Végy egy jóléti államot, egy rakat, már szalonképtelennek mondott, habzószájú kommunistát, és egy szemmel is jól látható bevándorló tömeget. Hollandiában valami nagyon hasonló alapokon jöhetett létre és működhet figyelemre méltó eredményekkel a DENK nevű párt. Az első generációs török bevándorlók által alapított párt elsődleges bázisa a baloldali pártokból botrányos antiszemita megnyilvánulásaik miatt kizárt politikusokból és véleményformálókból áll. A célközönségnek pedig azok a szavazók számítanak, akik már szakítanának a rideg, avitt hagyományokat őrizgető jobboldali politikával, helyette pedig fogékonyak a baloldali (iszlám) progresszióra – számol be a Migrációkutató Intézet tanulmánya.
A DENK-et (melynek jelentése hollandul kb. „gondolat”, törökül pedig „egyenlőség”), 2015 februárjában alapította két, első generációs bevándorló holland politikus, az isztambuli születésű Tunahan Kuzu és a büyükkışlai születésű Selçuk Öztürk. Manfred Gerstenfeld holland-izraeli történész egyszerűen „muszlim pártként” utalt a DENK-re cikkében, Aziz El Kaddouri holland piackutató pedig úgy fogalmazott, hogy a DENK „a dühös színesbőrűek pártja”
– mutat rá a tanulmány. A párt működése pedig jelentősen eltér az eddig tapasztaltaktól, ugyanis immár komoly eredményekkel is rendelkezik egy ilyen jellegű politikai formáció.
A 2019-es hollandiai parlamenti választáson 3 széket (2,1%), a 2018-as önkormányzati választások 24 széket (1%) és a 2019-es tartományi választásokon 4 széket (1%) szerzett. […] A párt szavazói elsősorban fiatal muszlimok soraiból kerülnek ki, és a DENK-et egy 2017. márciusi felmérés szerint a török-hollandok 45%-a, a marokkói-hollandok 38%-a, a suriname-i származású hollandok 5%-a, a Holland Antillákról származó hollandok 4%-a támogatta
– állapítja meg a szerző. A számokon túl azonban a való életben is nyilvánvalóvá vált, hogy a párt teljes mellszélességgel kiáll az antiszemitizmus és az Izrael-ellenesség mellett.
A DENK 2016 szeptemberében került először a hírekbe Izraellel szembeni ellenérzései okán: ekkor Tuzu pártelnök a kamerák előtt utasította vissza a holland alsóházba látogató Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kézfogását
– emlékeztet a publikáció. A DENK mindemellett „zsidó lobbiról” értekezik, és interpellál a holland alsóházban és a közvéleményben. A párt politikájával nyiltan uszít a holland zsidók és szervezeteik ellen. Ezzel szemben a nemzetközi közvélemény azonban szinte egyáltalán nem lép fel, sőt, az úton-útfélen neonáci hordákat vizionáló közéleti megmondóemberek is cinikus hallgatással támogatják a szocialista romokon magukat felépítő bevándorláspárti iszlám fundamentalista, militáns politikusokat.
Magyarország szempontjából további érdekességet jelent, hogy éppen annak a Judith Sargentini képviselőnek, a Magyarországon neonáci félkatonai szervezetek masírozásait vélelmező jelentését fogadta el az Európai Parlament többsége, akinek hazájában, Hollandiában ilyen penetráns közéleti viszonyok vannak napjainkban.
Forrás: Migrációkutató Intézet; Vezető kép: MTI/EPA/Oresztisz Panajotu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS