Egyik ország sem változtathatja meg egyoldalúan az európai uniós menedékjogi politikáját – jelentette ki Angela Merkel kedden, a Sebastian Kurzcal tartott közös sajtóértekezleten, majd a menekültkérdésben “európai megoldásokat” sürgetett. Kurz védelmébe vette országa bevándorlási gyakorlatát, amelynek szerinte az a célja, hogy “feltartóztassa” a migrációs áramlatokat. Merkel ezzel szemben “a humanitárius segítségnyújtás” kötelességét hangsúlyozta.
Angela Merkel kedd este Berlinben az osztrák kancellárral, Sebastian Kurzcal tartott sajtóértekezletén elismerte, hogy ezzel kapcsolatban vita bontakozott ki a német kereszténypártok, az általa vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) között. Hangsúlyozta, hogy a két párt között további egyeztetésekre van szükség. A kancellár a menekültkérdésben “európai megoldásokat” sürgetett. Merkel szerint a menekültek jogait Európában együttesen és nem egyoldalúan kell meghatározni.
Egyik ország sem változtathatja meg egyoldalúan az európai uniós menedékjogi politikáját
-szögezte le. A figyelmeztetést egyaránt intézte az egyes uniós tagországokhoz és saját koalíciójához, amelyben nyomást gyakorolnak rá a határok bezárása és az osztrák modellhez közelebb álló irányvonal követése érdekében. Merkel támogatást ígért Kurznak a júliusban kezdődő féléves osztrák elnökség során. Az Európai Unió előtt álló külpolitikai kihívásokkal kapcsolatban hangsúlyozta annak szükségességét, hogy Európa erős maradjon és egységesen lépjen fel. Sebastian Kurz a sajtóértekezleten kijelentette, hogy nem kíván beavatkozni a belnémet vitába. Az osztrák kancellár hangsúlyozta ugyanakkor, „egyetértünk abban, hogy erősíteni kell a külső határok védelmét“. Szerinte nem tisztességes, azokra az országokra hárítani a felelősséget, amelyek a legtöbb menekültet fogadják be. Kurz védelmébe vette országa bevándorlási gyakorlatát, amelynek az a célja, hogy “feltartóztassa” a migrációs áramlatokat. Merkel ezzel szemben “a humanitárius segítségnyújtás” kötelességét hangsúlyozta. A véleménykülönbségek ellenére egyetértettek abban, hogy közösségi szintű megállapodásra kell jutni a menedéknyújtásról és a bevándorlásról a június végi uniós csúcsértekezleten.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS