A járvány miatti veszélyhelyzet alatt is folytatódott a tényfeltáró cikksorozatunk nyomán elindult vizsgálat az Országos Bírósági Hivatalnál – tudta meg a PestiSrácok.hu. Már most elmondható, hogy nem maradtak következmények nélkül a feltárt bírói összefonódások és a korrupciógyanút is felvető esetek. Úgy tudjuk, hogy a vizsgálat határidejét kitolták és a vizsgálatot a Szegedi Ítélőtáblára is kiterjesztették. Értesüléseink szerint több, korábban már kiszignált perből is kizártak bírókat. Szintén azt mutatja, hogy volt értelme megpiszkálni a szegedi gépezetet, hogy ezúttal nagyon úgy tűnik, Botka emberei korán örültek, amikor azt hitték, részben megúszták az elvtársaknak való ingyen parkolóbérlet-osztogatást. Szerdán ugyanis a Szegedi Ítélőtábla súlyos eljárási hibákat állapított meg és visszadobta az ügyet a Gyulai Törvényszékre.
Mint az ismert, a PestiSrácok.hu több részből álló tényfeltáró cikksorozatban mutatta, milyen lehetséges bírói összefonódások mutatkoznak nemcsak a Szeviép-perben, hanem szinte minden olyan kiemelt jelentőségű ügyben, amelyben valamilyen okból érintettnek tűnik a szegedi baloldali városvezetés vagy Botka László polgármester közeli ismerősei (ez a rendszerváltás óta a legnagyobb bírósági botrány). Nem jelentett, összeférhetetlenséget felvető kapcsolatokat mutattunk be a Szeviép-ügy bírái és vádlotti védő között. Megtudtuk, hogy a felmentő ítéletet hozó tanács egyik tagja, Nóvé Ágnes családi cége a per előtt komoly munkákat kapott a várostól, a tanácsvezető bírónő pedig potom pénzért vásárolhatott meg egy szegedi belvárosi lakást. Rámutattunk arra is, hogy hasonló érdekességek lelhetők fel a Mars téri perekben, a Szeviép beruházása által ellehetetlenített tüzép csődeljárása és a tulajdonos cég ügyvezetője ellen indult büntetőperben, a Cserepes sori piac ügyében, a polgári perekben éppúgy, mint a büntetőkben. Ami a hab a tortán, hogy a polgári kollégium vezetője, dr. Lakatos Péter úgy járt el a Szeged Megyei Jogú Város önkormányzatát, annak tisztségviselőit és cégeit peres félként érintő önkormányzati ügyekben a Szegedi Törvényszék Polgári Kollégiumának ügyeket szignáló vezetőjeként és bíróként egyaránt, hogy elfogultsága és összeférhetetlensége is felmerült, hiszen gyermeke anyja az önkormányzat egyik cégének jogásza. A pereket nemcsak kiszignálta, hanem volt, hogy saját magát jelölte ki a kényes ügyekre.
Február óta vizsgálódik az OBH
Akkor megkérdeztük az OBH-t, hogy a polgári kollégiumra is kiterjesztik-e a vizsgálatot, de megkeresésünkre érdemi választ nem kaptunk. Aztán kitört a koronavírus-járvány, amelynek “leple alatt” a vizsgálatra irányadó bűvös március 31-i határidő is letelt. Korábban ezt jelölték meg azt OBH-vizsgálat záró dátumának, és arra tettek ígéretet, hogy minden kérdésünkre ezt követően kapunk választ. Arról, hogy a vizsgálatban mi történt, hivatalos tájékoztatást azóta nem kaptunk. Kérdéseinket most újfent elküldtük és megkérdeztük, jól tudjuk-e, hogy kitolták a határidőt és ki is terjesztették a vizsgálatot, méghozzá a Szegedi Ítélőtáblára.
Ennek többek között, talán oka lehet például, hogy mint egyik riportunkban feltártuk, a Mars téri kereskedők perei során az egyik panaszt elutasító bírói tanács tagja volt dr. Joó Attila, akinek párja, Csorba Judit éppen a kereskedők által panaszolt ügyvédi irodának a munkatársa. Joó Attila úgy járt el, hogy ezt nem jelentette. Ebből pedig nemhogy gondja lett volna, hanem karrierje szépen ívelt felfelé. Jelenleg már a Szegedi Ítélőtábla büntetős tanácsvezető bírája.
Újra kell tárgyalni a VIP-parkolóbérlet-ügyet
Az OBH-vizsgálattól függetlenül a szerdai napon a Szegedi Ítélőtábla a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség indítványára visszadobta a részben enyhítő és felmentő, részben elévülésre hivatkozó másodfokú ítéletet a Gyulai Törvényszéknek Botka munkatársainak VIP-parkolóbérlet-ügyében, méghozzá súlyos eljárási hibák miatt. Mint ismert, első fokon a Gyulai Járásbíróságon hűtlen kezelés bűntettében bűnösnek találták és felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték mind a három vádlottat: a volt címzetes főjegyzőt, Mózes Ervint 8 hónap, a korábbi alpolgármestert, Solymos Lászlót 6 hónap, Botka kabinetvezetőjét, Kalmár Gábort pedig 10 hónap felfüggesztett börtönre, amiért közgyűlési felhatalmazás nélkül osztogatták a haveroknak, hithű elvtársaknak a több tízezer forintot érő éves szegedi parkolóbérleteket, akik mellesleg semmilyen kapcsolatban nem álltak az önkormányzattal.
Az ügy másodfokon a Gyulai Törvényszékre került, amely a 2008 és 2009 közötti időszakra elévülést állapított meg, és erre az időszakra vonatkozóan megszüntette az eljárást. 2010 és 2012 között ugyan megállapította a hűtlen kezelés elkövetését, de a részbeni elévülés miatt a vádlottakkal szemben részben felmentő, részben az eljárást megszüntető döntést hozott és emiatt a vádlottak felfüggesztett szabadságvesztését pénzbüntetésre enyhítette. Ezzel szemben a Debreceni Fellebbviteli Főügyészség fellebbezést nyújtott be, erről határozott tegnap tanácsülésen a Szegedi Ítélőtábla. A Délmagyarország tudósítása szerint a táblabíróság helyt adott a vádhatóság indítványának. Megállapította, hogy a másodfokon eljárt Gyulai Törvényszék súlyos eljárási hibákat vétett, ezért új eljárás lefolytatására kötelezte a másodfokú bíróságot.
Még ebben a hónapban eldőlhet a Szeviép-ügy sorsa is
A Szeviép-ügy harmadfokú tárgyalását – vélhetően nem függetlenül cikksorozatunktól és az OBH-vizsgálatától – áthelyezték Szegedről, így azt nem a Szegedi, hanem a Pécsi Ítélőtáblán fogják lefolytatni. Úgy tudjuk, a bírói tanács még ebben a hónapban, legkésőbb a jövő hét utáni héten összeül és döntést hoz.
Azt követően, hogy cikkeinkben súlyos korrupciógyanús eseteket és vélt összeférhetetlenséget tártunk fel az ügyben, korábban megkérdeztük az OBH-tól, hogy amennyiben az általunk írtakat a vizsgálat megerősíti, milyen lehetőség van az ilyen körülmények között hozott ítéletek tisztázására, nem szükséges-e azokat valamilyen módon újratárgyalni. Az OBH elnöke azt felelte, hogy a harmadfokú eljárás teljes felülbírálásra ad lehetőséget, így kvázi ki lehet köszörülni a csorbát.
Az OBH még vizsgálja a Mars téri kereskedők és a tönkretett tüzéptulajdonos panaszát
Bíró Sándor, az egyik megkárosított Mars téri kereskedő és Pölös Gabriella, a tönkretett tüzép vezetője is panaszt küldtek a pereikben általunk feltárt bírói összefonódások miatt az OBH részére. Bíró Sándor több szinten bejelentéssel élt, ugyanis dokumentumait közvetlenül a vizsgálatot lefolytató bizottságnak is megküldte. Panaszaikra válasz még nem érkezett, így az továbbra is kérdéses, hogy az aggályos Mars téri perek és MODULBAU-perek ügye ennyiben marad-e. Vélhetően az eredetileg elrendelt vizsgálat befejeztével kaphatnak választ az ügyükben.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS