Az olasz jobbközép szövetség győzelme jelentősen megváltoztathatja az erőviszonyokat Európában. Évek óta formálódik egy új erő, amely véget vetne az alapvetően baloldali dominanciának az Európai Parlamentben. Ez az a testület, amely állandóan politikai nyomást igyekszik gyakorolni a brüsszeli döntéshozó szervekre, különösen is az Európai Bizottságra. Az EP 2010 óta folyamatosan különböző jogállamisági eljárások alá veti Magyarországot, egyfajta boszorkányüldözést folytat hazánkkal szemben. Azok után, hogy a Fidesz kilépett az Európai Néppártból megindultak az egyeztetések Matteo Salvini, az olasz Liga elnöke, Orbán Viktor és a lengyel kormányfő között. A formálódó mozgalmat európai reneszánsznak nevezik az együttműködő felek. Az olasz jobboldal győzelme új lökést adhat az európai reneszánsznak.
Miután az exit pollok és a szavazatok jelentős részének összeszámolását követően világossá vált, hogy a Giorgia Meloni vezette jobbközép szövetség megnyerte az olasz választásokat, Brüsszel máris nemtetszését fejezte ki. Szakértők szerint az új olasz kormány a magyar és a lengyel euroszkeptikusok természetes szövetségeseként lép majd fel az uniós vitákban. Katarina Barley, az Európai Parlament szociáldemokrata alelnöke a Die Welt országos német napilapnak az olaszországi választások másnapján úgy nyilatkozott:
Nehéz idők várnak Európára
ugyanis Giorgia Meloni olyan miniszterelnök lesz, akinek politikai példaképei Orbán Viktor és Donald Trump. A jobboldali pártok szövetségének választási győzelme ezért igen aggasztó Barley asszony számára. Strasbourgban és Brüsszelben az európai baloldal most attól fél, hogy az unió egyik legnagyobb országában bekövetkezett jobboldali fordulat után szárba szökkenhet az a szövetség, amely tavaly húsvétkor Budapesten indult el. Az Orbán-Salvini-Morawiecki találkozón bontott zászlót ugyanis az az új jobboldali mozgalom, amely az európai reneszánsz nevet kapta. Célja visszavezetni az uniót az alapító atyák által elképzelt tervhez, amely a nemzetek Európája vízión nyugszik. A mozgalom alternatívát kínál a baloldallal szemben; olyan közös értékekből indulnak ki, mint a munka, az egészségügy, az identitás, a keresztény értékek, a mezőgazdaság, a közös határvédelem, a biztonság.
Salvini: Orbán Viktor a lelke és motorja az európai jobboldali mozgalomnak
Ahhoz azonban, hogy a mozgalom egy reális politikai alternatívát nyújthasson a szocdemekkel, zöldekkel és liberálisokkal szemben, össze kell fogni a néppárt mellett az Európai Parlamentben helyet kapott két másik jobboldali formációval, az Identitás és Demokráciával, illetve az Európai Konzervatívokkal és Reformerekkel. Az összefogás tető alá hozásban a Fidesz vezető szerepet játszik. Salvini a 2021-ben, Budapesten megtartott találkozón így nyilatkozott Orbán Viktorról:
Ő az egyik lelke, az egyik motorja a mozgalomnak. Nem véletlen, hogy az első találkozónkat Budapesten tartottuk. Úgy gondolom, hogy Magyarország, Lengyelország és Olaszország baráti népek és rokon politikai erők. Orbánnak volt ereje elhagyni az egyre inkább balossá laposodó Európai Néppártot. A Liga és a lengyelek pedig a rendelkezésére állnak annak érdekében, hogy valami újat csináljunk.
Az európai reneszánsz nevű mozgalom formálódó programjának egy része a Matteo Salvini vagyok című interjúkötetben látott napvilágot. A magyar kiadást a PestiSrácok.hu jelentette meg 2021 karácsonyán. A megújuló európai jobboldal egyik vezéralakjaként számontartott, Orbán Viktor fontos szövetségesének számító Matteo Salvini száz, sokszor intim kérdésre válaszol a kötetben és közéleti hitvallását is kifejti. Mindehhez Bayer Zsolt írt ötvenoldalas bevezető tanulmányt, Európa megmentésének útjait keresve. A magyar kiadásnak különleges előtörténete van: Miklósi Klára a Bayer Show vendégeként hívta fel a Hír TV műsorvezetője figyelmét Giannini portrékötetére, s ajánlotta fel, hogy elkészíti a magyar fordítást. Bayer Zsolt a PestiSrácok.hu-hoz irányította Klárát. A közös gondolkodásnak más gyümölcse is lett: 2019. október 19-én sok ezer magyar felemelő és megható szimpátiatüntetésen gyűlt össze Olaszország budapesti nagykövetsége előtt, hogy kifejezze szolidaritását a Rómában, „az olasz büszkeség napján” tüntető tömegek és Matteo Salvini mellett.
Felállva ünnepelték a magyar miniszterelnököt Giorgia Meloni és hívei
A szimpátiatüntetésnek volt előzménye. 2019 szeptemberében Orbán Viktor részt vett a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek (FdI) római találkozóján. A közönség felállva énekelte el a magyar miniszterelnöknek Az Előre, budai srácok, előre, pesti srácok refrénű dalt, amelyet Pier Francesco Pingitore szerzett 1966-ban, az 1956-os forradalom és szabadságharc tizedik évfordulóján. Ezzel tisztelegve a pesti srácok, a magyar hősök előtt.
Pingitorénak egyébként a Magyar érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adományozták egy 2020. október 23-án Budapesten. Az ünnepségen részt vett a leendő olasz miniszterelnök Giorgia Meloni is, aki akkor így nyilatkozott:
Mindig otthon érzem a magyarok között, nemcsak az ugyanolyan színű nemzeti zászló és az erős történelmi kapcsolatok miatt, hanem azért is, mivel Orbán Viktorral ugyanúgy látjuk Európa távlatait és küldetését, és ezt az október 23-i magyar nemzeti ünnep is magába foglalja. Annak az Európának kell ma is érvényesülnie, amelyet oly sokak küzdelme teremtett meg a határok védelmében, az európai gyökerek, az identitás, az értékek biztosítása céljából
Meloni és a jobbközép győzelmét követően nemcsak Brüsszelben, hanem idehaza is aggódni kezdett a baloldal. A 444.hu és más ellenzéki lapok is posztfasiszta, szélsőjobboldali pártnak igyekeznek beállítani az Olasz Testvéreket és magát Giorgia Melonit is. Ezzel a magyar balliberális média az olasz társadalom többségét nevezi fasisztáznak, ami nyilván abszurd és a lehető legmesszebb áll a valóságtól.
Nyitó kép: Giorgia Meloni és Orbán Viktor. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS