A Századvég Alapítvány szerint Márki-Zay Péternek, az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjének nyilatkozatai a Gyurcsány-korszakot idézik. Az intézet közleményében azonban kijelentették: a magyar választók 2010 óta három egymást követő országgyűlési választáson mondtak nemet a bukott szocialista politika visszatérésére.
Az alapítvány honlapjára csütörtökön felkerült elemzésben azt írják: Márki-Zay Péter rezsicsökkentéssel és üzemanyagárakkal kapcsolatos nyilatkozataira tekintettel a Századvég feltérképezte, hogy milyen hasonlóságok vannak a baloldal kormányfőjelöltjének válságkezelési javaslatai, és a 2010 előtti szocialista politika alakítóinak látásmódja, illetve a társadalmi-gazdasági kihívásokra adott válaszai között.
Márki-Zay Péter egy nyilatkozatában azt sugallta, hogy a növekvő üzemanyagárakra – a 480 forintos felső határ hatósági rögzítése helyett – jobb megoldás lenne, ha az emberek kisebb vagy hibrid gépjárművet vásárolnának, illetve nem egyesével, hanem többen mennének együtt munkába. Ezenfelül – írták – a hódmezővásárhelyi polgármester a rezsicsökkentés alternatívájaként felvetette, hogy “kevesebb vizet kell használni, kevesebb áramot kell használni, kevesebb gázt kell használni”, valamint ostobaságnak nevezte, hogy a világpiaci árakat “meg lehet állítani a határon”.
A Századvég megállapítása szerint Márki-Zay Péter ezen felvetései nem meglepőek abból a szempontból, hogy a hazai balliberális erők válasza a jelentkező válsághelyzetekre hagyományosan az emberek és vállalkozások terheinek növelése volt. Az elemzés arra hivatkozik, hogy 2002 és 2010 között a baloldali kormányok több mint 40 alkalommal emeltek adót, valamint Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként megszüntette a családi adókedvezményt az egy- és kétgyermekes családok esetében, a háromgyerekesekét pedig csökkentette. A felsorolásban szerepelnek a pedagógus-elbocsájtások, az iskola- és kórházbezárások, a felsőoktatási tandíj, a kórházi napidíj és a vizitdíj bevezetése – amelyeket a 2008-as népszavazás törölt el – valamint a közszféra béreinek befagyasztása, a 13. havi bér és a 13. havi nyugdíj eltörlése is.
A Századvég idézi a 2010 előtti baloldali politikusok kommunikációját is, a többi között Gyurcsány Ferenc 2006-os nyilatkozatát, amelyben az akkori miniszterelnök a munkaadókat bírálva azt mondta: “el lehet menni Magyarországról!” Az elemzés arra a megállapításra jut: Márki-Zay Péter “bukott szocialista mintát követ”, mind a javaslatai, mind a politikai stílusa tekintetében “maradéktalanul azonosult a baloldal évtizedek óta követett irányvonalával”. A Századvég ugyanakkor fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a magyar választók 2010 óta három egymást követő országgyűlési választáson mondtak nemet a bukott szocialista politika visszatérésére.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS