
Az Európai Unió a tagállamok határvédelmét mobil és telepített eszközök, köztük megfigyelésre alkalmas készülékek, és egyéb technikai felszerelések beszerzésének finanszírozásával támogatja – jelentette ki Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja Brüsszelben, hétfőn.
Maroš Šefčovič, az EU-tagországok általános uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón közölte, hogy az EU migrációkezelésre szánt finanszírozása kiterjed újabb ellenőrzőpontok létesítésére, azok informatikai rendszerének kiépítésére, berendezésére, a szükséges személyzet ellátására, és minden egyéb beszerzésre, ami a határigazgatáshoz szükséges.
Jessika Roswall, az Európai Unió Tanácsának féléves elnökségét betöltő Svédország uniós ügyekért felelős minisztere a hét második felében tervezett, migrációval is foglalkozó EU-csúcsot előkészítő értekezlet után közölte: a miniszterek a meglévő határellenőrzés erősítését szorgalmazták mind a szárazföldi határokon, mind a tengereken.
Ismerje el az unió, hogy a kerítés működik
Miltiádisz Varviciótisz uniós ügyekért felelős görög miniszter újságíróknak nyilatkozva arra szólított fel, hogy az EU uniós költségvetésből finanszírozza a határkerítések építését. Hangsúlyozta: a fizikai akadályok csökkentik a migránsok illegális határátkelési kísérleteinek számát. Varviciótisz szerint az Európai Uniónak “őszintének és nyitottnak” kell lennie a kérdésben, és el kell ismernie, hogy “a kerítések működnek”.
Az Európai Bizottságnak nem szabad elítélnie azok építését
– mondta.
Laurence Boone francia EU-ügyi államtitkár a tanácskozást követően hangsúlyozta: az uniós pénz azért van itt, hogy segítsék a külső határok védelmét, azonban – emelte ki – nincs uniós pénz “habarcsra és téglákra falak építése céljából”.
Az EU szerint nem jó a kerítés
Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa a múlt héten, brüsszeli újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy falak építése az Európai Unió körül nem jó megoldás a migráció megállítására, ezért az EU továbbra sem biztosít forrásokat szögesdrótkerítések építéséhez. Johansson ugyanakkor nem zárta ki, hogy a külső határok ellenőrzéséhez szükséges infrastruktúrát uniós költségvetésből finanszírozzák. Elismerte, hogy a tagállamoknak meg kell védeniük a határaikat, és közölte, hogy már különítettek el forrásokat, egyebek mellett megfigyelési tevékenységet segítő eszközök beszerzésére. A belügyi biztos jelezte: a brüsszeli testület kész arra, hogy további forrásokat biztosítson egyebek mellett a határokon alkalmazott felszerelések beszerzésére, vagy a mobil, illetve állandó infrastruktúra létrehozására.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki
khm
2023-02-07 at 07:00
Fizessék ki a kerítés és az őrzés árát,s ne aprópénzzel akarják kiszúrni a szemünket a mobil és telepített eszközök támogatásával!
Édi
2023-02-06 at 23:03
Na mire fogják használni azokat a mobil és betelepített eszközöket?
Na mire? De tényleg?
Őrnagy
2023-02-06 at 19:21
Csúnya dolog kerítéssel akadályozni a 8 határon át az ellenség elől fejvesztve menekülőket, miközben az ellenség még a nyomukban van, és bármikor megölheti őket!
Több ezer Km-en át menekültek sikeresen, és most fennakadnak a zöld határon egy kerítésen. Ez emberellenes!
Orientál
2023-02-06 at 18:55
Svéd elnökségnek köszönhető hogy a rengeteg állami költségek ellenére azért valami csurran cseppen.
Schenkhyalfonz
2023-02-06 at 18:54
Önvezérlő fegyverrendszereket jelent ez a mobil és állandó infrastruktúra? Az hatékony lehetne.
mutant pig
2023-02-06 at 17:49
Lengyelország egy 210 km-es elektromos kerítést akar felhúzni a lengyel-orosz határra kb 31,3 milliárd Forintnak megfelelő összegből.
Kíváncsi leszek a háború-párti ballib oldal mennyire fog vonyítani miután a magyar határon a kb 270km-es kerítés 8,5 milliárdból lett felhúzva.