A nyolc halálos áldozatot követelő, tizenhét éve elkövetett móri bankrablás volt a legutóbbi, keddi Polbeat fő témája, amelynek apropója az volt, hogy a napokban jelent meg Szebenyi István „Corpus delicti, avagy én voltam a móri ügy kulcsa?” – című könyve. A szerző az a fémkeresőzéssel foglalkozó amatőr hadtörténész, aki több, mint négy évvel a vérengzés után megtalálta az egyik Tatabánya melletti erdőben azokat a fegyveralkatrészeket és egyéb eszközöket, amelyek elvezettek a gyilkosságok valódi elkövetőihez. Szebenyi István immár több, mint egy évtizede küzd igazáért, mert úgy gondolja, neki is jár az ügyben kiírt, huszonötmillió forintos nyomravezetői díj egy része, mivel álláspontja szerint a segítsége nélkül a hatóságok nem tudták volna kideríteni az igazságot. A keddi Polbeatben a könyv szerzője mellett a PestiSrácok.hu vendége volt Kovács Lajos rendőr ezredes, az úgynevezett döglött ügyek osztályának egykori vezetője, a Móron történtek miatt indított vizsgálat főnyomozója, és Jánó Christopher ügyvéd, a hivatalos álláspont szerint Móron legalább hét, két másik bűncselekményben pedig további két embert meggyilkoló Nagy László volt védője. Az est házigazdája Csibra Tibor, portálunk munkatársa volt.
A keddi Polbeatben Kovács Lajos ezredes egyebek mellett felidézte, hogy a Magyarországon példátlan móri bankrablás után milyen nyomás alatt dolgoztak a rendőrök a bűncselekmény felderítésén. A nyomozó volt az, aki elsőként ismerte fel, hogy a később tévesen elítélt Kaiser Edének és Hajdú Lászlónak nem lehet köze a gyilkosságokhoz. Az ezredes ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a huszonötmillió forintos nyomravezetői díjat felmarkoló hamis tanú nem szándékosan vezette félre a hatóságokat, hanem csak azt közölte, amit tudott Kaiserékről, erre pedig a rendőrség akkor úgymond vevő volt a minél gyorsabb megoldás érdekében. Jánó Christopher beszélt arról is, hogy az elfogása után néhány hónappal öngyilkosságot elkövetett Nagy Lászlónak valószínűleg több személyisége is lehetett; az ügyvéd rövid kapcsolatuk idején egy rendkívül intelligens, udvarias embert ismert meg Nagyban, akiről nehéz volt elképzelni, hogy hidegvérrel, sorozatban gyilkolt meg embereket.
Kovács Lajos és Jánó Christopher egyetértettek abban, hogy a rendőrség által kiírt nyomravezetői díj egy része Szebenyi Istvánnak is járna, mivel valóban az ő felfedezésének köszönhető annak a védett tanúnak a jelentkezése, aki végül elvezette Nagy Lászlóékhoz a nyomozókat. A könyv szerzője felidézte azokat a napokat, amikor szembesült azzal, hogy mit is talált az erdőben, és még tudni lehetett, hogy a rendkívül veszélyes – akkor még nem azonosított – gyilkosok szabadlábon vannak, és bizonyára értesültek Szebenyi felfedezéséről, ezért komolyan tartani lehetett tőlük. A szerző – akinek a nyomravezetői díjért benyújtott újabb keresetét épp egy hete utasította el a Pesti Központi Kerületi Bíróság – bemutatta könyvének azon részét is, amelyben a fémkeresőzők, illetve az amatőr hadtörténészek világát mutatta be, akik önkéntes munkájukkal világháborús katonasírokat gondoznak, és nagy szerepük van abban is, hogy az illetékesek feltérképezhessék a még mindig nagy számban a földben lévő, veszélyes háborús fegyvereket, robbanóanyagokat.
Polbeat minden kedden este 19 órakor élőben közvetítve a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőből. Nézze élőben a PestiSrácok.hu-n, vagy jöjjön el a helyszínre! (Budapest, II. kerület, Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídfőjénél.)
A videót készítette: Ragács András és Susánszky Mátyás Pál/PS. Fotó: Híradó.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS