Pesti Srácok

Száz éve vonult be Horthy Budapestre – Az ellenzék az emlékét is eltörölné ennek

null

Alaposan előkészítette a mai napot Fekete-Győr András, mikor pár hete Dan Barna mellett kampányolt Kelemen Hunorral szemben, ma pedig ellenzéki szövetségesei siratják a Budapestet megszálló román csapatok 100 évvel ezelőtti kiűzését. Ma van ugyanis a századik évfordulója annak, hogy Horthy belovagolt a fővárosba és felszabadította azt a megszálló román csapatok uralma alól. Erre emlékszik ma az ország, háztáji ellenzékünk pedig éppen ezt felejtené el.

Ma száz éve vonult be Horthy Miklós Budapestre, felszabadítva ezzel a fővárost a megszálló román csapatok uralma alól. A kelenföldi pályaudvarra november 16-án reggel érkezett meg Horthy.

– írta a későbbi kormányzó életrajzírója, Edgar von Schmidt-Pauli. Az almásderesén ülő Horthyt a Prónay-különítmény tisztjei kísérték, mögötte a vezérkari főnök, Soós Károly vezérőrnagy és a Fővezérség lovagolt, utánuk a szegedi 1. gyalogezred masírozott Diedendorfer Miksa alezredes parancsnoksága alatt. A Szent Gellért téren levett föveggel a díszmagyarba öltözött Bódy Tivadar polgármester köszöntötte Horthyt, aki lóhátról válaszolva tetemre hívta a „bűnös” Budapestet. Ezután a hadsereg és a civil tömeg a Ferenc József hídon át vonult tovább Pestre. A Kálvin téren cigányzenészek a Himnuszt játszották, a Bazilikánál pedig a királypártiak üdvözölték Horthyt. Az Országházhoz érkezőket a lépcsőkön álló Friedrich-kormány, az antant képviselői, továbbá gróf Apponyi Albert és gróf Teleki Pál várta. A miniszterelnök köszöntötte Horthyt, aki így válaszolt:

PestiSracok facebook image

Az ellenzék felejtené a románok kivonulását

A (román) nemzeti érdekeket mindig a szívén viselő ellenzék persze nem késlekedett aktuálpolitikai kérdést csinálni egy száz évvel ezelőtti esemény évfordulójából. Az MSZP-DK-Párbeszéd közös álláspontja szerint a Mi Hazánk Mozgalom nem emlékezhet meg az eseményről egy felvonulással:

Persze, minderre csak a véleménynyilvánítás és a szólásszabadság jegyében figyelmeztetnek.

Az eset kapcsán megszólalt a szocialisták első számú kommunikációs nagyágyúja, Kunhalmi Ágnes is, aki elmondta: ha kormányra kerülnek, ha 2022-ben a köztársaságpártiak bizalmat kapnak Magyarországon, akkor a vörösterror áldozatainak emlékműve mellé azonnali hatállyal felállítják a fehérterror áldozatainak emlékművét is. Gréczy Zsolt, a DK országgyűlési képviselője Horthy Miklós bűnösségéről beszélt, kifejtve: a kormányzó rendszere meggyilkolt nagy művészeket, elüldözött tudósokat, megalkotta a világ első zsidótörvényét, kétszázezer magyart küldött a halálba a Don-kanyarban.

Természetesen ez a szellemi elődnek tekintett Rákosi- és a Kádár-korszakban nem volt jellemző.

Forrás: Magyar Hírlap/MTI