Negyedik védőjén is túl van a Teréz körúti robbantással vádolt P. László Gergely, aki az utóbbi hetekben már senkivel nem áll szóba, és a tárgyalásain sem vesz részt. A Fővárosi Törvényszéken folytatott büntetőper hétfői tárgyalásán az igazságügyi szakértők elmondták, nincs arra adat, hogy a fiatalember gyógyszerek, vagy drog hatására tett tavaly váratlanul beismerő vallomást, amelyet később visszavont. Aggodalomra ad okot ugyanakkor az ügyben, hogy Zacher Gábor toxikológust – kirendelt igazságügyi szakértőként, a Fővárosi Törvényszék megbízásából, előzetes időpont egyeztetés után sem – engedték be a Venyige utcai fegyintézetbe, hogy ott személyesen megvizsgálhassa P. László Gergelyt.
Nem igazolható, hogy gyógyszerek, esetleg valamilyen tudatmódosító szer, például drog hatása alatt állt a Teréz körúti robbantó, amikor az elfogása utáni hosszas hallgatása után részletes beismerő vallomást tett – hangzott el a két rendőr életveszélyes, illetve súlyos, valamint egy járókelő könnyebb sérülését okozó bűncselekmény hétfői tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken. A bíróság meghallgatta az ügyben kirendelt két igazságügyi szakértő, Zacher Gábor, és Róna Kálmán beszámolóit, amelyekre a fenti kijelentésüket alapozták. Korábban a védelem indítványozta, vizsgálják meg, hogy a vádlott, P. László Gergely fogyaszthatott-e olyan szert előzetes letartóztatása alatt, ami befolyásolhatta döntéseit. Ennek a védelem szerint azért van jelentősége, mert ha nem szabad akaratából, hanem módosult tudatállapotban hozta meg a részletes beismerő vallomásáról szóló döntést, akkor annak tartalma is aggályos lehet.
A szakértők főképp azokból a hivatalos listákból tájékozódtak, amelyek a vádlott orvosi vizsgálatainak részleteit, illetve a gyógyszerezésének leírásait tartalmazták. A szakemberek ezekből arra a következtetésre jutottak, hogy P. László semmi olyan szert nem kapott, ami érdemben befolyásolhatta volna döntéseit. Zacher Gábor felhívta a figyelmet, hogy az akciófilmekben a titkosszolgálatok által használt úgynevezett igazságszérum a valóságban nem létezik. Ha lenne is ilyen – tette hozzá az ismert toxikológus – azzal csak annyit lehetne elérni, hogy az azzal kezelt ember akarata ellenére bevall valamit, amit nem akar, vagy nem is ő követett el. P. László Gergely azonban vallomásában nemcsak elismerte a robbantást, hanem a merényletről, illetve annak előkészületeiről is olyan részleteket tárt fel a nyomozóknak, amelyeket kizárólag a valódi tettes ismerhetett.
Nem engedték be a kirendelt szakértőt a Venyige utcai fegyintézetbe
P. László védőjének kérdéseire tisztázódott, hogy az igazságügyi szakértők kizárólag papírokból tájékozódtak, és az is kiderült, hogy a dokumentumok között volt olyan, amely egy másik, az ügy szempontjából irreleváns ember adatait, vér és vizeletmintáinak analízisét tartalmazták. Mint kiderült, ezeket a szakemberek nem vették figyelembe, ugyanakkor az sem segít tisztázni a képet, hogy Zacher Gábort – kirendelt igazságügyi szakértőként, a Fővárosi Törvényszék megbízásából, előzetes időpont egyeztetés után sem – engedték be a Venyige utcai fegyintézetbe, hogy ott személyesen megvizsgálhassa P. László Gergelyt. A védelem továbbra is fenntartotta indítványát, hogy a vádlottól vegyenek újra vér, vizelet és hajmintát, hogy azokból tisztázni lehessen: fogyaszt-e a dokumentációkban nem szereplő gyógyszert, esetleg drogot. A fentiek miatt Zacher Gábor felajánlotta, hogy a mintákat munkahelyén, a Honvédkórház sürgősségi osztályán vegyék le megfelelő, pártatlen szakemberek jelenlétében, illetve azok segítségével, mert ezzel elejét lehetne venni a Venyige utcai fegyintézetet érintő találgatásoknak.
Felmentését kérte a robbantó negyedik védője
Mint arról a PestiSrácok.hu is beszámolt, a vádlottat immár három, igazságügyi elmeszakértőkből álló csoport vizsgálta meg, és kisebb különbségekkel ugyan, de mindannyian arra a következtetésre jutottak, hogy P. László Gergelynek ugyan komoly viselkedészavarai vannak, de beszámítóképességének birtokában van, és ez igaz volt a merénylet idejére, 2016 szeptemberére is. A terhelt sorra keltette a botrányokat a különféle allűrjeivel perének kezdetén, majd a büntetőtanács vezetője, Kalina József engedélyezte a számára, hogy távolmaradjon a tárgyalásokról. P. László Gergely védője nemrég jelezte, hogy védence már vele sem áll szóba, amikor beszélőre megy hozzá, ami jelentősen megnehezíti a munkáját. Sajtóhírek szerint a vádlott szinte az egész napját zárkája mellékhelyiségében tölti, ahol nem látják a biztonsági kamerák, és csak aludni jön ki onnan.
A hétfői tárgyaláson védője, Cseterics Krisztián kérte a felmentését az ügyben, amit a bíróság elfogadott. P. László Gergely apja lapunknak elmondta, hogy már tárgyaltak a fia védelmét a későbbiekben ellátó ügyvéddel, akinek a nevét egyelőre nem akarta elárulni. Az apa kitart amellett, hogy fiának semmi köze a Teréz körúton elkövetett robbantáshoz, amelynek véleménye szerint bizonyosan politikai háttere van. A büntetőper a következő hétfőn folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS