Rátelepedtek és üzletággá fejlesztették a fogvatartottak és elítéltek kártérítési rendszerét a balliberális körökhöz és a Soros-hálózat által finanszírozott ügyvédi irodák – mondta Budai Gyula, a Fidesz országgyűlési képviselője a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában. Ez egy haszonszerzésre irányuló üzletág, amelyben az ügyvéd és a fogvatartott egymásra talált – hangsúlyozta a politikus.
Budai Gyula a rádióműsorban közölte: a börtönben ülő bűnözők és ügyvédeik eddig tizenkétezer pert indítottak a magyar állam ellen, és több, mint tízmilliárd forintot nyertek el, amelyből több, mint kilencmilliárd forint a bűnelkövetők és az ügyvédek számláin landolt; a sértettekhez, áldozatokhoz csak egymilliárd forint jutott. A fideszes politikus kiemelte: a kártérítési törvény nem köti ki, hogy a fogvatartottnak kötelezően jogi képviseletre lenne szüksége a kártérítés megindításakor. Budai Gyula szerint a Helsinki Bizottság évekkel ezelőtt körbeadott egy olyan keresetmintát, amely segíti a fogvatartottakat a kártérítést igény benyújtásában a rossz magyarországi börtönviszonyok miatt. A kormánypárti képviselő az ügy legárulkodóbb részletének azt nevezte, hogy a kártérítésként megítélt összegek hetven százaléka ügyvédi letéti számlára érkezett meg. Budai Gyula hangsúlyozta, hogy korábban büntetőügyvédként Magyarország mindegyik fegyházában járt, ezért úgy véli, a fogvatartottak körülményei nem indokolnak ilyen jellegű kártérítési összegeket.
Az utóbbi időszakban jelentős börtönrekonstrukciót hajtott végre az Orbán-kormány
– fűzte hozzá.
Az áldozatok kártérítése messze elmarad az elítélteknek fizetett összegektől, és mivel a magyar kormánynak az áldozatok a legfontosabbak, így a kártérítések kifizetésének felfüggesztése mellett döntött
– mondta Budai Gyula. A Szeviép-ügyben a Szegedi Törvényszéken másodfokon született felmentő ítélettel összefüggésben a képviselő azt mondta, hogy az egész Botka László szegedi polgármester és a helyi önkormányzat korrupciós ügye. Elmondta: sajtóhírek alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a másodfokon felmentő ítéletet hozó egyik bíró családi cége egymilliárdos megrendelést kapott a szegedi önkormányzattól, a másik bíró pedig áron alul jutott egy szegedi belvárosi, csaknem száz négyzetméteres ingatlanhoz. Budai Gyula szerint ezek egyértelmű dolgok, és az ember elkezd kombinálni, mi az oka, hogy felmentették a Szeviép-ügy vádlottjait, akik csaknem harmincmilliárd forintos megrendelést kaptak a szegedi önkormányzattól, és több, mint ötszáz kisvállalkozót nem fizettek ki. A politikus hozzátette: ez egy korrupciógyanús döntés volt. Budai Gyula úgy fogalmazott: teljesen egyértelmű, hogy Botka László és a szegedi önkormányzat egyes szegedi bírókat különféle juttatásokkal befolyásol és ennek következtében születhetett ez a másodfokú döntés. A képviselő kitért arra is, hogy az Országos Bírósági Hivatal vizsgálata is hasonló megállapításra jutott, és ezektől a bíróktól már megvontak egyes jogköröket.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS