Szívósan túlélő lenvirágok – A lengyelek Volhínia miatt is tudják, kik az igazi barátaikHGHertelendy Gábor Magyar ugar március 27. Új, vagy legalábbis a magyar közvélemény számára eddig kevésbé ismert témát dolgozott fel Joanna Urbańska és Máthé Áron. A volhíniai mészárlás a lengyelek Trianonjaként is felfogható, amelynek hatása a mai napig érződik: az ukránok azóta sem kértek ezért bocsánatot, az erről készült filmet betiltották és a tisztességes megemlékezést is tiltják a területen. De a könyv másról is megemlékezik: a magyar embermentés több fejezetben is előkerül, és olyan, eddig ismeretlen történetekkel találkozhatunk, amellyel máshol nem. A két nemzet kötelékéről szóló kötet pedig alkalmat ad arra, hogy ismételten megemlékezzünk a lengyel–magyar barátság napjáról, néhány nap elteltével is.
Újabb lengyel tömegsírt találtak UkrajnábanPPestiSrácok.hu Forró drót 2023 október 27. Lengyel és ukrán kutatók az 1945-ben az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) által meggyilkolt lengyelek újabb tömegsírját találták meg a nyugat-ukrajnai egykori Puzsniki falu térségében – közölte pénteken Michał Dworczyk lengyel tárca nélküli miniszter.
Náci kollaboránsról készülnek elnevezni egy sportarénát a nyugat-ukrajnai LembergbenPPestiSrácok.hu Forró drót 2021 március 16. Megszavazta kedden a nyugat-ukrajnai Lemberg megyei tanács azt a határozatot, amelyben a kormányhoz, valamint a sport- és ifjúsági minisztériumhoz fordulnak azzal a kéréssel, hogy Sztepan Banderáról, az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) alapítójáról nevezhessék el városuk sportarénáját. A döntés azért váltott ki meglehetősen negatív visszhangokat, mert Sztepan Bandera és az általa vezetett fegyveres felkelők a második világháborúban nem csupán a náci csapatok oldalán harcoltak, de több népirtásban is részt vettek.
Kijevben több ezer nacionalista vonult fel az elnöki hivatal előttPPestiSrácok.hu Forró drót 2020 október 15. Az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) megalakításának hetvennyolcadik évfordulója alkalmából nacionalista és veteránszervezetek többezres felvonulást szerveztek szerdán Kijevben. Az UPA-t 1942-ben Sztepan Bandera alapította, a hivatalos ukrán álláspont szerint a szervezet célja a független állam létrehozása volt, azonban szélsőséges nézetei és a náci Németországgal való kollaborációja miatt a nemzetközi megítélése korántsem pozitív.