Orbán Viktor nem elég bátor ahhoz, hogy nyílt, őszinte, szabad vitában védje meg a politikáját – jelentette ki Dobrev Klára online sajtótájékoztatóján arra reagálva, hogy a kormány feltételeket szab, és rendkívüli országgyűlési ülést hívott össze az EU-s gazdasági mentőcsomag gigahitelével kapcsolatban. Először fordul elő, hogy az Európai Unió vesz fel kölcsönt, ráadásul hihetetlen méretű kölcsönt, a tagállamokra róva a törlesztés kockázatát. A kormány azt akarja, hogy kizárólag gazdaságélénkítésre lehessen használni a hitelt, arányosan osszák el az országok között, továbbá ne keverjenek bele politikai és ideológiai szempontokat. Hiába kérte azonban az ellenzéki pártokat, hogy ne csináljanak pártpolitikát a történelmi léptékű ügyből, a DK a nyugati, gazdag tagállamok érdekeihez igazodva megtámadta a kormány feltételeit.
Magyarország igazságos mentőcsomagot akar, ahol a hitelre felvett, rengeteg pénzt arányosan, továbbá politika- és ideológiamentesen osztják el a gazdagabb és a szegényebb tagállamok között, valamint a forrásokat kizárólag gazdaságélénkítésre, a gazdaság újraindítására és munkahelyteremtésre fordíthatják az egyes tagállamok. Ezt közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, és erre kér tárgyalási mandátumot határozati javaslatban a kormány az országgyűléstől. Mindezt úgy értelmezte Dobrev Klára, hogy Orbán Viktor „nem érvel, hanem elhallgattat”.
Európát azonban nem tudja elhallgattatni, ezért itt (…) zsarolni próbál
– fogalmazott a DK vezető arca. Szerinte a határozati javaslat azt jelenti, hogy Orbán Viktor csak akkor egyezik bele az Európai Unió válságkezelési csomagjába, ha őt „tovább hagyják garázdálkodni” az uniós pénzekkel. Azt külön kifogásolta Gyurcsány Ferenc felesége, hogy a kormány a jogállamisági cirkuszolás és a hetes cikkely szerinti eljárások leállításához is kötötte a beleegyezését a közös uniós hitelfelvételbe. Dobrev azzal riogat, hogy a kormány nem akarja uniós támogatáshoz juttatni a kisvállalkozókat, a munkanélkülieket, az egészségügyet, továbbá a koronavírus elleni gyógyszerek fejlesztésén dolgozókat, amíg nem ad neki szabad kezet az EU.
Nincs szükségünk erre a kölcsönre, szolidaritásból fogadjuk el
Valójában azonban Magyarország – az EU legtöbb tagállamával ellentétben – nincs rászorulva erre a gazdaságmentő és élénkítő kölcsönre. Az elmúlt időszakban megteremtett stabilitás és költségvetési fegyelem, továbbá a járvány elleni gyors intézkedések azt eredményezték, hogy a magyar gazdaság jobban vészelte át a válságot a legtöbb országnál, és nálunk nem azon tanakodnak, hogy 5 vagy 10 százalékos lesz-e a gazdasági zsugorodás a járvány miatt, hanem csupán azon, hogy a nulla melyik oldalára billen majd az év végi mérleg.
Látjuk ennek a gigahitelnek a kockázatait, azonban sok ország rá van kényszerülve, és a nagy országok már eldöntötték. A magyar gazdaság enélkül is talpra tud állni és jók a kilátásai, de a többi tagállam iránti szolidaritásból vagyunk hajlandóak belemenni ebbe a kölcsönbe
– nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója. Elmondta, hogy a felfoghatatlan, 750 milliárd eurós gigakölcsön (a teljes magyar nemzeti össztermék több, mint hatszorosa – a szerk.) harmincéves lejáratú, euró alapú kötvényt jelent, amelyet 2028-ban kell elkezdeni törleszteni.
A gyerekeinket adósítjuk el vele, nekik kell majd visszafizetni.
Gazdaságmentésre, nem költségvetési lyukak befoltozgatására
A tulajdonképpen ránk tukmált kölcsönről azt mondta Hollik, hogy ha már így alakul, Magyarországnak számtalan terve van, miként lehet hatékonyan, a jövőbe mutató gazdaságélénkítésre elkölteni ezt a pénzt, például vízgazdálkodás és alternatív energiaforrások terén. Legalább ilyen fontos azonban Hollik elmondása szerint, hogy ha a rendkívüli kockázatot nem is tudja eltüntetni Magyarország, legalább mérsékelje, amennyire lehet. Ezt szolgálja a három feltételünk, amelyek a nemzeti érdekeinket tükrözik. Hangsúlyozta, hogy a gazdaságélénkítés mindig hitellel történt az Európai Unióban, ami adósságspirálba és költségvetési bajokba kergette a gazdag, nyugati tagállamok jelentős részét.
Ezért valóban gazdaságújraindítási célokra kell felhasználni a pénzt, nem a költségvetési lyukak foltozgatására és jóléti kiadásokra
– jelentette ki Hollik. Emellett a magyar kormány feltétele, hogy minden ország arányosan részesüljön a forrásokból, továbbá a gazdasági válság közepette tegye félre az Európai Unió az ideológiai és jogállami vitákat.
„Minél rosszabb Magyarországnak, annál rosszabb a kormánynak, ezért annál jobb a baloldalnak”
Dobrev Klára vádaskodására azzal reagált a kormánypárti szóvivő, hogy érdekes, amikor egy zsidó családtól elkobzott villában lakó, az ország egyik legnagyobb privatizőrével házasságban élő politikus tesz erkölcsi útmutatást lopás ügyében.
Kértük a baloldali pártokat, hogy egy ilyen fontos döntésből ne csináljanak pártpolitikai vitát. Úgy tűnik, nem hallgatták meg ezt a kérésünket. A DK-nál azt gondolják, hogy minél rosszabb az országnak, annál rosszabb a Fidesz-KDNP-nek, és így annál jobb a baloldalnak
– mondta. Közölte továbbá, hogy ha Dobrev Klára szerint most rosszul használjuk fel az EU-s forrásokat, akkor nézzen rá az uniós átlagot kétszeresen meghaladó gazdasági növekedésre, és nézzen rá a Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt az uniós átlagtól jócskán elmaradó, minimális növekedési arányra.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS