
Újabb források bevonására van szükség az ukrajnai háború és az arra válaszul elrendelt szankciók okozta energiaválság megoldása érdekében Európában, és ebben a türkmenisztáni földgáznak is szerepe lehet – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön, Asgabatban. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető Türkmenisztánt, a közös történelmi örökséget méltatta, és nagyrabecsülését fejezte ki a közép-ázsiai ország szuverenista megközelítésével kapcsolatban.
Mi, magyarok is rendkívül szuverenisták vagyunk, és jelentős erőfeszítéseket teszünk szuverenitásunk védelme érdekében, így két szuverén nemzet vezetői találkoznak itt, ezért biztos vagyok a jó kölcsönös megértésben
– fogalmazott. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország a jelenlegi európai energetikai válság egyik lehetséges megoldásaként tekint Türkmenisztánra. Aláhúzta: az ukrajnai háború és az európai uniós szankciók krízist eredményeztek, amelynek megoldása elsősorban újabb energiaforrások bevonásával képzelhető el. Ennek kapcsán leszögezte, hogy Türkmenisztánban jelentős földgázmezők vannak, viszont hiányoznak a megfelelő szállítási útvonalak Európa felé.
Magyarország rendkívüli módon érdekelt az infrastruktúra kiépítésében, hogy a türkmén földgázt is be lehessen vonni az európai és esetleg a magyar energiamixbe
– tudatta. A miniszter arról is beszámolt, hogy az emberek közötti kapcsolatok kiválóak, amit az is jól mutat, hogy évente húsz türkmén hallgató tanulhat ösztöndíjjal hazánk egyetemein. Továbbá bejelentette, hogy pénteken több fontos kétoldalú megállapodást is aláírnak, egyebek mellett a beruházások védelméről, illetve a felsőoktatási és a diplomáciai képzési együttműködésről. Végül pedig úgy vélekedett, hogy a mostani látogatás alkalmat ad a gazdasági kapcsolatok fejlesztésére is, így bővíteni szeretnék a magyar gyógyszeripari termékek és vízgazdálkodási technológiák exportját is.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Orientál
2023-06-09 at 12:51
Bakiria Mert hogyha több ország összefog a beruházási tőke összeadásában.
Alcapi
2023-06-09 at 09:07
“…hogy a türkmén földgázt is be lehessen vonni az európai és esetleg a magyar energiamixbe”
Miért akarjuk mi megoldani Európa energiaellátását? Évtizedekig meg volt oldva az olcsó orosz energiahordozókkal, de az nem kellett, most meg mi igyekszünk minél olcsóbbat szerezni Európának? Mi oldjuk csak meg a saját ellátásunkat, Európa meg oldja meg a sajátját a jó kis “olcsó” amerikai LNG-vel, meg a méregzöld lignit üzemeltetésű hőerőműveikkel, és a zöldebbnél is zöldebb megújuló energiájukkal. Hagyjuk már abba ezt a “mi mindenkinek megoldjuk a problémáját” és a “mi mindenkinek segítünk, ha belepusztulunk is” mentalitást, mert egyszer csak tényleg bele fogunk pusztulni!
Baktria
2023-06-09 at 04:20
“Testvéreinknek tartjuk a magyarokat, kultúránk ősi rétege ugyanaz, nyelvünkben is vannak hasonló vonások. De nemcsak a történelmi szálak fűznek össze velük, hanem a jelenünk és a jövőnk is.”
Nabucco
2023-06-09 at 00:51
Elméletileg lehetséges infrastruktúrát építeni. Akármekkorát akármennyi pénzből. Gyakorlatilag meg egy csomó mindent nem érdemes megcsinálni, mert többe kerül, mint amennyit ér. Az ellátásbiztonságot az szolgálná a legjobban, ha a politika nem szólhatna bele a vásárlásba, hanem csak a pénzen múlna, hogy honnan mit vásárlunk.
Orientál
2023-06-08 at 19:51
Sorosék Bidenék ukrajnai háborújuk azt is szolgálja hogy teljesen leszakítsák a teljes eu-t a csatlakozásra váratott országokkal együtt és a méregdrága energiahordózók annyira eladósítsák Európa országait hogí tőlük Soroséktól kelljen felvenni – szar USA dollárjukat – örök időre eladósító hiteleiket , amiknek kamataikat örök időkre fizetnünk kellene nekik.