Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: Magyarország minden segítséget meg fog adni Parajdnak, és az ott élő összes magyarnak (VISSZANÉZHETŐ)
Parajd valahogy részévé vált a magyar nemzettudatnak, ezért fáj mindenkinek, ami a sóbányával történt - jelentette ki e Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában Orbán Viktor. Mint a miniszterelnök kiemelte, hazánk minden segítséget meg fog adni nemcsak Parajdak, de az ott élő, bajba jutott minden magyarnak. Szólt arról is, hazánknak az az érdeke, hogy az amerikaiak béketörekvései minél hamarabb sikerre vezessenek, a háborút, a frontvonalakat be tudjuk fagyasztani, legalább tűzszünetet érjünk el, és minél hamarabb kezdődjenek fegyverkorlátozási tárgyalások az oroszokkal ellenkező esetben minden pénzünket a hadiipar viszi el. Ahelyett, hogy békésebb, civilebb célokra költhetnénk a pénzünket.
A miniszterelnököt arról a súlyos természeti katasztrófáról is kérdezték, amely miatt a parajdi sóbányát is elöntötte a víz. Orbán Viktor kiemelte, Parajd valahogy részévé vált a magyar nemzettudatnak. Az elmúlt 10-15 évben annyi magyar fordult meg ott, és annyira megszerették, hogy a magukénak érzik.
Ezért ami ott történik, az olyan, mintha velünk történne, fáj
-fogalmazott. A miniszterelnök kiemelte, sok ember mozdult meg, akik segíteni szeretnének, de egyelőre kilátástalan a helyzet. Ráadásul – hangsúlyozta – nem csak Parajd, de Székelyföld, különösen Háromszék más települései is bajba kerültek. Egy-két méter magas víz áll a kertekben, házakban, tehát az ottani magyaroknak segítségre lesz szükségük.

Orbán Viktor szerint szerencsére az RMDSZ egy erős és jól szervezett párt. A Kelemen Hunorral folytatott telefonbeszélgetések során folyamatosan jelezte,
Magyarország minden támogatást meg fog adni nemcsak Parajdnak, hanem az ott élő összes magyarnak.
Hatásos az internetes csalók elleni fellépés
Korábban olyan üzenetekkel operáltak az online csalók sms-üzenetekben, hogy „az ember csak nézett, hogy ki ez a marha, aki nem tanult meg rendesen magyarul, és mégis be akar engem csapni” – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth Rádióban az internetes csalásokkal kapcsolatban, kiemelte, hogy ez a helyzet azóta megváltozott, a módszerek finomodtak. Mint megjegyezte, a magyarok úgy gondolnak magukra, mint egy dörzsölt népre, a valóságban azonban „hiszékeny, jóhiszemű emberekből álló nép vagyunk”. Ezért főleg az idősek könnyű prédái a csalóknak. Orbán Viktor hangsúlyozta, jelenleg 8 milliárd forint környéki a csalások által eltulajdonított pénz, ezt próbálják most visszaszerezni a hatóságok. Másfél milliárdot már sikerült, ezért a miniszterelnök szerint hatásos a fellépés.
Kitért arról, nemrégiben sikerült egy Ukrajnában működtetett hamis call center-hálózatot felgöngyölíteni, tehát megvannak az eszközök a nemzetközi térben is a csalókkal szembeni fellépésre. Felhívta a figyelmet arra, az ukrán maffia erős szervezet, amely már kifinomult eszközökkel is dolgozik, ezért is lenne veszélyes az ország csatlakozása jelen helyzetében az Európai Unióhoz.
Az elit Nyugat-Európában a közvéleményre nem tekint közakaratként
Orbán Viktor a CPAC budapesti rendezvénye kapcsán arról is beszélt, sok emberrel, franciákkal, olaszokkal, lengyelekkel beszélt. Úgy tapasztalta, Ukrajna uniós felvétele az európai közvéleményben is sok ellenérzést vált ki. Szerinte megerősödött az a nézet, hogy Ukrajna csatlakozása kezelhetetlen kihívást eredményezne. Ugyanakkor megjegyezte, az más kérdés, hogyan áll a demokrácia uniós szinten, hiszen nem mindenhol kérdezik meg az emberek véleményét úgy, mint Magyarországon.
Ez nem divat Nyugat-Európában, ezekben az ügyekben az elit inkább megtartja magának a döntés jogát, maximum közvéleményként veszi figyelembe az emberek véleményét, nem pedig közakaratként
-fogalmazott. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, éppen a CPAC a bizonyítéka annak, hogy a közvéleményt meghallgató patrióta erők egyre jobban megerősödnek Európában. Országról-országra haladva megindult egy folyamat. Így azok a hangok is fölerősödnek, hogy Ukrajna gyorsított felvételével felesleges kockázatot vállal Európa.
Brüsszel a háborút is csak birodalomépítésre használná
A miniszterelnök arról is beszélt, számolni kell azzal, hogy a hazugságok sokkal könnyebben kapnak teret, gyorsabban terjednek, mint korábban. Úgy vélte, ha olyan komoly kérdésekről van szó, mint Ukrajna EU-csatlakozása, védekezni kell az álhírek és a hazugságokkal szemben. Mint hangsúlyozta, Brüsszel minden egyes válságra, ami az elmúlt időszakban kirobbant – legyen az pénzügyi, az energiát érintő, inflációs, vagy éppen a COVID – olyan sajátos reakcióval felelt, hogy jogköröket vont el a tagállamoktól.
Utána kiderült, hogy ezekkel a jogokkal nem tudnak élni, és ezeket a válságokat nem tudják kezelni
-hangsúlyozta. Megjegyezte, a válságok következményei mind a mai napig velünk élnek. Hangsúlyozta, Brüsszel Ukrajna uniós csatlakozását, illetve a háborús fenyegetést is arra fogja használni, hogy birodalmát még jobban kiteljesítse a nemzetállamok kárára.
Nem szabad megengedni, hogy Brüsszel a háborúra hivatkozva még több pénzt vegyen el tőlünk, még több hatáskört vegyen el, még több hitelt vegyen föl, adósságba rángasson bennünket, központi gazdasági irányítást építsünk ki
-nyomatékosította. A miniszterelnök szerint a következő egy-két év csatája erről szól, sikerrel fognak e járni az uniós bürokraták.
Gazdasági öngyilkosság a fegyverkezési verseny és Ukrajna uniós csatlakozása
A miniszterelnök szintén arról is beszélt, a kulcskérdés, amit most még kevesen tesznek föl, hogy hol lesz a határa a védelmi költségekkel kapcsolatos kiadások emelésének. Kifejtette, miután Európában Oroszországot tekintik fenyegetésnek, könnyen belebonyolódhatunk egy fegyverkezési versenybe az oroszokkal. A fegyverkezési verseny pedig azt jelenti, hogy kevesebb marad iskolára, gazdaságfejlesztésre, az otthonteremtés támogatására, vagy éppen családvédelemre.
Kitért arra is, Ukrajna európai uniós tagsága egy pénzügyi tragédiával, egy gazdasági öngyilkossággal érne fel. Szerinte időlegesen pörgetnék a gazdaságot a fegyverkezési kiadások, de összességében tönkretenné az európai gazdaságot. Legelőször a szomszédos országokat lengyelektől magyarokon át Romániáig.
Legyen elég ennyi haszon a kereskedőknek
A miniszterelnök az árrésstop meghosszabbítása kapcsán kiemelte, a szabályozás beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Megjegyezte, a háború és a szankciók az égbe lökték az inflációt, ezért egy magasabb inflációs korszakot élünk, ami megviselte az embereket.
Arra ne számítsunk a következő években, hogy bárki azt fogja mondani, most már elviselhetőek az árak
-fogalmazott. Mint kiemelte,
a sokk hatása nem múlik el egyik pillanatról a másikra, az emberek veszélyben érzik magukat, figyelnek és védekeznek.
Orbán Viktor kiemelte, mindezek mellett ugyanakkor 900 féle élelmiszer árát sikerült csökkenteni, és a drogériákra is bevezetik ezt a szabályozást, 420 termék kapcsán.
Nem azt állítom, hogy jó a helyzet, de a baj kisebb
-hangsúlyozta.
Az élelmiszernél 10, a drogéria termékeknél 15 százalékos árrést határoztunk meg. Ez legyen elég a kereskedőknek
-hangsúlyozta.
Vezetőkép: MTI