" – így fogalmazott Orosz Örs, a kezdeményezés elindítója csütörtökön, az ünnepélyes avatás alkalmával, hozzátéve: "azt akarjuk, hogy amikor visszatekintünk erre a napra, akkor elmondhassuk: ez volt az a pillanat, amikor együtt valami újba és végre valami sikeresbe kezdtünk". Így ünnepelte a felvidéki magyarság az összefogás és a megmaradás ünnepét. Nézzék meg videónkat!

Kilencvenhárom éve nem láthatta senki az egykori selmecbányai honvédszobor talapzatát egybeépítve. A felvidéki Gombaszögön, a népszerű nyári tábor helyszínén felállított kőemelvény tetejére zászlótartó rúd került, amely a felvidéki magyarság létét, élni akarását hirdeti. A talapzat építéséhez felhasználták a felvidéki magyarlakta településekből összegyűjtött földet is, az összetartozás jelképét. A trianoni békediktátum százéves évfordulóján tartott avatásra portálunk is ellátogatott.

A videót készítette: László Petra és Susánszky Mátyás. Vezetőkép: Gombaszögi Nyári Tábor/Facebook

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!