Az Apple lépése felbolydította az amerikai–kínai techcsörtét – Mikre adhat választ az AI-világ "Molotov–Ribbentrop-paktuma"? Világugar február 12. Az Apple húzott egy váratlant és együttműködést kötött a kínai Alibabával, hogy az ázsiai nagyhatalom piacán is újra versenyképessé váljon a Huawei mellett. Ez a lépés lényegében újragondolásra késztetheti az amerikai embargót Kína felé, és az amerikai–kínai csatározásokban is új fordulópontokat jelenthet. Az együttműködés csupán egy nappal azután született, hogy számos ország betiltotta Kína nagy büszkeségét, a semmiből az élre ugró DeepSeek-R1-et, és rövid ideig az is kérdés volt, hogy ugyanígy járhat-e a többi kínai AI-projekt is. A világ két legnagyobb cég által kötött "Molotov–Ribbentrop-paktuma" a legtöbb problémára megoldást adhat.
Abszurd okokra hivatkozva tiltják be a DeepSeek használatát a világon – Egy koreai kaja miatt közeleg a tech-háború? Világugar február 11. Még meg sem jelent igazán a DeepSeek a globális mesterséges intelligencia piacán, máris lesöpörte az amerikai fejlesztéseket a népszerűségi listákról, illetve a tőzsdékről. Az amerikai–kínai tech-háború kiéleződése miatt a Washington-párti országoknak lépni kellett, majd folyamatosan tiltják be az alkalmazást az adatvédelem hiányára hivatkozva – ami persze nem alaptalan. Ám az amerikai techóriások sem különbek ezügyben, ráadásul nagyobb a potenciál a kínai fejlesztésben, mint a többi amerikai konkurenciáiban. Ha ez nem lenne elég, a DeepSeek projektje az autógyártásban is úttörő lehet. A fél világ vesztese lehet az amerikai–kínai "háborúnak"?
Gepárdokkal versenyezne a lajhár: miközben mindenki legyártotta a maga AI-ját, még csak most fejlesztené ki a sajátját az Európai Unió Világugar február 5. Most, hogy a DeepSeek második AI-fejlesztése bankot robbantott, és letaszította trónjáról a Chat GPT-t, az Európai Unió lajhár-üzemmódba kapcsolva elkezdte fejleszteni saját nyílt forráskódú nyelvi modelljét. Az még hagyján, hogy nem a legbiztonságosabb mesterséges intelligenciát ígéri a brüsszeli projekt, vagy hogy fél Európa ki van hagyva a fejlesztésekből, de ráadásul ismét előkészületlennek tűnik a brüsszeli kezdeményezés. Bármibe is fogott Európa, arany helyett szénné égett valamennyi informatikai fejlesztése.
Rommá veri Kína az AI-világot, az amerikai cégek értékei bezuhantak egyetlen nap alatt – De hogyan érte ezt el a DeepSeek? Világugar január 28. Szinte meg sem jelent az alkalmazásletöltő áruházakban egy kínai cég, a DeepSeek legújabb fejlesztése, máris rommá veri az amerikai AI-piacot. Mindezt úgy sikerült, hogy az amerikai embargó új, költséghatékonyabb fejlesztésre sarkallta a kínai vezetést és a tudósokat. Az eredmény miatt az egyik legjelentősebb chipgyártó cég, a Nvidia egy nap alatt több mint ötszázmilliárd dollárt vesztett értékéből, és számos amerikai cég megsemmisült a tőzsdén. A kínai fejlesztés egyben megadta Lengyelországnak az egyetlen esélyt arra, hogy gazdasági és katonai létét is megmentse.