„Az amerikai térvesztéssel párhuzamosan egy európai térvesztés is zajlik” – fogalmazott a svájci konzervatív hetilap, a Weltwoche jubileumi ünnepségén tartott beszélgetésen Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök kiemelte: „az Európai Uniót az Európai Tanácsnak kellene vezetnie, amelyben a tagállamok kormány- és államfői ülnek. Ehelyett az látható, hogy egyre több döntést a brüsszeli intézmények hoznak meg, holott a bürokraták pont azért vannak ott, hogy a politikusok döntéseit végrehajtsák.”
Európa többi országában progresszív liberális hegemónia van, a konzervatív beszéd és program azonnali megbélyegzést von maga után
– fogalmazott elöljáróban Orbán Viktor miniszterelnök a kilencven éves svájci konzervatív hetilap, a Weltwoche jubileumi ünnepségén tartott beszélgetésen. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy véleménye szerint Európa elvesztette önrendelkezési képességét, mivel sem a saját céljait, sem az azok eléréséhez szükséges eszközöket nem tudja megfogalmazni. Kiemelte, hogy fájdalmas látni ezt a folyamatot, hiszen a második világháború előtt Európa még dönthetett a saját sorsáról, de a háború alatt a kontinens népei egymásnak estek, eközben a külső hatalmak megerősödtek.
Túl közel az Egyesült Államokhoz
Orbán Viktor elmondta: ennek is köszönhető, hogy a háborút követően Nyugat-Európa már csak szellemi értelemben tudott önálló tényező maradni, és a ’90-es évekre már ezt a képességét is elvesztette, amikor a progresszív liberális erők átvették az irányítást Európában és Amerikában.
A nagy kérdés az, hogy lehetséges-e ilyen körülmények között Európa saját, független minőségét helyreállítani, és mégis megőrizni függetlenségét a nagy nyugati szövetségen belül, amit ma udvariasan stratégiai szuverenitásnak neveznek
– fogalmazott a miniszterelnök, kiemelve: ez annak fényében is különösen fontos, hogy Európa időközben egyre inkább az Egyesült Államokhoz láncolja magát. Ennek köszönhetően az amerikai térvesztéssel párhuzamosan egy európai térvesztés is zajlik.
Nem Brüsszelnek, hanem az Európai Tanácsnak kellene vezetnie az EU-t
A magyar miniszterelnök úgy vélte, külön problémát jelent, hogy Európában kevés a politikus, és sokkal több a bürokrata. Mint kiemelte,
az Európai Uniót az Európai Tanácsnak kellene vezetnie, amelyben a tagállamok kormány- és államfői ülnek. Ehelyett az látható, hogy egyre több döntést a brüsszeli intézmények hoznak meg, holott a bürokraták pont azért vannak ott, hogy a politikusok döntéseit végrehajtsák.
Megjegyezte ugyanakkor: mivel nálunk nincs liberális hegemónia, „Magyarországnak van ideje gondolkodni Európa jövőjéről”, és meg tudta fogalmazni a „magyar európai modellt” a brüsszeli modellel szemben.
A túlélés receptjei
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a sport rengeteget segített a jelleme fejlesztésében. Mint kifejtette, a foci a legjobb iskola egy politikusnak, mert meg kell küzdenie a saját tiszteletéért, képesnek kell lennie a csapatmunkára, meg kell értenie az alázatosságot és sosem szabad feladnia.
E háttér nélkül nem lehet túlélni a nyomás alatt
– magyarázta. Ugyanakkor hangsúlyozta: a család ugyanilyen fontos eleme a túlélésnek.
Ha van családunk, az rendben van. Mindig azt mondom: van a feleségem és a gyerekeim, akik szeretni fognak
– mondta.
A miniszerelnök elmondta: amíg a britek uniós tagok voltak, Magyarország az Egyesült Királysággal közösen képes volt megfékezni az EU-ban a centralizálási kísérleteket, a britek távozásával azonban felborult ez az egyensúly. Megjegyezte: Svájc kétszer is gondolja meg, akar-e egy mostani EU-hoz csatlakozni.
Ne erőltessék ránk a migrációt
A migrációról szólva Orbán Viktor kifejtette: a németek azt szerették volna, hogy mindenki vállaljon felelősséget a migránsokért, mert ez egy közös európai ügy, a magyar álláspont ugyanakkor az, hogy tagállami belügy, hogy egy ország kikkel akar együtt élni; a befogadást nem szabad a tagállamokra ráerőltetni. Kiemelte: a magyarok a déli határon épült kerítéssel erős és biztos határvédelmet létesítettek, ami nem mellesleg Németországot is védi. Hangsúlyozta: a magyar álláspont szerint nem a problémát kell Európába hozni, hanem a forrásának helyén kell a migrációt megelőzni.
Mi nem akarjuk megmondani, ki hogyan kezelje a migrációs helyzetet. Mi csak azt szeretnénk, hogy semmit ne erőltessenek ránk. Lehet, hogy nincs igazunk abban, hogy ez a jó megoldás, de jogunk van hozzá, hogy ne legyen igazunk, nem?
– jegyezte meg Orbán Viktor.
Rendkívül képmutatóak a nyugati vezetők
Roger Köppel moderátor kérdésére, hogy miért fogott kezet a magyar miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnökkel is, Orbán Viktor úgy reagált: a nyugati vezetők ebben a tekintetben „rendkívül képmutatóak”. Mint kifejtette, az amerikaiak kétszer annyi nukleáris üzemanyagot vásároltak az oroszoktól, mint tavaly, de az LNG-bizniszben is ugyanúgy üzletelnek az oroszokkal. A kormányfő azt sem támogatja, hogy a kínai vállalatokat leválasszák a nyugati világtól. A magyar miniszterelnök az orosz–ukrán háború kapcsán elmondta: az agresszió az agresszió, és ellentétes a nemzetközi joggal.
A kérdés azonban nem ez, hanem az, hogy hogyan válaszolunk erre. Mi volt a stratégiánk? Az ukránok harcolnak és győznek a fronton, az oroszok pedig veszítenek a harctéren. Mi a valóság? Az, hogy az ukránok harcolnak és meghalnak. Hol állunk most? Oroszország nem veszít, és semmi sem változik a politikában. Tehát szembe kell nézni a valósággal, kell egy B-terv
– fogalmazott.
Látjuk, hogy szenvednek az ukránok, a szívünk velük van. Minden nap jönnek Magyarországra, és 150 ezer magyar él Kárpátalján. Őket is besorozzák, még az egészen fiatal srácokat is
– fogalmazott, hozzátéve: az egyetlen megoldás a tűzszünet és a béketárgyalások.
Orbán Viktor arról is szólt: azért támogatja Donald Trumpot teljes mellszélességgel, mert a volt amerikai elnök külpolitikai stratégiája, hogy Amerika az első, vagyis Magyarország is mondhatja azt, hogy Magyarország az első, és Svájc is mondhatja azt, hogy Svájc. Ez ugyanakkor minden fél számára jó alap a tárgyalásokra.
Forrás: magyarnemzet.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS